Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Každá zelenina dodá tělu důležité látky a čerstvé vitamíny, které po zimě všichni potřebujeme. Abyste maximálně využili sílu jarní zeleniny, použijte ji syrovou, ať už v salátech nebo k pečivu s pomazánkou. Vždyť právě čerstvost zeleniny je to, co nás při jejím nakupování nejvíce oslovuje.
Mladá cibulka je jemnější a méně aromatická než její podzimní sestra. Je snáze stravitelná, takže se vyplatí dát ji šanci, i když cibuli jinak nejíte. Zelenou část mladé cibulky nevyhazujte! Obsahuje mnoho vitamínu C, provitaminu A, vitamínu B1, draslíku i kyseliny listové.
Jak ovlivňuje mladá cibulka na zdraví?
Recept s jarní cibulkou: Míchaná vejce s pažitkou a grilovanou jarní cibulkou
Doporučujeme přečíst si také: Šalotka, jarní, červená: Kterou cibuli použít při vaření?
Spolu s cibulkou patří k nejoblíbenějším druhům jarní zeleniny. Stačí ji nakrájet na čerstvé pečivo nebo do salátu a dostanete do sebe dávku vitamínu C a vitamínů skupiny B, jakožto i vápník, draslík, hořčík, sodík, železo.
Lidová moudrost říká:
„Ředkvička je ráno jed, na oběd jídlo a večer lék.“
Pravdou ale je, že ředkvička má pozitivní vliv na trávení a činnost ledvin, podporuje imunitu, uvolňuje hleny, ničí bakterie, povzbuzuje chuť k jídlu.
Ředkvičku si dopřejte červenou i bílou, syrovou, odšťavenou, jemně nahřátou jako součást vařeného jídla nebo naklíčenou ze semínek. Mladé listy bílé ředkve můžete použít jako salát. Zkuste i míchaná vejce s ředkvičkami: nakrájejte je na měsíčky, na troše oleje mírně osmažte, přidejte kmín, pepř a vejce. Udělejte míchaná vejce, dochuťte solí a pepřem, posypte pažitkou.
Recept s ředkvičkami: Jarní ředkvičková polévka
Při hubnutí asi nenajdete lepšího kamaráda. Saláty totiž obsahují hodně vlákniny, která podporuje trávení a vyprazdňování. Salátu můžete sníst, kolik chcete, protože sto gramů salátových listů obsahuje pouze 14 kalorií. Zelené salátové listy mají vysoký podíl hořčíku, důležitého pro „pevné“ nervy a dostatek životní energie. V červených druzích je zas dostatek karotenu, který mimo jiné podporuje i červené krvinky a působí jako prevence vážných onemocnění. V listech salátů jsou významně zastoupeny i vitaminy C, E, B1, B2, B9 – kyselina listová.
Abyste nepřišli o vitamíny, neřežte listy nožem, ale trhejte je rukama.
Salát hlávkový, římský nebo ledový je skvělým základem jakéhokoliv zeleninového salátu. Ze salátu můžete připravit i polévky nebo třeba veganský salátový wrap s avokádem, rajčátky a fazolemi
Chřest lékařský, jak se tato typická jarní zelenina odborně jmenuje, má sezónu od dubna do poloviny června. Chřest by měl být povinný pro všechny ženy, které chtějí otěhotnět a stejně pro budoucí maminky. Obsahuje mnoho kyseliny listové, jejíž nedostatek se může projevit u miminka rozštěpem nebo jinými poruchami vývoje. Zařaďte ji i do svého detoxikačního jídelníčku a určitě se jí držte při hubnutí. Prospívá i při pálení žáhy. Jako ostatní jarní zeleniny, i chřest má vysoký obsah vitaminu C, vitaminů skupiny B, také draslíku, hořčíku, fosforu. Významným množstvím vitamínu E prospívá chřest kůži, nehtům a vlasům. Vyhýbejte se mu pouze, pokud máte dnu, protože zvyšuje hladinu kyseliny močové. Pro vyšší obsah dusičnanů uvařený chřest už podruhé neohřívejte.
Chřest kupujte raději zelený a vařte „al dente“. Před vařením ho oloupejte a odstraňte dřevité a hnědé části. Nejlépe se chřest jí s omáčkou nebo v salátech. Zkuste ho však připravit podle našeho receptu jako grilovaný chřest se slaninou.
Přečtěte si dalších 10 důvodů, proč jíst chřest během celé sezóny
Špenát je nízkokalorická zelenina, kterou je lepší jíst syrovou, než tepelně upravenou. Hoďte hrst špenátových listů do smoothie nebo do vašeho salátu a posílíte svou imunitu, pročistíte cévy od cholesterolu, podpoříte pevnost kostí, nehtů i zubů, růst svalů a činnost žaludku, povzbudíte tvorbu červených krvinek a zrak. To vše a ještě více díky významnému obsahu luteinu, kyseliny šťavelové, draslíku, jakožto i již výše zmíněných vitamínů. Nevyhýbejte se ani vařenému nebo mraženému špenátu – právě v této formě obsahuje 5x více železa než špenát surový. V našich receptech najdete recepty s čerstvými špenátovými lístky i s vařeným špenátem.
Nebo třeba vyzkoušejte konkrétně delikátní špenátovo-pohankové palačinky s fetou a sušenými rajčaty.
Zdroj: mojezdravi.cz, www.zuzanasafarova.cz, healthcommunities.com