Děti Dětské zdraví Zvýšená teplota a horečka u dětí: Důležité rady, jak je poznat a srazit

Zvýšená teplota a horečka jako obranný mechanismus lidského organismu

Věda sice vysvětluje, jak vysoká horečka napomáhá organismu bojovat s bakteriemi a viry, pokud ale rodiče uprostřed noci vzbudí dítě celé rozpálené a ztrápené, zapomene na veškerou racionalitu a vyděsí se.

Má dítě zvýšenou teplotu nebo až horečku? Zachovejte chladnou hlavu a zvažte, o jaký typ jde. Na základě toho si přesně stanovíte, jak co nejlépe postupovat v péči o nemocné dítě. Poodhalte dnes s námi taje a mýty kolem horečky a uvidíte, že na ni v budoucnu už docela lehce vyzrajete.

Co je to zvýšená teplota a horečka?

Horečku označujeme jako stav organismu, ve kterém je jeho teplota vyšší než obvykle. Zprávy o teplotě zasílá do našeho těla část mozku známá jako hypotalamus. Ta se běžně snaží fyzickou teplotu udržet na normální úrovni kolem 37°C. Hypotalamus však někdy v závislosti na napadení organismu bakteriemi nebo viry nastaví teplotu na vyšší úroveň.

Horečku tedy můžeme chápat jako léčebný proces, při kterém tělo zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi s cílem zmenšit počet patogenů v organismu. Tento boj ale naše tělo docela vyčerpává. Proto při horečce cítíme malátnost.

TIP: Zjistěte, co dělat při běžných zdravotních potížích miminek

Horečku u dětí nezpůsobují jenom bakterie

Horečku u dětí nezpůsobují jen patogeny. Hlavně novorozenci horečkou reagují na horké prostředí nebo přílišné oblékání. Nedokáží ještě regulovat svou teplotu stejně jako větší děti nebo dospělí. Další příčinou zvýšené teploty může být očkování, při kterém dochází k imunizaci organismu. Zapomínat bychom však neměli ani na růst zoubků u batolat. Ten by však neměl způsobit teplotu vyšší, než 37,8 °C.

Jak dětem měřit teplotu

Máte doma kojence? Pak jistě víte, že změřit mu teplotu v podpaží představuje neuskutečnitelný úkol. Obraťte miminko na bříško a mírně mu přikrčte nožky. Špičku teploměru namočte do dětského olejíčku nebo do vazelíny a vsuňte do konečníku teploměr do hloubky 1,5 – 2 centimetry. Pro správný výklad odečítejte po 6 týdnu věku miminka od této teploty 0,5 °C. Po vytáhnutí teploměr důkladně omyjte.

Batolatům už můžete měřit teplotu také pod jazykem. Poproste dítě, aby si drželo teploměr pevně v ústech až do doby, než se na něm neukáže výsledek. Větší děti pak nemají problém ani s měřením teploty z podpaží.   

Jaká stádia zvýšené teploty a horečky obecně rozeznáváme?

  • Méně než 34 °C: podchlazení
  • 36,5 – 37 °C: ideální stav
  • 37 – 37,9 °C: zvýšená teplota
  • 38 – 39 °C: horečka
  • 39 °C – 41 °C: nebezpečná horečka, při které okamžitě kontaktujte lékaře
  • 42 °C: horečka, ve které obecně organismus nedokáže přežít

Prořezávání prvních zoubků aneb jak poznat horečku od zubů

První zoubky mohou pěkně potrápit. Během prořezávání si dítě často sahá do pusinky, nespí . Může být celkově dost rozmrzelé, protože je pro něj prořezávání zubů bolestivé. Dásně jej svědí, více sliní. Celkově mohou být dásně zarudlé a na dotek i teplé. Některé děti trpí během růstu zoubků také na zvýšenou teplotu až horečku.

V lékárně se poptejte na speciální chladivý gel na dětské dásně, který postižené místo znecitliví a pomůže od bolesti. Využijete také gumové kousátko – v lednici jej na pár hodin nachlaďte a poté dejte dítěti. Pokud má dítě od zubů i horečku, můžete mu podat i léky na snížení horečky. V každém případě se ale raději poraďte se svým pediatrem.

TIP: Přečtěte si našich 11 tipů, jak mít doma zdravé a spokojené batole.

Jak se zbavit zvýšené teploty? Snižování teploty: Při zvýšené teplotě nasaďte polévku, při horečce léky a zábaly

Zvýšená teplota, tedy teplota do 38 °C je pro organismus prospěšná, proto se ji nesnažte snižovat.

Zásady při zvýšené teplotě a horečce

  • Ujistěte se, že má děťátko na sobě lehké a prodyšné oblečení. Přikryjte jej pouze přikrývkou, která dovolí odvádět horko z těla ven. Mnoho rodičů dítě s horečkou příliš zabalí – teplo ale kumuluje pod peřinkou a nemá kam uniknout.
  • V pokoji, kde miminko spí by neměla být moc velká zima ani teplo. Nezapomeňte na pravidelné větrání.
  • Pobízejte dítě, aby hodně pilo. S horečkou ztrácí mnohem více tekutin. Vyhýbejte se nápojům s kofeinem, ke kterým patří i čaj. Raději se spolehněte na vodu, ovocnou limonádu a polévky.
  • Udržujte dítě v klidu. Není nutné, aby celé dny proleželo, ale mělo by být v domácím režimu a hlavně v klidu.

Jak srazit horečku? Nasaďte léky a zkuste zábaly

Pokud teplota vystoupí nad 38,5 °C, dítě má horečku. Nasaďte mu antipyretika, tedy léky na snižování horečky – čípek, sirup nebo tableta. Čípky jsou vhodné zejména pro miminka a při zvracení. Léky proti horečce dávkujte přesně podle návodu a dávkování nepřekračujte.

Účinek antipyretik podpoří studené zábaly, vlažná sprcha nebo otírání vlhkou houbou. Studený zábal uděláte tak, že plachtu nebo ručník namočíte do vlažné vody a dobře ho vyždímáte. Tímto obalte holé tělo dítěte od podpaží po dolní okraj hrudníku a zabalte ho do suché plachty. Zábal po deseti minutách vyměňte a opakujte třikrát. Potom dítěti změřte teplotu.

Nikdy nedávejte studené zábaly pouze na končetiny, bříško nebo čelo. Dítě by mohlo dostat periferní šok.

Vlažnou sprchu začínejte teplejší vodou a postupně ji zchlazujte. Dítě pak osušte a v posteli zakryjte plachtou. Vyhněte se příliš teplým přikrývkám. Pomáhá i otírání vlhkou houbou. Voda na těle vytváří jemný film, který odebírá teplo a odpařuje se. Pokud teplota neklesá, nebo navzdory antipyretické léčbě stoupá, volejte lékaře.

TIP: Dostatečně silný imunitní systém zvládne teplotu bez problémů. Zjistěte, jak posílit dětskou imunitu.

Dlouhodobě zvýšená teplota u dětí a horečka si může vyžádat návštěvu pediatra

Teplota u miminka může být i bez příznaků normální do 3 dnů. Pokud se však ukáže, že teploměr ukazuje zvýšené hodnoty déle, nebojte se kontaktovat odborníka. Pediatra nebo pohotovost ve svém městě navštivte také, pokud má vaše dítě mladší než 3 měsíce teplotu 38 °C. Lékaře kontaktujte také v případě staršího dítěte, které má horečku vyšší než 39 °C doplněnou o:

  • Nechutenství či příznaky dehydratace
  • Průjmy nebo zvracení
  • Specifické bolesti těla (třeba uší, hlavy nebo bříška)
  • Bolesti při močení
  • Vyrážku nebo jiné kožní projevy

Zvýšená teplota a horečka u dětí: Důležité rady, jak je poznat a srazit

Pohotovost neprodleně navštivte s dítětem, pokud zpozorujete některý z těchto příznaků:

  • Nezastavitelný pláč
  • Velká malátnost a těžkosti se vzbuzením dítěte
  • Navrací se teplota nad 40 °C
  • Namodralý jazyk, rty nebo nehty
  • Záchvat
  • Febrilní křeče

Febrilní křeče u dětí

Při teplotě, která u dítěte rychle stoupne do horečky, se mohou objevit tzv. febrilní křeče. Ty se projevují trochu jako epileptický záchvat. Dítě se dostane do křeče, špatně se mu dýchá, v horším případě upadne do kratšího bezvědomí – neprodleně zavolejte lékaře. Nejlepší prevence? Snižujte zvýšenou teplotu u dětí běžnými způsoby, aby nepřešla do horečky.

Dosud není přesně jasné, proč febrilní křeče vznikají. Vyskytují se při horečce a většinou v podvečer prvního dne teploty. Febrilní křeče mívají děti od půl roku do pěti let. Mohou postihnout jednu oblast, ale i celé tělo. Záškuby trvají od několika sekund až po více než čtvrthodinu.

První pomoc při febrilních křečích:

  • V první řadě zachovejte chladnou hlavu. Zavolejte lékaře a buďte dítěti nápomocní.
  • Dítě dejte do stabilizované polohy na boku, nejlépe na zemi nebo na manželské posteli, aby se mu nic nestalo.
  • Můžete mu jemně přidržet hlavu, aby se do ní případně neuhodilo.
  • Sledujte ho, zda pokožka dítěte nemění barvu. Pokud začne mít problémy s dýcháním, dejte mu umělé dýchání. Taková komplikace se však vyskytuje jen zřídka.
  • Pokud dítě zvrací, vyčistěte mu ústa, aby nevdechlo zvratky.
  • Nikdy se ho nesnažte z křečí srovnat.
  • Nedávejte mu žádné tekutiny ani léky, dokud křeče neodezní.
  • Dítě s febrilními křečemi nesprchujte.

Nejste si jisti, co dělat, když má vaše dítě horečku? Pamatujte si, že návštěvou lékaře nikdy nic nezkazíte.

Vytisknout stránku
Sdílet článek