Zdravý životní styl Relax Velký úklid koupelny: Účinné čištění octem

Dodržujete pravidelný úklid, vytíráte, vysáváte, ale vaše koupelna si jednou za měsíc zaslouží důkladný úklid. Nebezpečné bakterie na vás totiž číhají mezi kachličkami, pod záchodovou deskou, na závěsu ve sprše a dalších místech, kterým běžně nevěnujete pozornost.

Než se pustíte do velkého úklidu

Úklid má svoje pravidla, tak si je pojďme pro jistotu zopakovat. Dodržujte vždy pravidlo, že se uklízí odshora dolů, a to z toho důvodu, aby vám například prach a špína z poliček nepadaly na čerstvě vytřenou zem. Než začnete uklízet koupelnu, vyndejte ze všech poliček všechny věci – kosmetiku, laky na nehty apod. Povrch pod nimi se vám bude lépe uklízet. K úklidu si klidně otevřete okno, pokud tedy v koupelně nějaké máte, a pusťte dovnitř čerstvý vzduch.

Až budete koupelnu umývat různými čistícími prostředky, nezapomeňte si chránit ruce a pokožku gumovými rukavicemi.

Úklid je hračka, když máte chytrý systém 

Co vše budete potřebovat?

Než začnete s úklidem, přesvědčte se, že máte všechny potřebné přípravky a hadříky. Je nutné, abyste rozlišovali hadříky, kterými čistíte záchod, záchodovou mísu či prkýnko od hadříků na umyvadlo. Každý hadřík během úklidu často a důkladně myjte a ždímejte.

Na dokonalý úklid koupelny potřebujete:

Poličky, odkladové plochy a světla

Začněte světlem, na které se velmi rád chytá prach. Nejdříve ho oprašte prachovkou a pak ho přejeďte suchým hadříkem z mikrovlákna.

Všechna místa, na která ukládáte kosmetické přípravky a další potřeby, jsou lapačem prachu. Potom, co odstraníte všechny věci z koupelnových ploch, utřete z nich prach. Pro dokonalou čistotu ještě plochy vyčistěte pomocí hadříku a směsi 1:1 vody a octa.

Jak vyčistit sprchový kout či vanu

Když se podíváte zblízka na sprchovou hlavici, možná uvidíte usazeniny mezi a na jednotlivých tryskách. Rády se zde usídlují bakterie, které způsobují plicní onemocnění. Špínu a vodní kámen kdekoliv v koupelně odstraníte směsí octa a vody v poměru 1:1. Nalejte ji v tomto případě do plastové tašky a ponořte do roztoku sprchovou hadici. Tašku pevně ovažte kolem hadice a pro větší účinek nechte působit půl hodiny, v případě větších usazenin klidně přes noc.

Sprchový závěs bývá především ve spodní části špinavý a chytají se na něj nečistoty, bakterie a tvoří se plíseň. Proto závěs sundejte a dopřejte mu řádnou koupel v pračce - do bubnu se závěsem přidejte i staré ručníky, které se postarají o vydrhnutí špíny ze závěsu a perte ve svém obvyklém pracím prostředku.

Při úklidu nevynechte ani sprchové dveře. Na ně použijte pastu, kterou vytvoříte smícháním octu s jedlou sodou. Dvířka pastou namažte a nechte hodinu působit a pak vydrhněte hadříkem z mikrovlákna, omyjte a osušte zase suchým hadříkem z mikrovlákna.

Pro extra lesk napusťte vanu horkou vodou a opět vypusťte. Poté povrch vydrhněte čistícím prostředkem do koupelny, který běžně používáte a smyjte vodou.

Jak vyčistit záchodové prkýnko

Kromě záchodové mísy nezapomínejte ani na okolí záchodového prkýnka a všechny jeho skryté záhyby. Vyčleňte starý kartáček na zuby, který namočte ve směsi vody a octa a vydrbejte důkladně všechna skrytá místa. Spodní stranu záchodového prkýnka a skvrny na něm vyčistěte směsí jedlé sody a vody – nechte směs zaschnout a poté postříkejte octem a vydrhněte hadříkem.

Vnitřek záchodové mísy posypejte hrnkem jedlé sody, nechte působit několik minut, vydrhněte záchodovou štětkou a poté spláchněte. Záchodovou štětku byste měli umývat ideálně po každém použití. Přiklopte držadlo záchodové štětky mezi mísu a záchodové prkýnko tak, aby kartáč byl ve vzduchu uvnitř mísy. Poté ho polijte bělidlem, nechte působit a přelijte vodou. Nádobku na záchodovou štětku zase naplňte horkou vodou smíchanou s mýdlem a nechte odstát. Vodu, do které se tak uvolní nečistoty, vylijte do záchodu.

Ventilátor je lapačem prachu

Do mřížky od ventilátoru v koupelně se dostává velké množství prachu a špíny. Jednou za čas je proto nutné, abyste větrák rozebrali, snímatelnou část namočili v horké mýdlové vodě a vydrhli hadříkem. Pevnou část ventilátoru ve zdi můžete omést štětcem a zbylou špínu vysát vysavačem.

Jak vyčistit kachličky a spáry v koupelně

Před čištěním raději vysajte podlahu koupelny. Dlaždičky – podlahu, stěny a případně i strop nastříkejte univerzálním čistícím prostředkem a pak pusťte ve sprše horkou vodu. Počkejte asi 5 minut, až se vytvoří pára, zastavte vodu a zavřete dveře do koupelny na 20 minut. Poté povrch dlaždic vysušte hadrem.

Pokud máte špinavé spáry mezi dlaždičkami, nejlepším pomocníkem je parní čistič, který si s nečistotami poradí raz dva. Pokud ale parním čističem nedisponujete, budete si muset vystačit se směsí vody a octa opět 1:1 a hadříkem a postupně spáry vydrhnout.

Čištění umyvadla

Pokud se na kohoutku začíná dělat vodní kámen, udělejte to samé jako se sprchovou hadicí – do pytlíku nalijte směs vody a octa, ponořte do něj kohoutek a ovažte, aby směs mohla odvést svou práci.

Vnitřek umyvadla vydrhněte směsí 1:1 vody a octa. To samé udělejte i s vnější stranou umyvadla, která se často opomíná. Do odpadu zase nasypte směs jedlé sody a octa a spláchněte horkou vodou.

Pravidelná péče

Aby vám koupelna vydržela zářivě čistá co nejdelší dobu, dodržujte pár základních rad.

  • Vždy při delším pobytu v koupelně zapínejte odvětrávání. Plísně a nečistoty tak budou mít o něco menší šance.
  • Po každém sprchování vysušte sprchový kout od přebytečné vody – na skleněný sprchový kout se báječně hodí stěrka, se kterou hravě setřete vlhkost. Spolu s použitím větráku by tato opatření měla udržet vaši koupelnu bez plísní.
  • Častěji používejte štětku na záchod, a ačkoliv se mísa zdá jinak čistá, klidně ji vydrhněte štětkou.
  • A v neposlední řadě vždy po čištění zubů důkladně spláchněte všechny skvrny od zubní pasty.

Ve zdravém bytě zdravý vzduch 

Zdroj: realsimple.com, cleanandscentsible.com, wikihow.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek