Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Medvědí česnek roste od konce března do května a jeho název není náhoda. V dávných dobách si lidé všímali, že po zimním spánku se medvědi pásli na česnekových porostech a doplňovali ztracenou energii. Listy toho zeleného zázraku jsou velmi účinné. Sbírejte především mladé listy, které jsou dlouhé asi jako prst.
Ačkoliv se jeho chuť výrazně podobá česneku kuchyňskému, je mnohem lépe stravitelný. Pokud jste se s příchodem jara rozhodli tělo detoxikovat, medvědí česnek je skvělou volbou. Konzumujte ho ve všech formách, nejvhodnější je samozřejmě ten, který není dlouho tepelně upravovaný. Při sběru se zaměřujte na listy, i když cibulka je také jedlá, nechutná až tak dobře. Tímto způsobem zabezpečíte také to, že vyroste zase za rok.
Medvědí česnek je výborný na posílení imunity právě v jarním období, kdy je organismus mnohem víc náchylný k nemocem. Používá se při onemocnění horních cest dýchacích, astmatu nebo zánětu průdušek. Pokud vás trápí časté bolesti hlavy nebo dokonce nepříjemné migrény, pomůže i v tomto případě. Neopomeňme ani problémy s vysokým krevním tlakem, křečovými žílami, žaludeční problémy a léčit pomáhá dokonce i hlístice. Zlepšuje a hojí poranění kůže, uklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkci mozku a paměti. A to vůbec není málo!
Největší sílu má ihned po odtrhnutí, proto s jeho konzumací dlouho neotálejte. Nezkonzumované listy se nedoporučuje sušit, touto metodou skladování ztrácí česnek všechny léčivé látky a samozřejmě účinky. V uzavíratelné nádobě vydrží v lednici tři dny, po uplynutí této doby ho můžete zamrazit. Nejideálnějším řešením je zamyslet se nad jeho využitím v kuchyni dopředu. Připravit si můžete chutnou polévku, pomazánku a pesto plné vitamínů.
Ještě stále váháte, jestli je medvědí česnek tím pravým pro vaše zdraví? Možná vás přesvědčí fakt, že kromě obsahu vitamínů B a C, provitamínu A, alicinu a flavonoidů se právem označuje za přírodní antibiotikum. Pro vaše zdraví nemůžete udělat nic lepšího, než si dosyta užít to, co jarní příroda velkoryse nabízí.
Listy jeden po druhém omyjeme a dáme okapat. Před mixováním je dobré, když jsou skoro suché. Já je po okapání narovnám na rozloženou utěrku, na to dám další utěrku, další vrstvu listů a tak pořád dokola, končím utěrkou. Během půl hodiny se většina vody vsákne do utěrek a listy jsou suché. První si nahrubo rozmixujeme vlašské ořechy. Pokud je před tím ještě opražíte, bude mít pesto výraznější chuť. Pak odkrojíme tvrdé stopky u listů a listy házíme přímo do mixéru k ořechům. Vše dohromady pořádně promixujeme. Potom přidáme postupně olej a sůl. Hotové pesto skladujeme v lednici.