Tipy a rady Plynový, elektrický, nebo na uhlí? Objevte nejvhodnějšího parťáka na grilování

Pokud milujete grilování, a to včetně přípravy masa, nejspíše se vás nemusíme ptát, který gril je nejlepší. Zřejmě odpovíte, že pro vás je důležité hlavně to, aby fungoval. Ale pokud chcete povýšit grilování o level výše, musíte se zajímat i o další atributy než jen funkčnost. Je potřeba si položit několik otázek, jaká máte očekávání: Chcete mít jídlo z grilu co nejrychleji? Chcete mít maso co nejlepší a nejšťavnatější? Máte poblíž grilovacího plácku přípojku do elektriky? Kolik máte na gril místa?

Když si zodpovíte podobné základní otázky, bude pro vás mnohem jednodušší se rozhodnout, jestli pořídit elektrický, plynový, nebo kontaktní gril. Přečtěte si o plusech a minusech všech variant, ať víte naprosto přesně, který si vybrat na nekonečné grilovací večery!

Elektrický

Výhodou elektrických grilů je jejich praktičnost a to, že je můžete použít kdekoliv, kde je přístup k elektrice. Na druhou stranu zapomeňte na neodmyslitelnou vůni grilování. Další výhodou elektrického grilu je, že jeho zahřátí je velice rychlé a nepotřebujete k tomu žádné palivo, pouze již zmíněný přístup k elektrice. Kvůli tomu bohužel jídlo nebude mít tak autentickou chuť a dalším minusem je, že elektrický gril má omezenou maximální teplotu, takže se teplotně nevyrovná grilům na plyn nebo uhlí. Ideální parťák je to ve chvíli, kdy bydlíte v bytě s balkonem. Hodí se na grilování jednoduchých pokrmů, od drůbeže po ovoce a zeleninu. Vyzkoušejte třeba návod na havajský způsob grilování nebo grilované broskve se zmrzlinou.

Bezpečnostní rady:

 • Gril umístěte na rovný a stabilní povrch.
 • Nepoužívejte ho venku, pokud prší.
 • Hlídejte, aby se kabely nedotýkaly horké části grilu.
 • V případě požáru rozhodně nehaste vodou.

Kontaktní gril

Nejpopulárnější z elektrických grilů je gril kontaktní. Můžete s ním grilovat z obou stran naráz, což je velkou výhodou. Vyzkoušejte to třeba při přípravě tofu se salátem, panini nebo italského toastu caprese. Vybírat můžete mezi menším (20 x 15 cm) a větším (40 x 30 cm) grilem. Výhodou těchto grilů je především kompaktnost a vzhledem k velikosti i snadné skladování. Grily mají termostat a jejich cena se pohybuje od 1000 Kč výše.

Výhody a nevýhody elektrického grilu

 • Rychle se zahřeje
 • Lehká údržba a obsluha
 • Malá velikost
 • Snadno se skladuje
 • Lze ho používat uvnitř i venku
 • Potřeba elektřiny
 • Maso nezíská dřevitou vůni

Plynový, elektrický, nebo na uhlí? Objevte nejvhodnějšího parťáka na grilování
Plynový gril

Plynový gril je o třídu jinde. Je první volbou většiny profesionálů a šéfkuchařů. Výhodou je jeho kvalita, ale také rychlost přípravy pokrmů. Stejně jako u elektrického grilu mu sice chybí dřevitá vůně, ale zároveň má spoustu výhod. Nemusíte řešit uhlí, dřevo nebo brikety a ani nepotřebujete přístup k elektrice. Stačí propan-butanová lahev. Plynový gril už si na balkon nebo rovnou domů běžně nedáte. 

Také cenově je to trochu jiná kategorie, ale jeho výhody za to rozhodně stojí. Plyn je z dlouhodobého hlediska levnější než používání dřeva nebo briket. Na ovládání je jednoduchý a zvládne to každý. Ale čím se řídit, než si plynový gril pořídíte?

Na jakém materiálu budete grilovat? Aktuálně jsou populární kovové profily. Dokážou dobře rozšířit teplo a zajišťují pohodlné grilování. Užívají žár z rozehřátých lávových kamenů. Nevýhodou je, že kameny se musejí často vyměnit. Zároveň při grilování zrovna nevoní, a to i když používáte tu nejlepší marinádu. Až budete kupovat plynový gril, ujistěte se, že má grilovací mřížky, které zachytí odkapávající tuk a mastnotu.

Důležité je vybrat správnou velikost grilu. Kompaktnost je plusem menších modelů, které jsou samozřejmě také levnější. Větší grily jsou sice dražší, ale mají mnoho výhod a vychytávek, jako je ovládání teploty, boční sporák, odkapávací miska, úložné prostory, pracovní deska, teploměr a další.

Výkonnost plynových grilů se mění s jejich velikostí. Grily s výkonem 5 kW jsou určeny na menší rodinné grilování, s výkonem 10 kW obsloužíte už mnoho lidí. Materiál bývá většinou kombinace kovu a slitin nebo nerezu. Materiál je důležitý, protože za horšího počasí má každý trochu jiné vlastnosti a také se liší hmotností. Grily mívají hmotnost v rozmezí od 20 do 80 kg.

Novinkou mezi grily je RBS grilování (radiant burner system). Jde o to, že gril je vybaven keramickými hořáky, které jsou umístěny ze strany a rozprostírají teplotu po celém grilu.

Na uhlí a dřevo

Grilovací fanatici vám řeknou, že jediný pravý gril je ten na dřevo. Částečně s nimi souhlasíme, protože si při grilování můžete užít krásnou vůni a také si ji vychutnat – třeba na grilovaných žebrech. Nevýhodou ovšem je, že brikety nemáte vždy po ruce a musíte je dokupovat ještě před grilováním. Dřevěné uhlí se také zahřívá o něco déle, takže se rozhodně nejedná o rychlé grilování. Většinou to trvá tak o 30 minut déle než u elektrických a plynových grilů. Další nevýhoda se ukazuje po grilování. Gril nemůžete jen tak vypnout jako u ostatních typů. No, vypadá to na spoustu minusů, ale krásná vůně a chuť masa je tu zásadním ukazatelem. Stačí si jen představit, jak bude vonět čerstvý grilovaný pstruh se špenátem.

Zdroj: thespruceeats.com, elektrickygril.sk, topbyvanie.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek