Zdravý životní styl Relax Zásady pěstování orchidejí pro dlouhé a bohaté kvetení

Orchideje se na Zemi vyskytují již kolem 100 milionů let a od 18. století se těší velké oblibě jako pokojové rostliny. Jistě k tomu přispívá zejména to, že jejich bohatě kvetoucí stonky těší oči i několik měsíců. Orchideje je možné pěstovat v různých podmínkách, protože v přírodě se vyskytují od tropů kolem rovníku přes mírné pásmo až po arktickou tundru.

No dříve, než si řekneme, jak orchidej koupit, kam ji postavit a jak se o ni starat, podívejme se na tyto pyšné krásky z botanického hlediska.

Název „orchidej“ je odvozen od názvu čeledi vstavačovité, latinsky Orchidaceae. V této čeledi je kolem tisíce rodů a až 30 tisíc druhů. Genetická nestálost vstavačovitých rostlin umožnila jejich křížení nejen mezi druhy, ale i mezi rody. Pěstitelé orchidejí z toho mají nekonečnou radost a tak je dnes na světě přes 100 tisíc hybridů a kultivarů orchidejí, přičemž stále vznikají nové.

Ve volné přírodě rostou orchideje přichyceny v korunách stromů a na jiných rostlinách epificky, což znamená, že rostou ve vzduchu a neparazitují. Pouze dva rody - Paphiopedilum a Cymbidium - rostou v půdě. Stromy a rostliny poskytují orchidejím vše, co potřebují. Mají tu dostatek čerstvého vzduchu na to, aby mohly dýchat kořeny, které vyživují rostliny vodou a živinami z okolí. Divokým orchidejím nehrozí ani přemokření, zároveň mají dostatečnou vzdušnou vlhkost a dost světla, které milují. Myslete na to i při vašich domácích orchidejích.

Květy orchidejí jsou rozděleny na šest okvětních lístků, z nich jsou tři kališní a tři korunní.

Všechny volně žijící druhy orchidejí jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).

Orchideje se používají při výrobě koření, parfémů i v medicíně.

Kupujeme orchidej: Jak vybrat zdravou rostlinu v obchodě?

Nejčastěji prodávanými a cenově nejdostupnější jsou orchideje rodu Phalaenopsis. Pohledy přitahují třásněmi květů na dlouhém stonku, nenechte se však zlákat pouze jejich barvou. Při nakupování orchidejí věnujte pozornost i listům a kořenům. Listy rostliny by měly být sytě zelené, lesklé, pevné, bez poškození, fleků či škůdců. Žlutý list ve spodní části mezi ostatními zelenými nemusí znamenat onemocnění, ale pouze to, že je už starý a jednoduše odpadne jako listy stromu na podzim. Zkontrolujte i kořeny a jejich výhonky. Měly by být svěží, zelené a stříbřité. Nakonec se podívejte, kolik poupat má rostlina nasazených. Čím více, tím déle vám ještě pokvete.

Když jste si vybrali, opatrně přeneste orchidej domů. Nevystavujte ji velkému chladu, teplu ani přímému slunci a odneste ji co nejdříve do jejího nového domova.

Dobrá rada: Kupujte raději starší rostliny, mladé jsou na pěstování náročnější.

Obecné zásady pěstování orchidejí

Orchideje mají rády teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Podívejme se na to podrobněji.

Teplo
Denní teploty mezi 22 - 27 °C a v noci kolem 18°C jsou pro orchideje ideální. Krátkodobý výkyv teploty přežijí, ale dlouhodobě jim škodí, stejně jako letní polední horka.

Světlo
Orchidejím se bude dařit u oken na východní nebo západní straně. Světlo mají rádi natolik, že je v krátkých zimních dnech raději přesuňte na jižní stranu, nebo přisvětlujte na den dlouhý 12 – 14 hodin. Myslete také na to, že orchideje nemají rády přímé světlo a přímé sluneční paprsky jim vysloveně škodí.

Phalaenopsisy mají rády slabší ranní sluneční paprsky, Vandy zas potřebují intenzivní světlo.

Vzduch
Orchideje milují vzduch, nejlépe vlhký alespoň na 50 procent. No protože ve většině domácností nedosahuje vlhkost vzduchu ani 40 %, potřebují rostliny zvlhčování. Dostatečnou vlhkost vzduchu jim zajistí poprašování vodou z rozprašovače nebo speciální obal na květináč pro orchideje. Ten je směrem dolů zúžen nebo uvnitř vytvarovaný tak, že květináč s rostlinou nedosahuje na jeho dno. Tam se může držet voda, která udržuje vlhkost, aniž by se kořeny namáčely. Případně postavte orchidej na misku s kamínky, do nich nalijte vodu tak, aby byla těsně pod jejich vrchem a pravidelně vodu dolévejte.

Myslete však i na to, že orchideje mají rády čerstvý vzduch. Dopřejte jim ho pravidelným větráním, které je zároveň chrání před vznikem houbovitých onemocnění.

Orchidej má ráda vlhkost vzduchu 50 – 80%

Sázení a přesazování orchidejí

S přesazováním orchideje z obchodu si nemusíte dělat starosti i několik let. Tyto královny okenních parapetů nemají rády změny

Většina orchidejí roste na vzduchu, přichycených ke stromům nebo jiným rostlinám. Jejich kořeny mají v takovém prostředí dostatek vzduchu i vláhy. Proto orchideje potřebují substrát, ve kterém dobře cirkuluje vzduch, vlhkost se v něm dlouho nedrží a kořenům poskytuje dobrou oporu. Na pěstování orchidejí je podle druhu rostliny vhodný substrát z:

 • Borové kůry
 • Rašeliníku
 • Sušených kořenů
 • Kokosových vláken
 • Korku
 • Perlitu
 • Minerální vlny
 • Lávových kamenů
 • Hrubého štěrku
 • Směsí z těchto materiálů

Pro Phalaenopsysy a jiné epifyty používejte substrát bez rašeliníku a kokosového vlákna. Substrát s jejich přídavkem je vhodný pro pěstování zemních orchidejí.

Květináč na pěstování orchidejí by měl být průhledný, aby se ke kořenům dostávalo světlo a mohla probíhat fotosyntéza. Velikostí by měl být spíše menší, než větší. Vhodnou velikost najdete tak, že kořeny rostliny se jemně dotýkají okrajů. Nejpraktičtější je umělohmotný, z něhož rostlinu při přesazování v případě potřeby jednoduše vystřihnete. Tento květináč pak můžete postavit na misku s kameny, nebo vložit do ozdobného obalu na orchideje.

Zdravý kořenový bal orchideje

Orchidejím se dobře daří v menších květináčích, tudíž je není třeba přesazovat hned, když z nich vyrostou. Důvodem na přesazování orchidejí je:

 • starý, rozpadávající se substrát, který neumožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu,
 • nestabilita rostliny v původním květináči, když nepomáhá ani opora,
 • kořeny už vyrůstají z květináče.

Nedoporučuje se přesazovat kvetoucí orchideje. Pokud je však problém opravdu závažný, je lepší přijít o květiny, než o celou rostlinu.

Jak přesazovat orchideje?

Než orchidej přesadíte, věnujte pozornost substrátu. Den před přesazováním zalijte nový substrát vroucí vodou, čímž zničíte zárodky chorob a škůdců. Nechte substrát ve vodě, dokud ho nepoužijete. Tak bude mít dostatek vlhkosti a orchidej nebudete muset po přesazení šokovat zálivkou. Pokud na to nemáte čas, substrát namočte alespoň na chvíli.

Orchidej opatrně vyjměte z původního květináče, abyste nepoškodili kořeny. Kořeny důkladně očistěte a omyjte pod tekoucí vodou. Čistými zahradnickými nůžkami odstraňte nahnilé a vyschlé kořeny a listy, rány zasypte skořicí nebo aktivním uhlím. Nemusíte se obávat, že by orchidej na vzduchu zvadla. V případě potřeby vydrží bez substrátu i pár dnů s kořeny ve sklenici od zavařenin.

Na dno nového květináče dejte vrstvu hrubého štěrku nebo polystyrenu pro lepší propustnost. Pokud je důvodem přesazování starý substrát, můžete rostlinu zasadit do původního květináče. Kořeny rostliny vložte do květináče a opatrně obsypejte substrátem.

