Zdravý životní styl Zdraví Nebezpečná krása: Za tyto boty vám nohy nepoděkují

S příchodem teplých dnů saháme nejen po lehčím a vzdušnějším oblečení a botách, ve kterých naše nohy mohou svobodně "dýchat". Ne každá obuv, která je na první pohled pohodlná, je pro vaše nohy vhodná a ideální.

Kvalita k nezaplacení

Ruku na srdce: Jaká kritéria jsou pro vás při výběru obuvi nejdůležitější? Na prvním místě by měla být totiž funkčnost, kvalitní materiál a až potom estetická stránka. V horkých dnech je k nezaplacení prodyšná bota, která je kožená nebo látková. Ostatní materiály způsobují nadměrné pocení, zápach, odřeniny či popraskané paty. Ideální boty na léto jsou ty, které opisují klenbu nohy a dobře na ni přiléhají.

Popelčin střevíček

Chcete vědět, jak se cítí vaše noha v konkrétní botě? Obkreslete si chodidlo na papír. Z boty vytáhněte vložku a položte ji na obrys chodidla. Překrývá vložka celý obrys? Pokud ano, gratulujeme, vaše nohy se cítí jako ve vatičce. Pokud však z chodidla něco vyčnívá, vaše noha je v botě v těchto částech deformovaná.

Žabky pouze na pláž

Ani vy si bez nich neumíte představit léto? Žabky (flipflops) jsou skvělé, ale vaše nohy stejný názor nesdílejí. Každodenním nošením riskujete nejen úraz, ale i deformaci chodidla. Chůze v nich je nestabilní, mezi prsty se často tvoří puchýře, dlouhodobé nošení oslabuje svaly a šlachy. Pokud jsou vyrobeny z gumy nebo plastu, chodidlo se v nich potí, množí se bakterie a ty vedou k plísním či infekcím. V tomto případě jde výlučně o dovolenkovou obuv k bazénu či na pláž.

Na jediný krok musí tělo uvést do pohybu asi 200 svalů

Gumové boty

Na scéně jsou již několik let a své oblibě se těší stále stejně. Po pryžových botách různých barev sahají dospělí a obouvají je i svým dětem. Chyba! Největší počet potních žláz mají právě chodidla a za den vyprodukují až půl litru potu. Ty v gumě zůstávají a tvoří hotový ráj pro bakterie. Tyto boty mívají nevhodný tvar, což způsobuje vznik různých abnormalit. Jejich nošení přináší vašim nohám více škody než užitku.

Baleríny raději ne

Máte pocit, že chodíte jako bosá a pod nohama cítíte každý kamínek? Ani baleríny nejsou vhodné pro každodenní nošení. Bota, která se ohýbá téměř o 180 stupňů, botou vlastně ani není. Noha v nich není stabilní, klesá klenba a navíc se nelíbí ani mužům.

Lodičky na podpatku

Boty na vysokém podpatku vypadají žensky a svůdně, ale i jejich nošením si z dlouhodobého hlediska zaděláváte na problém. Pokud se jich neumíte vzdát ani v létě, výška podpatku by měla být maximálně 4 - 5 cm. Při jejich dlouhodobém nošení se oslabují a zkracují svaly, šlachy, deformují se prsty. Pokud nosíte podpatky denně, může se stát, že Achillova šlacha vám praskne v momentě, kdy si obujete nízkou obuv.


Zdroj: medbroadcast.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek