Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Slovo karneval je křesťanského původu a pochází z latinského spojení „carne levare“, což znamená „odstranit maso“. Karneval představuje období hodování, oslav a „rozlučky s masem“ před půstem. Masopust či karneval se obvykle koná v průběhu února nebo začátkem března. Český masopust, slovenské fašiangy, polské ostatky, maďarský busojaras, ale také známý karneval v Rio de Janeiru jsou slavnosti, během nichž si lidé dopřávají sladké pokrmy, mezi něž patří i koblihy.
Ve starém Římě a Řecku jedli koblihy sladké i slané chuti. Arabové dávali smažené těsto do sladkého sirupu a Němci si vždy pochutnávali na pikantních koblihách. Do Ameriky je dovezli Holanďané. Americké donuty se staly populárním pokrmem k snídani. Roční spotřeba sladkých koblih a donutů na milion způsobů překročila magickou hranici deseti miliard.
O historii koblih se můžete dočíst v mnoha romantických příbězích a mýtech. Například v Rakousku se má za to, že koblihy vymyslela známá kuchařka Cecilia v roce 1690. Nešťastně zamilovaná pekařka omylem hodila připravené těsto do oleje místo do trouby a tím dala vzniknout smaženým koblihám.
U nás se tyto dobroty spolu s kynutými záviny a makovými a tvarohovými koláči objevovaly na vesnicích i ve městě u bohatých i chudých. Běžně se pekly na počest narození dítěte, během sezónních prací a nejčastěji v období masopustu.
Konzumace smažených koblih má v Evropě rituální charakter – souvisí s plodností, blížícím se jarem a probouzející se přírodou.
Každá rodina má svůj osvědčený recept na koblihy. Většinou se smažené koblihy posypou práškovým cukrem a naplní meruňkovým džemem. Novodobé koblihy jsou plněné bílkovou pěnou ušlehanou s jahodovým džemem, případně čokoládou nebo různými topingy.
Pokud nemáte rádi smažené a dáváte přednost zdravějším alternativám, vyzkoušejte například naše maminčiny šišky s mákem nebo jablečný závin z žitné mouky.
Milovníky slaných dezertů potěší rychlý slaný závin se šunku a sýrem, dětem doporučujeme připravit jahodové řezy s tvarohem a želatinou.
Pokud se tento rok rozhodnete strávit masopust v Benátkách, určitě budou na každém rohu vonět slavné italské koblížky castagnole. Když si svátky budete užívat doma, můžete si připravit vlastní castagnole. Nabízíme vám tradiční benátský recept na koblížky.
200 g hladké mouky
60 g práškového cukru
1 PL prášku do pečiva
špetku mořské soli
1 bio citron
2 velká vajíčka
40 g másla pokojové teploty
1 PL anýzového likéru
1 ČL vanilkového extraktu
1 litr oleje na smažení
Postup:
Pokud chcete koblížky připravit ve zdravější verzi, použijte na smažení arašídový olej. Ten obsahuje kvalitní tuky, které umožní ho zahřívat na vysoké teploty. Má lahodnou oříškovou chuť a vůni a hodí se na smažení, grilování i pečení.
Vhodný je také do kynutých závinů. Při přípravě ořechového závinu ho použijte na pražení ořechů. Zvýrazní jejich chuť a dodá závinu příjemnou vůni.
Zdroj: allthatsinteresting.com, greatitalianchefs.com, austria.info