Děti Předškolák Obratnost předškoláka závisí na hrubé motorice

Pohybové dovednosti dítěte je třeba rozvíjet již od nejútlejšího věku. Konkrétně jde o jemnou a hrubou motoriku. Ta jemná se týká koordinace prstů a rukou a je podstatná proto, aby dítě zvládlo psaní, kreslení, stříhání nebo třeba vázání tkaniček. Hrubá motorika je důležitá pro skupinu svalů, za pomoci kterých chodíme, běháme, skáčeme nebo jezdíme na kole.

Rozvoj hrubé motoriky začíná již v kojeneckém věku a v předškolním věku je dobré dovednosti dítěte ještě upevnit. K tomu existuje celá řada pohybových her, které děti zabaví a zároveň rozvíjejí jejich obratnost a schopnost koordinovat pohyby a používat tělo jako celek.

Podlaha je láva

Úplně jednoduchá dětská hra, při které si děti užijí hodně legrace. Postačí vám několik barevných papírů o velikosti A4, která nalepíte na zem v pokoji. Vyhlaste, že od teď je podlaha horká láva a nikdo se nesmí dotknout podlahy. Děti si mohou stoupnout pouze na barevné papíry.

Pavoučí síť

Při přípravě této hry můžete zaměstnat i své ratolesti. Vy si vezměte na starosti izolepu nebo jakoukoliv lepící pásku, kterou nalepíte mezi futra dveří jako pavoučí síť. Dětem mezitím rozdejte staré noviny. Každý list musejí zmačkat a udělat z něj kuličku, kterou se pak budou strefovat do pavučiny.

Hod bahnem na terč

U téhle hry se vaše děti zaručeně zašpiní, ale o to větší to pro ně bude zábava. Dejte jim kyblík a řekněte, aby ho přinesly plný hlíny. Hlínu pak v kyblíku smíchejte s vodou a vytvořte takové bahno, které půjde uválet do kuliček. Na chodník pak křídou nakreslete terč, můžete připojit i bodování do každého kruhu. Děti se pak budou strefovat bahnem do terče.

Basket s novinami

Jednoduchá a oblíbená kratochvíle pro malé i velké. Starých novin, nebo třeba i Tesco letáků se najde vždy hromada. Děti si můžou nadělat “míče” různých velikostí a vyzkoušet hod na různou vzdálenost, hrát si samy nebo uspořádat turnaj se sourozenci. Strefit se papírovou koulí do koše chce trochu cviku a možná dá zabrat i vám. Zároveň můžete děti naučit i něco málo o recyklaci.

Skákání panáka

Osvědčená klasika může nabýt mnoho podob. Krom křídy a chodníku můžete použít i malířskou pásku a nalepit panáka doma na podlahu. Velikost panáka a jeho částí (očíslovaných polí) je úměrná věku dětí a velikosti jejich chodidel. Úkolem dítěte je přeskákat siluetu v pořadí čísel po jedné, resp. obou nohách (u panáka o 8 polích jsou pole 4-5 břicho, pole 7-8 hlava) a to bez přešlapů. Navíc si úlohu mohou znesnadnit vhozením kamene či jiného malého předmětu před každým kolem ze startovní čáry na postupně se zvyšující čísla (a pole) na postavě. V daném kole pak kámen musí přeskočit bez dotyku obsazeného pole.

Bludiště

Malířská páska přijde vhod i k vytvoření bludiště na zemi, skrze které si bude dítě muset najít cestu. Na konci může na dítě čekat malá odměna.

Hledání ztracených dílků

Při této hře budou děti lovit - hledat dílky skládačky, které schováte po celém domě nebo bytě. Ideální bude k tomuto účelu skládačka/puzzle, které má mohutnější dílky, aby se dětem snadněji hledalo.

Jak napomoct představivosti dítěte? Dovednosti podpoří imaginární hry.

Zdroj: handsonaswegrow.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek