Zdravý životní styl Fitness Hubnutí při uklízení: Kolik kalorií spálíte?

Kdo z vás už se někdy zpotil u vysávání a vytírání podlahy, toho jistě nepřekvapí, že úklid domácnosti je skvělou příležitostí, jak spálit přebytečné kalorie. Jestliže pro vás úklid není ta nejzábavnější činností na světě, můžete ho brát jako sportovní aktivitu. Uděláte něco pro svoji postavu a zároveň budete mít čistou a voňavou domácnost.

Úklid je hračka, když máte chytrý systém

Spalování kalorií při domácích pracích

Americký institut Good Housekeeping se zaměřil na to, kolik kalorií se spaluje při úklidu. Pro mnohé byly výsledky velmi překvapující. Účastníci testu spálili během dvou hodin uklízení dokonce 600 kalorií. Při běhu na 5 kilometrů přitom spálíte zhruba jen polovinu, tedy 374 kalorií. Během dvouhodinové chůze se zbavíte 416 kalorií a když zajdete na jógu, za hodinu spálíte 200 kalorií, za 2 hodiny tedy 400.  Spálené kalorie při hodinové jízdě na kole mohou dělat 330, a to v případě, že si budete držet rychlost 16 km/h.

Síla skrytá v chůzi: 6 důvodů, proč se projít 

Hodnoty spálených kalorií samozřejmě také závisí na hmotnosti člověka. S vyšší hmotností spalujete více kalorií. Kolik kalorií spálí 70kilový člověk během různých domácích prací?

Sekání trávy 315

Úklid koupelny 196

Vytíráni podlahy 196

Vysávání 175

Zametání podlahy 161

Venčení psa 140

Mytí oken 140

Utírání prachu 105

Vaření 105

Vyndávání a úklid nákupu 105

Zalévání květin 105

Umývání nádobí 91

Žehlení 91

Pověšení, skládání a úklid prádla do skříní 70

Stlaní postele 68

Šití nebo háčkováni 35

Pes, nejlepší přítel pro sport

Jaký vliv na vaše tělo má úklid?

Kromě vašeho těla má úklid vliv i na vaši psychiku a mozek. Uklízení pomůže s mírnou depresí. Fyzická práce totiž může mít podobné účinky jako antidepresiva, zvedne vám náladu a dá pocit, že máte nad věcmi kontrolu. O užívání léků se ale vždy poraďte se svým lékařem. Při úklidu si klidně zpívejte. Zvedne vám to náladu, snížíte tak stres a prospějete svému duševnímu i fyzickému zdraví. Úklid bude hned zábavnější. Pusťte rádio nebo oblíbené písničky a zaměstnejte kromě rukou i hlasivky.

Kanadští vědci z Queen's University zjistili, že fyzická aktivita jako je úklid bytu nebo domu, pomáhá zvýšit vaši kardiorespirační kondici.

Až ponesete těžký nákup domů z obchodu, myslete na to, že to posiluje vaše svaly na rukách, jejich odolnost a vytrvalost.
Když se budete shýbat nad myčkou a uklízet čisté nádobí nebo budete vyndávat prádlo z pračky, vzpomeňte si na to, že zrovna posilujete hýždě a stehna. Dřepy jsou jedním z nejúčinnějších silových cviků na posílení dolní části těla.
I vaše bříško dostane zabrat během vytírání a vysávání podlahy. Během těchto činností zpevňujete břišní svaly.

Plank také zpevní vaše bříško

Kalorie spalujeme i ve spánku nebo u televize

  • Možná vás potěší fakt, že kalorie spalujete, i když nic neděláte. Při sledování televize spálíte za 1 hodinu asi 72 kalorií. Samozřejmě pod podmínkou, že u toho nejíte ani nijak nemlsáte. Během spánku spálíte rovněž nějaké ty kalorie a za hodinu to může být až 95 kalorií. Dopřejte si kvalitní 8 hodinový spánek, těsně před ním nejezte a ani nepijte alkohol, spánek ani spalování kalorií by nemělo takový účinek. Také obyčejný smích vás zbaví několika desítek kalorií – za 15 minut spálíte asi 40 kalorií.

Víte, co děláte, když spíte?

Zdroj: nowtolove.com.au, novinky.cz, komplexnizdravi.cz, calorielab.com


Vytisknout stránku
Sdílet článek