Děti Batole Jak si užít pobyt u vody s batoletem

Od jakého věku je možné brát dítě k vodě?

Dokud miminko ještě většinu dne prospí, můžete jej klidně vzít k vodě, pokud má dobrý spánek, v kočárku nebo v autosedačce umístěné ve stínu se bude cítit určitě dobře. V aktivnějším období můžete děťátko položit na deku, pokud mu nevadí ruch okolo, může se rozhlížet, otáčet a zabavit se hračkami. Nezapomeňte však na použití ochranného dětského mléka na opalování i v polostínu, protože citlivá dětská pokožka by se mohla spálit již během 10 až 15 minut.

Čas a místo pro první koupání

Načasování prvního společného koupání závisí na několika okolnostech. Do přírodních vod (jezero, moře) můžete děťátko vzít již od věku šesti měsíců, pokud voda není samozřejmě příliš studená, protože zde nehrozí velké riziko infekce. Miminkům slaná voda vůbec nevadí. Na veřejných koupalištích, plovárnách nebo v termálních lázních berte děti před dovršením 1. roku věku jen v případě, kdy jsou dány podmínky pro plavání batolat, protože jinak by se děťátko mohlo snadno nakazit nějakou infekcí. V termálních lázních se však vyhýbejte vodě, která má vyšší teplotu než 35 stupňů a vodě s vysokým obsahem síry a děti do věku šesti let do takové vody vůbec nepouštějte!

Jak do vody?

Miminko vezměte do vody nejprve v bezpečném náručí tatínka nebo maminky anebo v dětském nosiči připevněném na tělo jednoho z rodičů, s houpavým a klidným pohybem, a přitom dbejte na to, aby při prvním kontaktu děťátka s vodou nikdo na malé nestříkal. Jestliže už děťátko umí sedět, můžete použít nafukovací plavací kruh pro malé děti. Po dovršení prvního roku života můžete děťátko naučit používat plavací rukávky: rukávek navlékněte nejprve jen jednu paži dítěte a druhou paži pevně držte, tak pomalu táhněte malé ve vodě, aby cítilo, že se může o rukávek opřít. Když Vám to už půjde dobře, použijte oba rukávky a děťátko držte během pohybu ve vodě za obě ruce, dokud samostatně nezvládne udržovat rovnováhu. Nesmíte být netrpěliví, než se děťátko s vodou skamarádí, může to chvilku trvat. Klasický plavací kruh se děti naučí používat ve věku 2 až 3 let, ale plavací rukávky jsou i nadále doporučovány jako bezpečnější řešení.

Ochrana před sluníčkem i v bazénu!

Dětské opalovací mléko s ochranným faktorem alespoň 30 a světlý klobouček nebo šátek ze světlého a slabého materiálu patří mezi základní vybavení při pobytu u vody. Je důležité, aby pokrývku hlavy nosilo dítě nejenom na pláži, ale i v bazénu/moři, protože i tam hrozí nebezpečí úpalu a rychlého spálení obličeje a ramen. Opalovací mléko (i voděodolné) voda rychle smyje, a proto je důležité pokožku děťátka znovu opakovaně natírat. V období od konce května do září se v době mezi 11. a 16. hodinou z důvodu silného UV záření doporučuje používat i sluneční brýle.

Zdroj: kismamablog.hu, babafalva.hu

Vytisknout stránku
Sdílet článek