Zavřít
Vítejte na
Byl jste přesměrován na naši novou stránku plnou skvělých inspirací stvořených přímo pro Vás.
Pokračovat
Zdravý životní styl Moderní a fit strava Plýtvání jídlem: S těmito tipy rozhodně ne

Plýtvání jídlem: Zkuste tyto kroky a dejte tomuto zlozvyku sbohem

Plýtvání jídlem, to je celosvětový fenomén, který se dotýká nás všech. Mnoho z nás si myslí, že za ním stojí především velké supermarkety, ale opak je pravdou – jednotlivci vyhazují pravidelně velké množství jídla.

Plýtvání jídlem aneb co říkají data

  • Podle nejnovějších dat Ministerstva životního prostředí vyhodí ročně každý Čech 91 kg potravin. (MZE)
  • V Evropské unii představuje množství potravinového odpadu 58,5 milionů tun – tedy 131 kg na obyvatele za rok. (MZE)

Plýtvání potravinami, a samozřejmě i penězi, se stává stále větším problémem – což ukazují i aktuální data. Proto nastal čas změnit návyky, a to i ty kuchyňské.

(Ne)plýtvání jídlem začíná u promyšleného = sestaveného jídelníčku

Prvním krokem, jak omezit plýtvání potravin, je zaměřit se na promyšlené nákupy jídla. S tím se pojí pravidelné sestavování jídelníčku pro celou rodinu. Když víte, co budete celý týden vařit, bude pro vás mnohem jednodušší sestavit si seznam položek, které potřebujete v obchodě nakoupit. A snáze pak v obchodě odoláte potravinám, které jsou v akci, protože se budete držet nákupního seznamu.

(Ne)plýtvání jídlem aneb rozumíte pojmům Spotřebujte do vs. Minimální trvanlivost

Spousta z nás také nerozumí tomu, jaký je rozdíl mezi pojmy Spotřebujte do vs. Minimální trvanlivost. Označení Spotřebujte do představuje datum použitelnosti, po kterém už potravina není považována za bezpečnou a odborníci ji už nedoporučují konzumovat. Toto označení najdete nejčastěji na potravinách, které se rychle kazí – čerstvé mléčné výrobky, maso nebo ryby.

Výrobce podle zákona na obal také napíše doporučení ohledně podmínek skladování – například v jaké teplotě ji skladovat. Nicméně, pokud v lednici najdete třeba čerstvé mléko den po spotřebě, nemusí hned letět do koše. Sami si na základě chuti nebo vůně otestujte, zda můžete mléko ještě využít.

Minimální trvanlivost uvádí datum, dokdy si potravina uchová svou kvalitu. Toto označení najdete obvykle na potravinách, které se tak snadno nekazí. Často jsou totiž ošetřeny nějakou konzervační metodou – jde například o rýži, mraženou zeleninu, rafinovaný olej, mouku nebo třeba čokoládu. Pokud jste dodrželi veškeré podmínky skladování, je bezpečné tyto produkty konzumovat i po datu minimální trvanlivosti.

V obchodě můžete natrefit také na oddíl plný zlevněných potravin s uplynulým datem trvanlivosti – jde přesně o potraviny, které se tak rychle nekazí a obchodník je se slevou prodává i po uplynutí data minimální trvanlivosti a zodpovědnost za jejich bezpečnou konzumaci bere na sebe spotřebitel.

TIP: S udržením přehledu o tom, které potraviny byste měli co nejdříve zpracovat, vám pomůže také správné skladování potravin. Více o tomto tématu si přečtete v článcích Jak skladovat potraviny v lednici a Jak skladovat potraviny v kuchyni.

Zero waste tipy, jak jídlem plýtvat co nejméně

Starší pečivo nemusíte hned vyhazovat

Trochu okoralé krajíčky chleba nebo bulky se stále mohou osvědčit jako chutné toasty nebo zapečené housky. Stačí je ohřát v toasteru nebo v troubě. Můžete je také nakrájet na kostičky a usušit a později je využít jako přísadu do houbového krému nebo do jiných polévek, případně rozemlít v mlýnku na maso a připravit vlastní domácí strouhanku.

Až si v domácím jídelníčku naplánujete oběd s obalovanými smaženými řízky, vyhnete se dodatečným výdajům. Takto upraveným pečivem můžete také zahustit polévky a omáčky.

Z ovoce a zeleniny připravíte smoothies, omáčky nebo husté polévky

Přezrálé ovoce rozkrájejte na kousky, vhoďte do mixéru, zalijte vodou, jogurtem nebo mlékem, můžete přidat kadeřávek, petržel nebo špenát a připravit osvěžující, zdravý koktejl.

Jiným způsobem, jak využít přezrálé ovoce, je připravit rychlou přesnídávku ke svátečnímu obědu. Můžete do ní použít jablka, hrušky a různé jiné sezónní ovoce s trochou skořice a několika hřebíčky. Jablka a hrušky pokrájejte na kousky, zalijte horkou vodou, oslaďte podle přání a uvařte. Po vychladnutí přidejte studenou vodu podle potřeby tak, abyste dosáhli požadované intenzity chuti. Skořice a hřebíček skvěle zvýrazní chuť.

Zralá a tvrdá jablka můžete klidně usušit, dokonce i otlučená. Musíte je oloupat, nakrájet na osminky nebo na kroužky, odjádřit a oddělit potlučené nebo červivé části – zbytek je jedlý. Oloupané a pokrájené ovoce zalijte vodou okyselenou kyselinou citronovou a pak vysušte.

Nadbytečná zelenina, jako je cibule, houby, paprika, rajčata a nevyužitý rajčatový protlak, se může stát přísadou do chutných špaget. Zeleninu můžete také rozmixovat a uvařit vynikající krémovou polévku, která se pak dá využít do zeleninových zapékaných chlebů a koláčů.

Nevyužitou část nakrájených bylinek přidejte do polévky, kterou vaříte, nebo do brambor, abyste jim dodali krásnou vůni. Krále tradičních talířů – brambory – můžete chránit před plýtváním tak, že přizpůsobíte porce skutečné potřebě a budete jich brát o něco méně, pokud po obědě zbývají. Nevyužité použijte na bramborové knedlíčky, které můžete obarvit červenou paprikou, dýní, kurkumou nebo špenátem. Nakonec je můžete také smíchat, přidat zeleninu, sledě nebo vejce a udělat bramborový salát.

TIP: Pokud nedopité víno po večírku zmrazíte v plastových kostkách nebo sáčcích, budete mít hotovou přísadu do vývarů a smažených specialit.

Ještě jeden zero waste tip: Co nesníte, zmrazte

Zmrazit můžete téměř cokoli – vejce, maso, ovoce a zeleninu, omáčky – ať už jste něco právě přinesli domů, nebo jste to uvařili. Skladovací nádoby na potraviny dobře uzavřete a ponechte trochu prostoru pro tekutinu. Jídlo rozdělte na porce a ty zmrazujte jednotlivě, je to praktičtější, nádoby označte popiskem a datem uložení.

I když je to trochu práce navíc, zmrazení vám ušetří spoustu času, který byste později trávili vařením, přípravou jídla, nebo dokonce i nakupováním. A pokud tímto způsobem využijete všechny nakoupené potraviny, tak dokonce i ušetříte.

O nadbytek se podělte s ostatními

Často býváme svědky toho, jak lidé spojují své síly, aby dosáhli společného cíle. Samozřejmě, že bychom měli kupovat pouze to, co spotřebujeme. Ale také je možné ukázat svou kreativní stránku a podělit se o své recepty s přáteli, příbuznými nebo i s cizími lidmi, aby ani trocha potravin nepřišla nazmar.

A pokud máte jídlo navíc, podělte se s těmi, kterým chybí, prostřednictvím veřejných ledniček, které v dnešní době už najdete ve velkých městech. Případně můžete jídlo také darovat do potravinových bank.


Vytisknout stránku
Sdílet článek