Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Každé miminko brečí. To je fakt. Pláčem nám sděluje své pocity hladu, únavy, bolesti nebo jiné problémy, které ho trápí. Mnoho maminek se ale často ptá: „Jak mám vědět, proč brečí právě teď, i když se vše zdá být maximálně v pořádku?“ V takových chvílích se zhluboka nadechněte a zjišťujte příčiny postupně. Většinou je to jedna z těchto možností:
Důvodem pro pláč může být i nesprávná postýlka. Jak vybrat tu nejlepší pro vaše batole?
Děti dávají svým rodičům často vědět o bolestech bříška po jídle. To může mít hned několik důvodů. Tím nejmenším problémem je potřeba odbrknutí. Při jídle totiž děti polykají kromě mléka i vzduch, který potřebují vyloučit. Ne každé dítě však pociťuje potřebu odbrknutí, a tak se nestresujte, pokud si právě vaše miminko nedokáže odbrknout po každém jídle. Horší je to však s kolikami, kterými trpí mnoho miminek. Zjednodušený vzorec, pomocí kterého pláč po jídle u dětí může ukazovat na koliku je, konzistentní neutichající pláč:
Pokud si myslíte, že se potýkáte s kolikou, vyhledejte svého pediatra a poraďte se, jaký zvolit další postup.
Zjistěte s námi, zda vaše miminko trpí na koliky
I když však miminko kolikami netrpí, pořád ještě může mít po jídle problémy s plyny. Když se to stane, zkuste mu hladit bříško ve směru hodin nebo mu zacvičte s nožkami jako na kole. Plyny se tak často vypustí a miminku se krásně uleví.
Zejména v prvních měsících života je dítě opravdu zranitelné a potřebuje každý kousek přítomnosti svých rodičů, jejich blízkost, vůni, hlas, dotek, tep srdce, mazlení a polibky. Pokud se blízkost dítěti nedostává, vyžaduje jí pláčem. Nebojte se, že děťátko hlazením a nošením příliš rozmazlujete, blízkost rodiče je součást přirozeného vývinu dítěte. Pokud chcete dát svým rukám na chvilku pauzu, zkuste miminko nosit v nosiči na přední nebo zadní straně vašeho těla.
I to se může stávat a překvapivě docela často. Může jít o příliš zatáhnutou plenku, zaseknuté vlasy kolem prstíku nebo jednoduše jen o nesprávnou látku oblečení, která škrábe či není příjemná na malém tělíčku. Dítěti se také nemusí líbit poloha, do které je uloženo.
Tip ze života: Představte si, že jste v kůži svého dítěte. Co by vás mohlo trápit? Možná jde o příliš hlučnou televizi či o příliš ostré světlo. Nebo o chlad sálající z podlahy, na které si hrajete. Nechutná dudlík špatně a není ho potřeba ještě jednou umýt? Vadit by vám mohl i lísteček u oblečení nebo potřeba změnit polohu, ve které ležíte. Snažte se vycítit, o co jde a problém napravit.
Některým problémům mohou rodiče předcházet ještě předtím, než miminko vejde do svého „slzavého údolí“. Hlad můžete vypozorovat tak, že si vaše batole začne vkládat do úst své ručky a jiné předměty, olizuje si rty, je mírně rozrušené nebo při přivinutí zjevně hledá prsník či otáčí hlavičku k ruce, když ho pohladíte. Mnoho dětí dává také svým rodičům vědět o plné plence vrtěním a nespokojeností. Tato příčina je nejjednodušší na řešení, a proto s její kontrolou vždy začínejte, pokud si nejste jisti příčinou pláče. Únava zas o sobě dává vědět mnutím nebo přivíráním očí či zíváním.
Netrápí vaše miminko reflux? Naučte se ho rozpoznat a také to, jak se mu vyhnout
I když tomu rodiče nerozumějí, dítka mají často své dobré důvody, proč nepřestávají brečet. Právě proto jsme si pro vás připravili tipy na to, jak se zachovat, když miminko brečí bez přestání, a hlavně jak při neustálém pláči „neztratit hlavu“.
Zdroj: www.babycenter.com, www.psychologytoday.com