Zdravý životní styl Zdraví Překyslení organismu: Acidózu porazíte vhodným jídlem

Co znamená překyselení organismu?

V případě, že ledviny a plíce nedokážou vyrovnat pH v těle, mluvíme o acidóze neboli překyselení organismu. Acidóza znamená zvýšenou kyselost v krvi a dalších tělesných tkáních. Hodnota pH v krvi v takovém případě klesá pod hodnotu 7,35 (7 - neutrální) a tělo je překyselené.

Za překyselení organismu ve většině případů může uspěchaný styl života. Jídlo ve spěchu a rychlé žvýkání způsobuje menší tvorbu slin, které normálně přispívají k odkyselení konzumované potravy. K acidóze přispívají i kyselé perlivé nápoje (kolové nápoje a minerálky).

Zdravé hodnoty pH

Hladina pH v krvi ovlivňuje každou buňku v těle. Když buňky dlouhodobě vystavujeme kyselému prostředí, narušíme jejich správnou funkci, což může vést k mnoha závažným chorobám jako jsou křečové žíly, mrtvice, cukrovka nebo infarkt.

Zdravé hodnoty pH v těle jsou:

pH krve 7,35 - 7,45

pH moči 4,6 - 8,0

pH slin 7,0 - 7,5

Kyselost organismu si můžete nechat zkontrolovat laboratorním vyšetřením nebo klidně i doma. Kupte si v lékárně lakmusové papírky a změřte si pH v moči. Pokud se hodnota bude pohybovat mezi 4,6 až 8, je pH v normě.

Máte překyselený organismus?

Překyselený organismus je méně odolný vůči virům, bakteriím. Tělo se snaží kyselosti zbavit různými způsoby a cestami - jednou z nich je kůže, a proto se může objevit akné a další kožní problémy. Další cestou, kterou se organismus snaží vypudit kyselost z těla, je rýma a tvorba hlenů.

Následující symptomy vás upozorní na možné překyselení organismu:

  • Bolest hlavy
  • Nespavost
  • Únava
  • Deprese
  • Zažívací problémy
  • Kožní problémy (plísně, ekzémy)
  • Záněty kloubů
  • Zadržování vody
  • Bolesti svalů

Jak se zbavit překyslení?

Jestli chcete překyselení porazit, nezbytná bude změna jídelníčku a dodržování pitného režimu. Vyhněte se slazeným a perlivým minerálkám, alkoholu a naopak pijte dostatek čisté vody, zelených a bylinkových čajů a ovocných nebo zeleninových šťáv.

Kouzlo odkyselovacího jídelníčku tkví ve správné kombinaci kyselinotvorných a zásaditých potravin. Ty zásadotvorné by měly převažovat a ty kyselinotvorné byste naopak měli co nejvíce omezit.

Kyselinotvorné potraviny: mléčné výrobky, cukr, pšeničná mouka, a tedy i bílé pečivo, arašídy, kešu, majonéza, kečup, hovězí maso, játra, losos, uzeniny, těstoviny

Zásadotvorné potraviny: ovoce a zelenina, lískové ořechy, pečivo z žitné mouky, krůtí maso, med, sója, celozrnné těstoviny

Vyvážený jídelníček doplňte ještě dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu.

Zdroj: books.google.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek