Tipy a rady Květáková dieta – proč je tak účinná?

Květák je vynikajícím zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů, které pomáhají snižovat riziko chorob vázaných na cévní soustavu, diabetu nebo rakoviny. Pokud se delší dobu snažíte zhubnout nebo si chcete jednoduše zlepšit zdraví, pomůže vám květáková dieta.

Tím, že nahradíte suroviny jako je rýže, pšenice nebo brambory květákem, zbavíte tělo uhlohydrátů. Strava s nízkým obsahem sacharidů a škrobů má nízký obsah uhlohydrátů a velké množství vlákniny a mikroživin. Omezením těchto sacharidů a škrobů, které představují výraznou část vašeho kalorického příjmu, půjdou vaše kilogramy jednoduše dolů. Květák můžete použít na přípravu pizzy, kaše, rýže nebo koláčů.

Proč právě květák?

  • Má vysoký obsah vlákniny, která je prospěšná pro náš trávicí trakt. Pomáhá předcházet obezitě.
  • Má vysoký obsah vody – přibližně 92 %.
  • Je zdrojem vitamínu C, fosforu a omega-3 mastných kyselin.

Květáková dieta – proč je tak účinná?
Jak zařadit květák do běžné stravy?

Pokud chcete opravdu zhubnout, je důležité přijmout fakt, že se budete muset vzdát určitého množství kalorií. Jednou z možností je omezit obilniny. Květák má nižší obsah sacharidů, je zdraví prospěšný a dá se využít jako zdravá náhrada v každém receptu.

Můžete ho konzumovat syrový, vařený, pečený, dušený nebo zapékaný. Je výborným doplňkem každého jídla, zejména salátů a polévek.

Chcete si připravit výborný šťavnatý zeleninový salát s květákem? Je to velmi jednoduché. Budete potřebovat malý květák, půl hlávky zelí, 2 mrkve, červenou papriku a okurku. Všechny suroviny nastrouhejte najemno, důkladně promíchejte a přidejte olivový olej a citronovou šťávu. Salát podávejte vychlazený s nasucho opraženými dýňovými, slunečnicovými a lněnými semínky.

Květákové recepty

Vegetariánský zapečený květák s parmezánem a česnekem je zdravý a lehký pokrm, který vás příjemně překvapí.

Květákové karbanátky patří mezi zdravé alternativy běžných karbanátků, navíc se dají dochutit tak, že téměř nepoznáte rozdíl!

Květáková kari rýže s kokosovým mlékem je chutné a zdravé jídlo, které si určitě zamilujete.

Jediná nevýhoda

Květáková dieta má jedinou nevýhodu – nadměrná konzumace této zeleniny může způsobit nadýmání. V případě, že trpíte chronickým onemocněním, se proto nejprve poraďte se svým lékařem.

Zdroj: ndtv.com, timesnownews.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek