Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Není divu, že příchod nového sourozence je pro prvorozené dítě trochu šok – najednou je doma nová osoba a nárokuje si spoustu pozornosti maminky i tatínka. Zde je návod, jak předškolákovi pomoci s rozvíjením vztahu k novému sourozenci:
1. Vyberte dárek od miminka
Víte o dárku, jaký by váš předškolák nade vše zbožňoval? Ujistěte se, že dorazí s věnováním, kde bude napsáno, že je od vašeho miminka. Spousta rodičů zjistí, že tato taktika pomůže podezřívavého předškoláka obměkčit. „Vaše dítě si začne myslet: Možná to mimino není až tak hrozné,“ říká Linda Blairová, klinická psycholožka a autorka knihy Birth Order (Pořadí narození) (Piatkus).
2. Odrážejte veškerá zklamání
Váš předškolák nejspíš očekával hotového parťáka na hraní – bude tedy potřebovat, abyste mu pomohli vyrovnat se s realitou ztělesňovanou bezmocným miminkem. „Pomozte mu uvědomit si, že to může chvíli potrvat, než si s ním bude miminko moct pohrát,“ radí Linda. „A připomeňte mu, že ani ono samo si neumělo hrát, když bylo ještě miminko. Vaše dítě uvidí, že je jako to miminko – a zároveň, že právě teď je jiné.“
3. Zapojte svého malého pomocníka
Dejte dítěti šanci pomáhat s malými úkoly kolem miminka – například vám přinese pleny, podrží mokré kapesníčky nebo zachrastí chrastítkem. „Dáváte mu možnost získat díky miminku odměnu a to je dobré, protože pak jeho přítomnost vnímá pozitivněji,“ zmiňuje. „Nezáleží na tom, o jaký úkol jde – důležité je, že vaše dítě v něm uspěje a můžete je za to pochválit.“
Zajistěte si také nějaký čas na zábavu se starším dítětem. „Jinak se dítě naučí, že jediný způsob, jak získat pozornost, je sloužit druhým,“ uvádí Linda.
4. Zachovejte něco ze starých zvyklostí
Život může být hodně jiný, ale stále zahrnujte nějaké obvyklé denní činnosti s vaším předškolákem, například koupání nebo společné čtení pohádky. Stačí, když to bude pár minut denně. Důležité však je, abyste se uvolnili a nedívali se na hodinky a aby miminko nebylo v místnosti.
„Pokud je vaše miminko nějakým způsobem přítomno, dokonce i když bude spát, budete k němu odhlížet a věnovat mu pozornost,“ upozorňuje Linda. „Pamatujte, že toto je pro vaše dítě jedinečný okamžik. Potřebuje zjistit, že život je stále v pořádku, že tyto jedinečné chvilky jsou stále tu.“
5. Rozvíjejte jeho identitu
Důležitým krokem, jak vašemu dítěti pomoci v interakci s druhými včetně malého bratříčka či sestřičky, je dát mu pocit vlastní důležitosti. Posilujte proto sebeúctu svého předškoláka a chvalte ho, když domů přinese nádherný obrázek z jeslí nebo ze školky nebo když se úspěšně vypořádá s nějakou novou dovedností. „Všichni potřebujeme být ve svých očích sami sebou,“ říká Linda. „Pouze takto pocítíme, že dokážeme interagovat s druhými.“
6. Nechejte předškoláka pochovat si miminko
Důležité také je dávat dítěti možnost se miminka dotýkat, ať již pohladit novorozenci vlásky nebo ho pod dozorem podržet v náruči. „Doteky uvolňují oxytocin, hormon, který pomáhá s podporou bondingu,“ říká Linda.
Pamatujte ale, že každé dítě je jiné a nemusíte tento nový vztah vynucovat. „Děti spolu nepotřebují trávit spoustu času, aby si vytvořily pouto,“ zmiňuje Linda. „Ve hře je mnoho jiných faktorů, které diktují tempo rozvíjení vztahu, jako je rozvoj jejich osobnosti i to, jak se vzájemně snášejí.“
S trochou štěstí z nich budou velcí kamarádi.