Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Do Čech se vánoční stromeček dostal z Německa roku 1812. Zásluhu na tom má Jan Karel Lieblich. Ředitel Stavovského divadla přivezl do Prahy vánoční stromeček jako překvapení pro své přátele.
Původní myšlenka a tradice zdobení vánočního stromečku pocházejí z dob pohanských magií a kouzel souvisejících s kultem Slunce, jeho matky Asratry a kultem zelených stromů. Slavily se "svaté noci" zasvěcené slunečnímu božstvu. Během těchto nocí se tancovalo venku pod stromy, na jejichž větvích viselo ovoce, sladkosti a světla.
Existuje také legenda, podle které vytvořil první ozdobený vánoční stromek irský opat Kolumbián. Měl za úkol v Burgundsku kázat pohanům o svátku narození Krista. Kolumbián chtěl přilákat co nejvíce lidí a proto sestavil hořící pochodně do tvaru kříže a umístil je na starý obřadní jehličnan. Záře přilákala velké množství lidí. Díky tomuto gestu se stal takto ozdobený strom symbolem Ježíšova zrození.
Umělý vánoční stromeček vám vydrží mnoho let, aniž by ztratil jehličí. Šetří vám tak peníze, i když počáteční investice je větší, než koupě živého stromečku. Má dokonalý tvar a nemusíte se o něj nijak starat ani po něm uklízet. Nevýhodami jsou jedovaté látky, které se uvolní při jeho likvidaci. Na jeho výrobu a dopravu se spotřebuje mnohem více energie, než na vypěstování živého stromečku.
Řezaný vánoční stromeček prostě k Vánocům patří. Většina takových stromků se dnes pěstuje na speciálních plantážích nebo patří mezi prořezy lesních školek. Lesy tak nejsou nijak poškozovány. Živý stromeček si však žádá určitou péči a úklid padajícího jehličí. Musíte řešit, jak se ho po Vánocích zbavit. Nejlevnější variantou bývá smrk ztepilý, který však velmi brzy opadá. Jehličí vydrží déle spíše na smrku pichlavém. Borovice rovněž vydrží o něco déle, má však řidší korunu i větve. Nejvhodnějším stromkem je jedle kavkazská, které téměř neopadává, je odolná, má husté větve a jehličí. Díky tomu vás však vyjde cenově nejdráž.
Vánoční stromek v květináči je kompromisem oběma výše uvedenými variantami. Taktéž vám může vydržet několik let stejně jako umělý stromeček, o Vánocích bude zase vonět v obýváku jako řezaný stromeček. Do Vánoc ho můžete mít venku na zahradě nebo balkónu, na svátky si ho nastěhujete domů. Pozor však na teplotní šok z přesunu z chladu do tepla. Dejte stromku čas na aklimatizaci, jinak zahyne. To však vyžaduje několik dní až 2 týdny, podle toho, jak moc nízké teploty panují venku.
Vánoční hvězda je symbolem adventu. Víte, jak se o ni postarat?
Až si přinesete stromeček domů, uložte ho do chladné místnosti nebo ven. Nikdy ho nedávejte na přímé sluníčko ani k oknu nebo k topení (vzdálenost minimálně 1 metr), protože by velmi rychle uschnul.
Nezapomeňte kmínek stromečku postavit do stojánku s vodou, stromeček tak vydrží déle a zůstane déle svěží. Jestliže skladujete stromeček venku v mrazech, postavte ho také do nádoby s vodou a do ní přidejte glycerin. Díky této látce voda v nádobě nezamrzne. Vodou kropte i jehličí.
Až vám vánoční stromeček doslouží, odstrojte ho a zkompostujte. Druhou možností je donést ho do sběrné stanice. Případně ho můžete odložit vedle vaší popelnice. Některá města totiž nabízejí po svátcích odvoz vánočního stromku. Informujte se na příslušném úřadě nebo na stránkách vašeho města. Z dosloužilých stromků se pak vyrobí teplo či elektrická energie.
Než začnete stromeček zdobit, upevněte ho do stojanu a umístěte na vybrané místo ve vašem obývacím pokoji. Jestliže chcete ozdobit stromeček i nějakým osvětlením, udělejte to jako první krok. Po svítícím řetězu následují ozdoby, které jsou nerozbitné. Ty křehké a rozbitné ozdoby nechte až jako poslední. Ozdoby si rozvrhněte tak, že ty větší a těžší pověsíte níže, na mohutnější větve. Drobnější a lehčí ozdobičky směřujte spíše do horní poloviny stromku. Pak sáhněte po vánočních řetězích a třásních. Tečkou zdobení je hvězda, která přijde na špičku stromku.
Naši předkové zdobili stromečky především ozdobami z přírodních materiálů – ze dřeva a slámy. Mezi tradiční ozdoby patří i ty látkové, háčkované, látkové, papírové nebo z drátků a korálků. Tento styl zdobení je ale oblíbený i dnes. Klasikou jsou již také skleněné kouličky různých barev a vzorů.
Jak barevně sladit všechny vánoční ozdoby na stromečku, to záleží na vkusu každého. Někdo ladí stromeček jen do jedné či dvou barev, což stromečku dodá na eleganci. V jednoduchosti je krása. Nejčastěji se používá červená, modrá, zlatá, stříbrná nebo žlutá barva.
Nemusíte se však spoléhat jen na ozdoby z obchodů. Klidně dejte volnost fantazii vaší a vašich dětí a vyrobte si originální kousky. Vyrábět se dají papírové řetězy, hvězdy i zvonky. Obzvláště pro děti je zdobení stromku velkou událostí, proto je nechte, aby se na této tradici co nejvíce podílely.
Zdobit se dá ale i sladkostmi. Kromě čokoládových figurek zkuste stromeček vyladit pomocí perníčků, vlašských ořechů, malých jablíček. Originální vánoční řetěz se dá vytvořit i z popcornu navlečeného na provázku.
Na stromeček pověste citrusové dekorace
Zdroj: novinky.cz, zena.aktualne.cz, milujivanoce.cz, blesk.cz, prazsky.denik.cz