Tipy a rady Nenechte si ujít domácí koblihy v období masopustu

Masopust nebo karneval

Slovo karneval je křesťanského původu a pochází z latinského spojení „carne levare“, což znamená „odstranit maso“. Karneval představuje období hodování, oslav a „rozlučky s masem“ před půstem. Masopust či karneval se obvykle koná v průběhu února nebo začátkem března. Český masopust, slovenské fašiangy, polské ostatky, maďarský busojaras, ale také známý karneval v Rio de Janeiru jsou slavnosti, během nichž si lidé dopřávají sladké pokrmy, mezi něž patří i koblihy.

Jaká země, takové koblihy

Ve starém Římě a Řecku jedli koblihy sladké i slané chuti. Arabové dávali smažené těsto do sladkého sirupu a Němci si vždy pochutnávali na pikantních koblihách. Do Ameriky je dovezli Holanďané. Americké donuty se staly populárním pokrmem k snídani. Roční spotřeba sladkých koblih a donutů na milion způsobů překročila magickou hranici deseti miliard.

O historii koblih se můžete dočíst v mnoha romantických příbězích a mýtech. Například v Rakousku se má za to, že koblihy vymyslela známá kuchařka Cecilia v roce 1690. Nešťastně zamilovaná pekařka omylem hodila připravené těsto do oleje místo do trouby a tím dala vzniknout smaženým koblihám.

U nás se tyto dobroty spolu s kynutými záviny a makovými a tvarohovými koláči objevovaly na vesnicích i ve městě u bohatých i chudých. Běžně se pekly na počest narození dítěte, během sezónních prací a nejčastěji v období masopustu.

Konzumace smažených koblih má v Evropě rituální charakter – souvisí s plodností, blížícím se jarem a probouzející se přírodou.

Nenechte si ujít domácí koblihy v období masopustu
Vdolky na milion způsobů

Každá rodina má svůj osvědčený recept na koblihy. Většinou se smažené koblihy posypou práškovým cukrem a naplní meruňkovým džemem. Novodobé koblihy jsou plněné bílkovou pěnou ušlehanou s jahodovým džemem, případně čokoládou nebo různými topingy.

Pokud nemáte rádi smažené a dáváte přednost zdravějším alternativám, vyzkoušejte například naše maminčiny šišky s mákem nebo jablečný závin z žitné mouky.

Milovníky slaných dezertů potěší rychlý slaný závin se šunku a sýrem, dětem doporučujeme připravit jahodové řezy s tvarohem a želatinou.

Castagnole – slavné italské koblížky

Pokud se tento rok rozhodnete strávit masopust v Benátkách, určitě budou na každém rohu vonět slavné italské koblížky castagnole. Když si svátky budete užívat doma, můžete si připravit vlastní castagnole. Nabízíme vám tradiční benátský recept na koblížky.

Na italské castagnole potřebujete:

200 g hladké mouky
60 g práškového cukru
1 PL prášku do pečiva
špetku mořské soli
1 bio citron
2 velká vajíčka
40 g másla pokojové teploty
1 PL anýzového likéru
1 ČL vanilkového extraktu
1 litr oleje na smažení

Postup:

  1. Ve velké míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a citronovou kůru. Ve směsi vytvořte rukou jamku a rozklepněte do ní vajíčka. Přidejte máslo, anýzový likér a vanilkový extrakt a dobře vymíchejte.
  2. Těsto dejte na pracovní desku. Vytvořte z něj hladkou a mírně lepkavou kouli, zabalte ji do potravinové fólie a nechte 10 minut odpočívat.
  3. Do hluboké pánve nalijte olej a rozpalte ho. Počkejte, dokud nedosáhne teploty 180 °C. 
  4. Těsto vyjměte z fólie a rozdělte ho na pět částí. Každou část rozválejte na dlouhý váleček asi 1 cm široký. Každý váleček nakrájejte na malé kousky. Dlaní vytvarujte malé kuličky.
  5. Kuličky smažte dozlatova přibližně 4 minuty.
  6. Po usmažení je vyndejte na talíř vyložený kuchyňskou papírovou utěrkou a nechte okapat od oleje.
  7. Mírně vychladlé kuličky obalte v práškovém cukru a podávejte ještě teplé.

Náš tip:

Pokud chcete koblížky připravit ve zdravější verzi, použijte na smažení arašídový olej. Ten obsahuje kvalitní tuky, které umožní ho zahřívat na vysoké teploty. Má lahodnou oříškovou chuť a vůni a hodí se na smažení, grilování i pečení.

Vhodný je také do kynutých závinů. Při přípravě ořechového závinu ho použijte na pražení ořechů. Zvýrazní jejich chuť a dodá závinu příjemnou vůni.

Zdroj: allthatsinteresting.com, greatitalianchefs.com, austria.info

Vytisknout stránku
Sdílet článek