Ostatní Plýtváte jídlem? Je čas to změnit!

Plýtvání potravinami, a samozřejmě penězi, se stává stále větším problémem. Je čas změnit návyky, a to i ty kuchyňské. Prvním krokem jsou promyšlené nákupy, druhým je chytré využití zbytků. Podrobnosti a rady naleznete v našem článku. Dozvíte se, jak využít alespoň starý chléb a zralé ovoce.

V éře nadprodukce a nadbytku si můžeme dovolit být rozmazleným a nenasytným spotřebitelem. Produkujeme, shromažďujeme a konzumujeme každý den, protože povaha konzumace jídel je taková, že uspokojování této základní potřeby má trvalý charakter. V době automatizované výroby, úpravy potravin a postupů, které výrazně zrychlují a usnadňují přípravu jídla, se jeho hodnotnost a často i kvalita snižuje. To však není jediný důvod, proč necháváme nebo vyhazujeme zbytky. Paradoxem je, že přes obecnou nadprodukci zároveň čelíme hladu ve světě i v našich lokálních komunitách. Můžeme tomu zamezit a využívat potravinové banky. Jedná se o organizace, které podporují ty nejpotřebnější potravinami, získávají zboží ve vadných obalech, jehož výživová hodnota není zhoršená, skladují získané produkty, podporují postoje zamezující plýtvání potravinami nebo jejich ztrátám a racionálně distribuují potraviny jménem organizace.  

A co s drobnými zbytky, polotovary, které zůstanou po přípravě oběda, nebo s pečivem, které rychle stárne? Nemusíme je odkládat a už vůbec je nemusíme vyhazovat!
Trochu okoralé krajíčky chleba nebo bulky se stále mohou osvědčit jako chutné toasty nebo zapečené housky. Stačí je ohřát v toasteru nebo v troubě. Můžete je také nakrájet na kostičky a usušit a později je využít jako vložku do houbového krému nebo do jiných polévek, případně rozemlít v mlýnku na maso a připravit vlastní domácí strouhanku. Až si v domácím jídelníčku naplánujete oběd s obalovanými smaženými řízky, vyhnete se dodatečným výdajům. Takto upraveným pečivem můžete také zahustit polévky a omáčky.

Přezrálé ovoce rozkrájejte na kousky, vhoďte do mixéru, zalijte vodou, jogurtem nebo mlékem, můžete přidat kadeřávek, petržel nebo špenát a připravit osvěžující, zdravý koktejl. Jiným způsobem, jak je využít, je sváteční oběd. Můžete k němu použít jablka, hrušky a různé jiné sezónní ovoce s trochou skořice a několika hřebíčky. Jablka a hrušky pokrájejte na kousky, zalijte horkou vodou, oslaďte podle přání a uvařte. Po vychladnutí přidejte studenou vodu podle potřeby tak, abyste dosáhli požadované intenzity chuti. Skořice a hřebíček skvěle zvýrazní chuť. Zralá a tvrdá jablka můžete klidně usušit, dokonce i otlučená a červivá. Je třeba je oloupat, nakrájet na osminky nebo na kroužky, vyjádřit a oddělit potlučené nebo červivé části – zbytek je jedlý. Oloupané a pokrájené ovoce zalijte vodou okyselenou kyselinou citronovou a pak vysušte. Maso zbylé po obědě stačí smíchat s máslem a kořením – využijete je jako pastu na obložené chleby k večeři. Nadbytečná zelenina, jako je cibule, houby, paprika, rajčata a nevyužitý rajčatový protlak, se může stát přísadou do chutných špaget. Zeleninu můžete také rozmixovat a uvařit vynikající krémovou polévku, která se pak dá využít do zeleninových zapékaných chlebů a koláčů.

Nevyužitou část nakrájených bylinek přidejte do polévky, kterou vaříte, nebo do brambor, abyste jim dodali krásnou vůni. Krále tradičních talířů – brambory – můžete chránit před plýtváním, přizpůsobit porce skutečné potřebě a brát jich o něco méně, pokud po obědě zbývají. Nevyužité použijte na bramborové knedlíčky, které můžete obarvit červenou paprikou, dýní, kurkumou nebo špenátem. Nakonec je můžete také smíchat, přidat zeleninu, sledě nebo vejce a udělat bramborový salát. Zajímavost: Pokud víno nedopité po večírku zmrazíte v plastových kostkách nebo sáčcích, budete mít hotovou přísadu do vývarů a smažených specialit.

Nezapomeňte však přizpůsobovat právě připravované pokrmy vašim potřebám. Možná se nemusíte tak namáhat a připravovat tolik jídla, když po obědě vždycky něco zbude? Koneckonců je můžete použít další den. Kontrolujte také datum spotřeby a sledujte tipy týkající se ukládání produktů. Některé neotevřené nebo dobře zajištěné potraviny mohou na spotřebu klidně čekat dlouhé měsíce.

Vytisknout stránku
Sdílet článek