Děti Školák Hravá matematika: LEGO naučí děti násobilku a dělení

S LEGO kostkami dokážete naučit děti matematiku. Zároveň si procvičí představivost, abstraktní myšlení, porovnávání, rozlišování množství. LEGO pomůže dětem pochopit i sčítání, odčítání, násobení a dělení. Základy matematiky si tak se stavebnicí mohou osvojovat už předškoláci.

Nečekejte na poslední chvíli, kupte LEGO dnes!

Hry na pochopení množství

Jak vysvětlíte dítěti, že 5 je méně než 6, 4 je více než 2?

  • Stavte vysoké věže

Na LEGO podložku umístěte číslice. Dítě postaví tolik LEGO kostek na sebe, kolik je hodnota čísla. Když uvidí, že věž s pěti kostkami je menší než ta se šesti, mnohem rychleji mu bude jasné porovnávání.


  • Skládejte dlouhé hady

Tentokrát bude dítě umisťovat stejně velké kostky za sebou podle toho, jak mu to určuje číslo. Čím delší had, tím větší číslo. Je to jasné.

  • Ukládejte barevné kytičky

Na papír nakreslete barevný kruh a do něj vepište číslici. Dítě ukládá kolem kruhu kostky ve stejné barvě, jakou je kruh nakreslený a ve stejném počtu, jako určuje číslo v kruhu.

Hry na představivost

S vytříbenou představivostí se geometrie stává hračkou, stejně jako skládání kostek.

  • Ukládání do šablony

Princip je inspirovaný hlavolamem Tangram: Obkreslete na papír různě tvarované kostky LEGO. Dítě je pak musí do šablony správně vložit. Pro vyšší úroveň nakreslete každou šablonu jinou barvou a kostky do ní může dítě použít pouze v té jedné barvě.


  • Barevná věž

Dítěti nakreslete předlohu – věž z různě barevných kostek. Jeho úkolem bude postavit věž se stejnou barevnou posloupností.

Starším dětem tento úkol ztížíte tak, že na předlohu použijete různě velké kostky a dítě je bude muset identifikovat. Aby nedošlo k omylu, jednoduše kostky obkreslete.

LEGO učí základy matematiky

Trápíte se nekonečně dlouho nad pro vás jednoduchými, ale pro dítě nepochopitelnými matematickými úkoly? Dřív, než se z toho oba zblázníte, vytáhněte LEGO.

  • Sčítání, odčítání

LEGO poslouží i jako pomůcka na nácvik sčítání a odčítání. Na podložku jednoduše přidávejte a potom z ní odebírejte potřebný počet kostek. Takto se dítě naučí počítat i jednoduché zlomky.


  • Násobení s Legem

Možná to bude znít náročně, ale pochopit násobilku s pomocí LEGO kostek je doslova hračka. Využijte na to systém věží.

Například: 7 x 4 = 28

Postavte sedm věžiček ze čtyř kostek a spočítejte. Pro ještě větší zábavu postavte každou věžičku jinou barvou a postavte je na sebe.

  • Dělení s Legem

Dělení pomocí kostek je také jednoduché. Vezmeme si předchozí příklad: 28: 7 = 4

Dítě postaví věž z 28 kostek a pak odpočítává pokaždé 7 kostek. Ty staví do menších věžiček vedle sebe. Nakonec má 4 věže, tedy správný výsledek.

Tímto principem se naučí i dělení se zbytkem. Když rozdělí celou věž podle zadání, na konci zůstane počet kostek, tvořících zbytek.

Přečtěte si i další tipy, jak udělat z matematiky hru 


Hravá matematika: LEGO naučí děti násobilku a dělení

Zdroj: mathgeekmama.com, encouragingmomsathome.com, frugalfun4boys.com, mombricks.com, navigatingbyjoy.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek