Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Italská kuchyně je jednoduchá a hravá, málokdy se setkáte se složitými recepty. Jejím základem jsou totiž lahodné a kvalitní ingredience, čerstvá zelenina, kvalitní olivový olej nebo olivy, které nepotřebují příliš dlouhou úpravu ani dochucování.
Chcete-li vyzkoušet vaření s čerstvými těstovinami, začněte od těch nejjednodušších receptů, jako jsou špagety agliooliopeperoncino(s česnekem, olivovým olejem a chilli papričkami) nebo špagety s rajčatovou omáčkou či kuřecím masem. Mezi jednoduché a lahodné recepty patří také náš recept na tagliatelle s kuřecím masem, špenátem a sušenými rajčaty.
Mohlo by se zdát, že dlouhé těstoviny u nás známe velmi dobře. Špagety, makaróny s dírou uprostřed nebo ploché linguine už jste na talíři určitě někdy měli. Nenechte se ale zmást. V Itálii mají jen neplněných dlouhých těstovin několik desítek. Mezi nimi například fettuccine, pappardelle nebo tagliatelle.
Každé vypadají trochu jinak, to proto, aby na jejich povrchu nebo uvnitř dobře držela omáčka, náplň nebo drobné kousky masa, které se s konkrétními druhy podávají.
Vyznat se ve stovkách druhů těstovin je trochu věda. Základem všech dobrých těstovin jsou kvalitní ingredience, ze kterých těstoviny musí být vyrobeny. Tou hlavní surovinou je mouka z tvrdé pšenice semoliny. Obsahuje velké množství lepku, díky kterému těstoviny krásné drží.
Mezi nejznámější plněné těstoviny patří ravioli a tortellini. Plní se různými náplněmi, které se v Itálii často liší podle regionu.
Mnohem víc druhů najdete u neplněných těstovin. Mají různé tvary, které se přizpůsobují omáčkám, ke kterými se podávají. Jsou dělané tak, aby na svém povrchu pěkně držely špenát, kousky masa, mořských plodů nebo sýrových a rajčatových omáček.
Ať už jde o jakékoliv těstoviny, základ pro jejich výrobu je vždy stejný. Pravé italské těstoviny se vyrábí ze semolinové mouky, vody a vajec. Díky semolinové mouce se těstoviny nerozvařují a krásně drží tvar.
Nejčastěji se těstoviny připravují hnětením těsta, které se následně rozválí do požadovaného tvaru. Aby byly těstoviny opravdu rovnoměrné, vařily se stejnoměrně a daly se tvarovat, používá se často strojek na nudle, který vypadá jako malý mlýnek. Díky němu dokážeme připravit prakticky dokonalé těstoviny.
Rozválené těsto se krájí přímo ve strojku na nudle nebo se krájí ručně a dále tvaruje na mašličky (farfalle), vřetena (fusilli) nebo se z něj dělají plněné taštičky a šátečky.
Čerstvé těstoviny se buď hned vaří, nebo se dají usušit, zchladit či zamrazit, aby déle vydržely a byly v lednici připraveny pro přípravu dalšího skvělého oběda. V obchodech tak najdete těstoviny nejen sušené, ale stále častěji také čerstvé. Nebojte se jejich přípravy a vyzkoušejte třeba čerstvé TS Tagliatelle nebo čerstvé TS Špagety. Jejich příprava je snadná a chutnají úplně jinak než těstoviny sušené.
Jestli jste až doposud vařili těstoviny vždy sušené, je na čase vyzkoušet čerstvé těstoviny, které najdete v chladicích nebo mrazicích pultech. Jejich příprava je snadná, v lednici vydrží delší dobu a na talíři chutnají úplně jinak než sušené.
Začněte výběrem těstovin, které se budou hodit k omáčce nebo masu, které chcete připravit. Čerstvé těstoviny TS Špagety, TS Penne, TS Fusilli nebo TS Tagliatelle se skvěle hodí k rajčatovým i sýrovým omáčkám, kuřecímu masu nebo mořským plodům.V nabídce ale najdete také TS Bramborové noky, které budou výborně doplňovat kuřecí maso se špenátem, nebo plněné TS Tortelloni a TS Cappelletti s masem nebo sýrem uvnitř.
Chlazené nebo mražené čerstvé těstoviny mají velkou výhodu v krátké době vaření. Stačí je vyjmout z obalu a ponořit do vroucí vody, kde se vaří 3 minuty chlazené nebo 4 minuty mražené.Pak je stačí scedit, smíchat s omáčkou nebo masem a podávat. V Itálii se těstoviny nikdy nepodávají zvlášť, ale vždy smíchané a připravené ke konzumaci.
Pokud vaříte gnocchi, stačí je ponořit do vroucí vody a postupně lžící, vidličkou nebo malým sítkem vytahovat, jakmile vyplavou na povrch.