Tipy a rady Pečení s bezlepkovými moukami: jak na to?

Je skvělé, že existuje tolik možných variant, čím nahradit klasickou mouku a jíst díky tomu bezlepkově. Menší problém pak nastává, když zjistíme, že se tyto mouky chovají poněkud jinak, než jsme u běžné mouky zvyklí. Právě proto jsme se rozhodli, že vám ušetříme nervy s nezdařilými pokusy a poradíme vám, na co si dát při pečení s bezlepkovými moukami pozor.

Kombinujte

Můžete si vybrat – buďto budete používat pouze jednodruhovou mouku (např. rýžovou, pohankovou, kukuřičnou atd.), nebo uděláte z těchto mouk směs. Doporučujeme držet se hlavně druhé možnosti a mouky kombinovat, ulehčíte si tím práci, zpracování jednodruhových mouk je totiž obtížnější. Tyto mouky také často mívají svou typickou chuť, která je příliš výrazná, což někomu může vadit. Výborná zpráva je, že existují i přímo směsné mouky, kde je poměr jednotlivých mouk vyvážený tak, aby byl výsledek co nejdokonalejší.

Více vody i prášku do pečiva

Při práci s bezlepkovou moukou se často stává, že saje více vody než pšeničná. Proto je dobré použít jí buď o něco méně, nebo jí dopřát více vláhy. Také je třeba dát více prášku do pečiva, aby bylo těsto nadlehčené. Tedy pokud je v receptu, kde se pracuje s pšeničnou moukou, uvedeno, že máte použít půlku sáčku, můžete klidně spotřebovat celý. Dokonce jsou i bezlepkové mouky, které jsou takzvaně samokypřící. Do nich už prášek přidávat nemusíte, a přesto bude po upečení těsto krásně nadýchané.

Pozor na rozdrobení

Pro bezlepkovou mouku je charakteristické to, že drží těsto méně při sobě. Často se vám tedy může stát, že se vám po upečení výrobek rozdrobí a je velmi křehký. Proto doporučujeme recepty, o nichž víte, že jsou k rozdrobení náchylné i při pečení s pšeničnou či jinou „lepkovou“ moukou, ze začátku raději nezkoušet. Abyste se vyvarovali tomu, že se vám výrobek rozdrobí, zkuste do těsta přidat například trochu oříšků, oleje, medu, jogurtu nebo jedno vejce.

Pár praktických rad

Pokud se rozhodnete koupit si kukuřičnou mouku, mějte na paměti, že moc dlouho nevydrží. Je vhodné ji spotřebovat co nejdříve a nekupovat zbytečně velké množství. Kvůli tomu, že je tučnější, brzy žlukne a začíná hořknout.

Pokud budete potřebovat vysypat nějakou moukou plech, rozhodně sáhněte po jiné než po sójové, jinak si na výsledku moc nepochutnáte. Sójová mouka se při pečení připaluje a je hořká.

Po upečení

Bezlepkové pečivo se rychleji kazí, proto si po napečení dejte část do mrazáku. Vhodné je také uchovávat ho v ledničce, pokud víme, že ho spotřebujeme do několika dnů. Pokud se vám přeci jen stane, že vám pečivo ztvrdne dříve, než ho stačíte sníst, můžete ho využít třeba na strouhanku.

Jaké máte zkušenosti s bezlepkovými moukami? Už jste z nich něco zkusili upéct?

Vytisknout stránku
Sdílet článek