Dejte pozor, abyste nezahrabali kořeny,
které vyrostly na vzduchu - odumřely by.

Pro zvýšení stability lze mezi kořeny do substrátu zapíchnout tyčky, o které rostlinu opřete. Rostlinku nezalévejte alespoň týden, při použití dobře navlhčeného substrátu vydrží bez zálivky i dva týdny.

Orchideje po přesazení „odpočívají“ i několik měsíců. V té době zredukujte zalévání a nehnojte je. Jakmile rostlina obnoví růst, tedy začne vyhánět nové listy, kořeny či květiny, můžete ji začít zalévat i přihnojovat jako obvykle.

Zalévání orchidejí: Méně je více

Na zalévání jsou tyto nádherně kvetoucí květiny trochu náročnější. Déle vydrží v suchém substrátu, příliš mnoho vody je zaručeně zahubí, protože nebudou moci dýchat kořeny. Orchidejím stačí pravidelné zalévání jednou týdně, kdy substrát celkem proschne. Zavlažovat můžete:

Namáčením do vody

Květináč s orchidejí ponořte do odstáté vody, ať už ve vaně, v kyblíku nebo přímo v ozdobném obalu. Po cca 10 – 15 minutách ji opět postavte do sucha, z ozdobného květináče vylijte vodu.

Poléváním

Orchidej zalijte a po deseti minutách přebytečnou vodu z podmisky vylijte. Kořeny nesmí stát ve vodě, jinak uhnijí! Při zalévání dávejte pozor, aby se voda nedostala do srdíčka uprostřed listů, resp. do listových paží.

Postřikováním

Při postřikování je menší riziko přemokření. Stejně jako při zalévání dbejte na suché srdíčko a nepřemokření substrátu.

Odpařováním

Dostatek vlhkosti zajistí orchidejím odpařování ze spodní misky. Nalijte do ozdobného obalu na orchideje cca 2 – 3 cm vody, resp. tolik, aby se voda nedostala ke kořenům. Nebo postavte květináč s orchidejí do misky s vrstvou kamínků a zalijte je vodou tak, aby byl vrch kamínků suchý. Odpařující se voda bude udržovat substrát dostatečně vlhký a zároveň zvlhčuje vzduch kolem rostliny i v místnosti.

Orchidejím v kuchyni mohou škodit výpary i časté větrání.

S hnojením orchidejí buďte opatrní

Ze substrátu získávají orchideje jen minimum živin, proto je potřeba přihnojovat.

Hnojit můžete tyčinkami nebo tekutým hnojivem. Tyčinky s hnojivem zapíchnuté do substrátu uvolňují živiny postupně. Tekuté hnojivo lze aplikovat se zálivkou  nebo na listy.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu hnojení orchidejí, pamatujte na to, že příliš mnoho hnojiva rostlinu zničí. Hnojte jednou za měsíc a pouze během aktivního růstu. V zimě a po přesazení dopřejte květinám klid na regeneraci. Nehnojte ani kvetoucí rostliny.

Při dobré péči se vám orchidej odmění krásnými květy.

Rozmnožit orchidej se vám podaří z výhonků – keiků

Pokud byste chtěli doma rozmnožovat své oblíbené květiny, počkejte si, až z nich vyrostou nové výhonky - keiky. Nejčastěji vyrůstají na stonku po odkvetlých květech nebo z bočního výhonku. Nechte keiky na mateřské rostlině, dokud nemají dostatečně vyvinuté listy a alespoň 6 kořínků. Potom novou orchidej opatrně oddělte a zasaďte do malého květináče. Postup je stejný jako při přesazování.

Rozmnožovat orchideje ze semen se vám doma podaří jen velmi těžko. Dá se říci, že je to prakticky nemožné. Semena orchidejí potřebují extra podmínky na klíčení se speciální látkou a růstovými hormony. Klíčí velmi pomalu, první listy se objeví až po několika měsících a trvá roky, než taková rostlinka vykvete.

Kvetení orchidejí podpoříte zaštipováním

Za dobrou péči se vám orchidej odmění nádhernými květy, kterými v dobrých podmínkách v závislosti na druhu může kvést až 6 měsíců. V tomto směru jsou Phalaenopsisy mimořádně vděčné. Když zaznamenáte, že orchidej znovu raší, připevněte ji k opoře, dokud je ještě měkká a pružná. V kvetení rostlinku podpoříte tak, že po odkvetení posledního květu uštípnete stonek těsně nad třetím očkem od základního klasu. Některé rostliny však není potřeba ani zaštipovat a zanedlouho vyženou na stonku nové květiny. Po takovém druhém kvetení už dopřejte orchideji odpočinek a květní stonky odstřihněte.

Kvetou pouze zdravé a dostatečně vyživovány orchideje.

Nemoci orchidejí a jejich problémy vám ukáží listy

Pěstitele vystraší každá změna na listech jejich mazlíčků. Právě pomocí listů s vámi květiny „komunikují“ a dávají vám najevo, že je o ně dobře postaráno, nebo se někde stala chyba.
Tmavozelené listy, málo listů, kožovité listy signalizují málo světla. Orchidej přesuňte blíže k oknu, na východní nebo západní stranu, nebo ji přisvětlujte.
Žluté listy při jinak zdravé rostlině znamenají přirozené odumírání. Namísto nich rostlina nasadí listy nové.
Vrásčité listy jakož i stříbrošedé kořeny jsou znakem nedostatečné závlahy. Rostlinu dobře zalijte, pozor však na přemokření!
Žluté listy s červenými tečkami, světle zelené až žluté listy, měkké a ochablé listy, listy bílé nebo se žlutými suchými fleky upozorňují na příliš silného slunce, nejčastěji na jižní straně. Poškozené listy odstřihněte po zdravou část. Květiny přemístěte na místo s rozptýleným světlem – někdy stačí dát je před záclonu směrem do místnosti nebo stáhnout žaluzie, jindy třeba změnit světovou stranu. Orchidej bude potřebovat určitý čas, dokud se nezaklimatizuje.
Tlusté pseudohlízy volají po pěstování na hrubých kusech kůry nebo lávové horniny a šetrném zalévání.
Rostliny, které pseudohlízy netvoří a měly by, potřebují více vody. Zavlažujte častěji, nebo je přesaďte do substrátu s mechem či kokosovým vláknem.

Škůdci a nemoci orchidejí

Orchideje nejčastěji napadají houbové onemocnění z přemokření. Takto napadenou rostlinu ihned vyjměte z mokrého prostředí a asi 10 dní nezalévejte ani nepostřikujte. Pokud se stav nezlepší, vyjměte ji, poškozené části odstraňte a orchidej zasaďte do suššího substrátu. Potom zalévejte méně často menším množstvím vody.

Hniloba kořenů a pseudohlíz postihuje kořeny a pseudohlízy, proto se o ní tak rychle nedozvíte. Vzniká z nesterilního substrátu a nadbytečné vody. Postiženou část třeba odříznout a použít fungicid na ošetření. Pokud má rostlina ještě dost zdravých kořenů, může kořenovou hnilobu přežít.

Černá hniloba vzniká ze stojící vody na rostlině a projevuje se černými skvrnami nejprve na listech, později i na zbývajících částech rostlin. Rostliny nepostřikujte a postižené části odstřihněte sterilními nůžkami.

Bakteriální měkká a hnědá hniloba má ráda vlhko. Poznáte ji podle „puchýřů“ na listech, které mohou nepříjemně zapáchat. Skvrny mívají hnědý okraj, mohou být podle druhu rostliny průhledné nebo černé a propadlé. Virus se rychle rozšiřuje a Phalaenopsis dokáže zničit za dva dny. Infikované části okamžitě odstraňte sterilním nástrojem a dezinfikujte fungicidy. Pomůže postřik postižené rostliny a její „sousedek“ peroxidem vodíku.

Plíseň na květech ničí květiny v teple a vlhku. Vypadá jako malé černé a hnědé skvrny. S květinami se hned bez milosti rozlučte, rostlinu ošetřete fungicidem a příště dostatečně větrejte.

Škůdci štítenky a puklice se projevují lepkavými listy. Orchidej omyjte a ošetřete přípravkem proti škůdcům.

Druhy orchidejí

Orchideje se podle stonku rozdělují do dvou hlavních skupin:

 • Jednonohé (monopodiální) – jejich stonek se nerozvětvuje, má jeden vrchol, ze kterého vyrůstají kořeny, listy i květy. Do délky roste rostlina pouze z jednoho konce a může mít i několik metrů. Nejznámějšími zástupci monopodiálnych orchidejí jsou Phalaenopsis, Vanilla, Vanda.
 • Vícenohé (sympodiální) – stonek má růstový vrchol, na jehož konci vyrostou květy a tehdy stonek přestává růst. Rostlina vyhání nové stonky z bočních pupenů, z nichž vyrůstají nejprve listy, později kořeny a pak květiny. Tyto orchideje tvoří pseudohlízy, které slouží jako zásobárny živin pro delší období sucha.

K nejoblíbenějším doma pěstovaným orchidejím patří phalaenopsis (lišejovec), paphiopedilum (střevíčník), cattleya (katleja), dendrobium, oncidium, vanda

Phalaenopsis

Phalaenopsis je nejpopulárnější bytová orchidej, vhodná i pro začátečníky. Kvete zpravidla v zimě a na jaře malými až středními květy různých barev od bílé až po tmavorudou, téměř černou. Při dobré péči může kvést i 4 až 6 měsíců. Nevytváří pseudohlízy, jako zásobárna živin slouží 2 – 6 listů, které mohou mít až 80 cm. Kořeny má phalaenopsis masité, zeleno-stříbřité. Vyrůstají z dolní strany stonku a také z listů. Dařit se jim bude v teple nad 22 ° C, na nepříliš intenzivním světle východní a jihovýchodní strany.

Paphiopedilum

Květiny střevíčníku připomínají bačkůrky a kvetou několik měsíců. Na světlo jsou méně náročné, než jiné druhy orchidejí. Mají rady hnojení během celého roku a pravidelné zalévání, teploty až do 29 °C, 80-procentní vlhkost a východní nebo jihovýchodní stranu.

Cattleya

Co ubrala příroda katleji na vzrůstu, to jí přidala na velikosti květů. Středně velké až velké květy katleji jsou vícebarevné. Nejlépe se jí daří na východní straně, se zálivkou měkkou vodou. Ke kvetení ji povzbudí minimální zálivka během dvou měsíců. Kvete obyčejně měsíc v období od října do listopadu.

Zásady pěstování orchidejí pro dlouhé a bohaté kvetení

"Opičí" orchidej - vidíte v jejím květu tvář opice?

Dendrobium

Při dendrobiu rozlišujeme teplomilné hybridy dendrobium phalaenopsis a chladnomilné hybridy dendrobium nobile.

Dendrobium phalaenopsis má trvale olistěnou pseudohlízu, z níž vyrůstá delší stvol s květinami na vrcholu. Květy jsou fialové, růžové, bílé, žlutozelené s červeným středem a nevoní. Mají rady teplotu kolem 28 °C a jižní okna, v létě s trochou stínu.

Typ Nobile má květy po celé délce pahlízy. Vyrůstají nad jednotlivými kolínky po dvou – třech květech. Tento typ potřebuje v létě polostín venku a uvnitř chlad na světlém místě, jinak se mu nedaří.

Oncidium

Květiny oncidia připomínají motýlky a voní jako vanilka. Tento rod orchidejí má rád časté zalévání, ale zároveň dostatečné větrání kořenů. Mají rády dlouhé světlo, až 16 hodin.

Vanda

Zajímavým hybridem je vanda. Nesadí se do substrátu, ale pěstuje volně na vzduchu nebo v košíčcích či vázách. Na péči je tato květina náročná stejně jako domácí zvířátko. Vyžaduje vysokou vlhkost a každodenní namáčení do vody, nebo sprchování.

Věděli jste, že ...

... vanilka se získává z orchideje Vanilla planifolia?

Zdroj: Wikipedia, aos.org, orchid-care-tips.com, hoya.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek