Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Pojďte se s námi podívat na 3 ověřené a jednoduché recepty na nejoblíbenější druhy vánočního cukroví, které vám na svátečním stole nesmí chybět.
Co vznikne, když spojíte křehké máslové těsto s domácí marmeládou a výsledek posypete trochou moučkového cukru? Jednoznačně pochoutka, které neodolají děti ani dospělí. Je jen na vás, zda dáte přednost tradiční podobě tohoto cukroví, nebo pospojujete několik vrstev ve tvaru hvězdičky do roztomilých stromečků.
Příprava není složitá a tradiční linecké cukroví zvládne každý.
Pokud chcete dodat těstu šmrnc, můžete použít také trochu vanilkového cukru nebo citronové kůry. Nechte všechny ingredience odpočinout při pokojové teplotě a při jejich míchání spojte nejprve mouku a měkké máslo. Teprve potom přidejte zbytek surovin a vytvořte hladké těsto.
Nechte jej přes noc odpočinout v lednici. Některé recepty tvrdí, že stačí 2 hodiny, pokud ale chcete skutečně jemné těsto bez prasklin, musíte si počkat. Druhý den už stačí jen těsto rozválet na tloušťku zhruba tří milimetrů a vykrojené tvary upéct v troubě při 180 °C.
Linecké cukroví pečte v troubě zhruba 4 až 5 minut. Při pečení jej nespouštějte z očí. Během chvilky totiž dokáže změnit barvu z jemně narůžovělé na křupavě hnědou, a to nechceme. Linecké cukroví nejlépe chutná s domácí marmeládou. My jsme se zamilovali do malinové, ale využijte jakékoli ovoce, která máte rádi
Ideální čas, kdy plnit linecké cukroví, nastává zhruba dva týdny před Štědrým dnem. Linecké krásně změkne, rozloží se v něm všechny chutě a vůně vanilky a citronové kůry, a bude se vám s ním lépe pracovat než s čerstvě upečeným.
Vánoční perníčky patří mezi tradiční cukroví a milují je snad všichni. Ať už se rozhodnete použít klasická vánoční vykrajovátka, nebo dáte přednost zasněžené chaloupce, jistě chcete těsto, které v troubě nepopraská. Praskliny totiž komplikují zdobení a výsledek nevypadá tak hezky.
400 g hladké mouky
140 g moučkového cukru
2–3 lžíce poctivého českého medu
1–2 lžičky perníkového koření
2 vejce
½ lžičky jedlé sody
a 50 g másla
Z ingrediencí vypracujte hladké a tuhé těsto a nechte ho v igelitu opět odležet. 3 dny jsou ideální doba, za kterou si těsto odpočine. Před válením ho nakrájejte na tlustší plátky, bude se vám s těstem lépe pracovat. Pokud se bojíte, že se vám těsto přilepí k válu, položte si na těsto i na pracovní desku pečící papír. Případně těsto ještě pomoučete.
Plát silný přibližně 0.5 cm dejte ještě na půl hodiny do ledničky, potom z něj vykrojte své oblíbené tvary a vložte je na plech s pečícím papírem. Troubu si předehřejte na 170 °C a perníčky pečte asi 8–10 minut. Ke konci pečení je potřete rozšlehaným vejcem. Neotvírejte při pečení zbytečně troubu a perníčky nechte vychladnout zvolna. Tak vám zaručeně nepopraskají.
Tip: Atmosféru tradičních Vánoc vykouzlí také stromeček. Co takhle mezi ozdoby letos umístit pár vlastnoručně vyrobených perníčků? Klidně namísto přeslazených bonbonů z kolekcí.
Pokud chcete perníčky, které se rozplynou na jazyku, začněte s jejich pečením dříve. Naopak pro tvrdší kousky, třeba právě na stromeček, s pečením počkejte až na poslední adventní týden. Své udělá také jedlá soda. Díky ní bude těsto měkčí.
Vánoce bez vanilkových rohlíčku? To by nebylo ono. Upečte si s námi rohlíčky podle receptu našich babiček a nechte se překvapit jemně oříškovou chutí tohoto lahodného cukroví. Pokud je necháte po upečení pár dní uležet, budou neuvěřitelně křehké!
100 g najemno namletých vlašských nebo lískových oříšků
80 g cukru moučky
200 g změklého másla
280 g prosáté hladké mouky
Všechny suroviny zapracujte dohromady. Pozor, do těsta nejde mléko ani vejce, proto dbejte na to, aby bylo máslo dostatečně měkké a vše se hezky spojilo. Těsto opět nechte odpočinout – tentokrát stačí přes noc.
Těsto rovnoměrně rozdělte na stejně velké kousky, ze kterých budete tvarovat rohlíčky. Vzhledem k tomu, že tohle vánoční cukroví bývá drobné, vytvoříte z uvedeného množství surovin přibližně 80 rohlíčků. Jejich počet se ale může lišit podle velikosti formičky.
V klasické troubě pečte vanilkové rohlíčky při 170 °C cca 20 minut. I v tomto případě se vyplatí stát na pohotovosti vedle trouby – zejména ke konci pečení. Poté ještě teplé rohlíčky obalte v moučkovém cukru, do kterého přidejte zrníčka vanilkového lusku, nebo vanilkový cukr.
Chcete mít rohlíčky jako ze žurnálu? Potom je netvořte prsty, ale použijte formičku. Jeden bude jako druhý, takže se vám i krásně rovnoměrně upečou.
Jelikož se vánoční cukroví peče s předstihem, přichází na řadu také otázka jeho skladování. Aby vydrželo co nejdéle, stačí dodržovat základní pravidla.
TIP: Nepečené druhy cukroví připravujte až těsně před Vánoci a skladujte je v lednici. Zvlášť cukroví s různými čokoládovými nebo máslovými krémy by se mohly mimo ledničku začít rychle kazit.