Zdravý životní styl Zdraví Prázdniny bez klíšťat: Encefalitida číhá v trávě

V květnu a červnu a také v září a v říjnu jsou nejaktivnější klíšťata (Ixodida) – pavoukovci z podskupiny roztočů. Známe jich okolo 900 druhů. Jsou to paraziti, kteří při získávání potravy šíří nebezpečné choroby přenosné klíšťaty.

Kde klíšťata číhají?

Nejprve se vzdejme jednoho zobecnění: klíšťata na nás nečekají v lese nebo na stromech.

Nejčastěji číhají v trávě, parcích, dokonce i na trávnících v centrech měst a některá v podkrovích a chytí se všeho, co zrovna projde kolem. Uvidíme je na přechodových místech, např. na kraji lesa a louky, palouku, na okrajích cest. Jejich oblíbené rostliny jsou kapradí, černý bez, ostružiní a lísky.

Bohužel jim vyhovuje pokojová teplota tak jako člověku – dávají přednost tomu, když je teplo, ale ne příliš horko (nad 25 °C), a mají ráda vlhko.

Hledejte je na svém těle i na kůži vašich zvířat

Vzhledem k tomu, že preferují teplo a vlhko, u lidí se ráda drží v místech, kde se objevuje pot a kde je kůže nejjemnější: za ušima, v ohybech loktů a kolen, pod prsy, mezi hýžděmi a ve slabinách. Tito paraziti jsou nejaktivnější ráno a večer, v této době tedy buďte obzvlášť prozíraví a připravte se na jejich přítomnost. Jejich častými hostiteli jsou také domácí zvířata, která se pohybují venku. Pečlivě prohlédněte svého drahouška pokaždé, když přijde na snídani nebo na večeři nebo někam odběhne během rodinného pikniku.  Pamatujte také stále na skryté nástrahy, když vejdeme do vysoké trávy nebo podrostu nebo se posadíme na kmen stromu. Ve večerních hodinách v chladném lese nosíme dlouhé kalhoty – nejlépe světlé. Díky tomu bude klíště lépe vidět – a po návratu kalhoty pořádně vyklepeme.

Vidím klíště!

Za prvé, klíště se chce uchytit na kůži; pokud to ještě nestihlo a vidíme, že se pohybuje, je třeba je co nejrychleji odstranit.

Za druhé, klíšťata mají silné drápky a dokáží se pevně držet. Jejich sliny obsahují anestetikum, takže nebudeme ani cítit bodnutí.

Za třetí, tento parazit není tak snadno vidět; larva má průměr 0,5 mm a může mít odstín podobný pokožce, nymfa dosahuje velikosti zrnka písku: 1,5 mm.

Vytáhněte klíště. Ne však prsty!

Nejlépe pinzetou nebo nástrojem, který můžete zakoupit v lékárně. Nečekejte! Udělejte to hned, protože čím dříve je odstraníte, tím lépe! Uchopte je co nejblíže k pokožce a vytáhněte pevným pohybem vedeném po mírné křivce. Vytáčení vpravo nebo vlevo nemá žádné opodstatnění. Před odstraněním za žádných okolností nic nenanášejte na místo kolem klíštěte – zvyšuje to riziko infekce. Až po vytažení parazita pokožku vydezinfikujte a zkontrolujte, že jste klíště odstranili celé.

Očkování a léčba

Mezi nejčastější onemocnění přenášená klíšťaty patří borelióza a klíšťová encefalitida. Proti borelióze bohužel v současnosti žádné očkování neexistuje. Během 6 týdnů od kousnutí se mohou projevit první příznaky. V polovině případů to bude putující zarudnutí pokožky – bezbolestné, prstencovité, bude se zvětšovat a mizet, o průměru od jednoho do více než pěti centimetrů. Doprovodné symptomy zahrnují ospalost a poruchy rovnováhy. Léčba je založena na podávání antibiotik a v průměru trvá 28 dní. Chcete-li se ujistit, že vás klíště nenakazilo boreliózou, můžete si nechat udělat krevní vyšetření.

Na závažné onemocnění, jako je klíšťová encefalitida, naštěstí očkování existuje. Nejvhodnější je nechat se naočkovat před sezónou klíšťat.

Na rozdíl od boreliózy dochází k infikování klíšťovou encefalitidou již během několika prvních minut, kdy klíště saje krev – společně se slinami parazita. Po 1–3 týdnech od kousnutí se mohou objevit symptomy připomínající chřipku (horečka, svalová bolest), které po několika dnech ustupují, a v této fázi může choroba skončit, ale po několika dnech se také může vrátit se zdvojenou silou, se silnými bolestmi hlavy a časem také se závažnými neurologickými příznaky, zánětem mozkových blan, zánětem mozku nebo mozkového kmene.

Obě choroby však mohou probíhat bez příznaků. Jakékoli podezření na infekci byste měli konzultovat s lékařem.

Pozor! Ne každé klíště přenáší choroby a ne každé nakažené nás musí infikovat či vyvolat u nás chorobu. Vzhledem k tomu, že boreliózu a choroby přenášené klíšťaty může být obtížné diagnostikovat, snažte se spíše zabránit vzniku jakékoli infekce.

Zdroj: zdrowie.pap.pl, poradnikzdrowie.pl, juniorowo.pl

Vytisknout stránku
Sdílet článek