Zdravý životní styl Relax Jak vyčistit gril? S našimi radami to půjde rychle

Léto má svůj nezaměnitelný půvab i díky grilování. Během horkých letních víkendů je to lákavá alternativa klasického vaření. Když však na stole nezůstane už ani jedno křupavé křidélko, začíná další šichta - čištění grilu. Ať už jste majitelem plynového, elektrického či jiného grilu, po každém použití je potřeba ho pořádně vyčistit. My vám poradíme, jak se postarat o základní typy grilů.

Čistěte gril ekologicky

Při čištění grilu nemusíte používat agresivní přípravky s kyselinami či spreje na vydrhnutí trouby. Vystačí vám běžné přípravky na mytí nádobí, mýdlo, nebo to zkuste eko. Existují totiž i ekologické čističe ve spreji. Elektrické a plynové grily nezapomeňte vždy odpojit od plynu a elektřiny a na závěr zbavte nečistot i nářadí na grilování.

Neocenitelná pomůcka při čištění grilu. Bez ní ani nezačínejte

Čištění plynového grilu začněte roštem

Po každém použití plynového grilu spalte zbytky jídla a tuku tak, že ho rozpálíte na vysokou teplotu a počkáte patnáct minut nebo do té doby, až přestane vycházet kouř, který produkují zbytky. Ty se přemění na popel, který už hravě odstraníte.

Hned potom se pusťte do čištění roštu - vypněte nejdříve přívod plynu a odstraňte nečistoty pomocí drátěného kartáče. Pokud ho nemáte, vyrobte si kuličku z alobalu, která vám poslouží stejně. Když máte chuť na detailnější čištění, odstraňte mřížku a vypucujte ji houbou namočenou ve vodě s mýdlem.

Poté vyčistěte vnější část grilu - nejjistější to bude opět s mýdlovou vodou nebo s troškou přípravku do myčky. Přejeďte vše houbou a potom přetřete čistým hadříkem, abyste odstranili zbytky mýdla. Následně důkladně osušte. Když máte nerezový gril na plyn, můžete použít speciální přípravek na nerez. Pokud máte porcelánový gril na plyn, použijte specifický čistič na porcelán.

Jak čistit elektrický gril? Pomůže špachtle a ocet

Škrabky nejsou jen na zednické práce, i jejich kuchyňské verze jsou užitečné. Pokud máte doma elektrický gril, využijte jejich pevnou rukojeť a čepel na to, abyste se zbavili zbytků jídla z roštu a vnitřku grilovací komory, na které je houba krátká. Na škrabku však netlačte přílišnou silou, abyste nepoškrábali povrch, jednoduše gril jen přiměřeně mechanicky drhněte. Vyčistěte i spodní mísu, kam během grilování odkapává tuk. Na skleněný povrch grilu nepoužívejte drsnou stranu houby, aby na něm nezanechala stopy a škrábance. To by totiž mělo vliv na distribuci tepla, jakož i na vzhled grilu. Proto raději navlhčete papírové kuchyňské utěrky a drobné fleky odstraňte s nimi.

Abyste přístroji dodaly lesk, přidejte do vody obyčejný ocet, namočte do ní papírovou utěrku a přejeďte s ní celý gril. Do čištění elektrického grilu se určitě pusťte, dokud je stále horký. Kdybyste gril nechali příliš vychladnout, zbytky jídla na něm ztvrdnou a vyčistit ho později by byla pořádná makačka. A samozřejmě - na začátku nezapomeňte gril vytáhnout ze zástrčky!

Gril na dřevěné uhlí a brikety pořádně vypalte

Čištění grilu na dřevěné uhlí či brikety není složité: po každém použití jej musíte kvalitně vypálit. Pokračujte, dokud se z něj nepřestane kouřit. Ještě předtím však z roštu odstraňte veškerý popel i kusy jídla, které na něm zůstaly, díky čemuž se bude vypalovat kratší dobu. Důležité je pořádně vyčistit rošt na gril. Můžete na to použít speciální kartáč. Zaschlé kousky se vám podaří odstranit namočením do teplého mýdlového roztoku a posledních zbytků mastnot se zbavíte čisticím přípravkem na jemné povrchy a obyčejnou houbou na nádobí. O povrch grilu není třeba se nějak speciálně starat, nedělejte si starosti s jeho voskováním či natíráním, postačí opět osvědčená mýdlová voda. Rošt však po vyčištění můžete namazat olejem.

Rozpalte svůj gril se vším, co potřebujete! 

Zdroje: wikihow.com, luxsa.com, mountfield.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek