Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Včera jste ještě zapnula ty kalhoty, které jste nosila dosud, ale dnes už jste si je raději neoblékla, protože nechcete riskovat prasklý zip a nepohodlí své i miminka. Těhotenské bříško prostě roste podle svých vlastních pravidel. Abyste se s ním cítila pohodlně, budete potřebovat pohodlné oblečení.
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Každá budoucí maminka prožívá své těhotenství jinak a každé těhotenství samo o sobě je jiné. Když jste při prvním dítěti oblékala ještě v šestém měsíci tytéž džíny, při druhém už o dva měsíce dříve nemusíte zapnout. A ne proto, že byste přibrala více! Jednoduše je bříško jinak zformované. Existují však náznaky, které vám signalizují, že je načase poohlédnout se po oblečení, šitém pro dokonalý komfort budoucích maminek:
První trimestr pravděpodobně zvládnete s předtěhotenským šatníkem. Viditelněji i citelněji se bříško začne projevovat počátkem druhého trimestru. I vy se budete cítit lépe, takže si nakupování nových věcí celkem užijete. Tedy pokud ráda chodíte po obchodech. Nákup těhotenských věcí s sebou nese výrazné riziko, že daná věc vám nebude sedět. Jednak proto, že každá část těla roste svým tempem a jednak proto, jak jsme již psali – ani jedno těhotenství není stejné.
Při nákupu mateřského oblečení myslete na několik základních věcí, abyste svůj rozpočet využila co nejefektivněji.
1. Protahujte se
Střih a barva vás oslovily, nyní se zaměřte na materiál. Je pružný, měkký, flexibilní? Je dostatečně prodyšný, abyste se v něm nepotily ještě víc?
2. Hýbejte se
Oblečte se do vybraného kousku a projděte se. Dřepněte si, ohněte se, sedněte si. Dělejte všechny běžné pohyby a sledujte při tom, jak se jim oblečení přizpůsobuje, zda vás netlačí, netáhne, nevyskakuje nebo se nestahuje dolů.
3. Hledejte řasení
Řasení látky umožňuje "růst" šatům spolu s vaším bříškem. Nařasené šaty vám budou slušet na začátku těhotenství stejně jako v jeho druhé polovině a navíc se v nich budete cítit stále dobře.
4. Všímejte si praktičnosti
Kalhoty na kšandy jsou možná pohodlné, ale umíte si představit, jak se z nich budete v zimě svlékat, když vás nečekaně překvapí plný močový měchýř? Šaty, pěkně obepínající vaše bříško, vám určitě svědčí. Sedí se vám v nich pohodlně? Nebo dáte raději přednost dlouhé sukni, v níž se nemusíte starat o to, zda vám pod ni někdo nevidí, když si sednete tak, aby vás bříško netlačilo.
5. Myslete do budoucna
Mateřské oblečení nosíte jen pár měsíců. Těšit se z něj můžete ještě déle, když si vyberete takové, které využijete i během kojení. U triček, halenek a mikin se zaměřte i na to, zda se dají snadno rozepnout, když si děťátko řekne o své jídlo.
Co si sbalit do porodnice? Pomůže vám praktický seznam
Na jaře a v létě je nakupování těhotenských věcí o něco jednodušší, už jen kvůli jedné – dvěma vrstvám, které si stačí obléci. Od podzimu do jara se budete cítit jako cibule. Vrstvení je totiž základem zimního těhotenského šatníku. Pojďme se podívat, co by vám v něm nemělo chybět.
Tílko z bavlny s příměsí elastanu bude jako vaše druhá kůže. Pěkně obepne všechny křivky a tím, že je dostatečně dlouhé, bude chránit i zvětšující se bříško odshora až dolů a nebude se vytahovat z kalhot. Tílko s dlouhým rukávem oceníte pod tenčí vrchní částí oblečení.
Jednoho dne zjistíte, že váš klasický svetr nelze zapnout na prsou a pomalu vám z něj už vyčnívá bříško. Jenže vy ho potřebujete držet v teple! Takové pončo je vlastně něco jako příjemné deky a zakryje přesně to, co potřebujete. Jeho velkým plusem je, že tento kus univerzální velikosti na těhotných ženách vypadá opravdu velmi dobře. Podobně i vlněné šaty. Ty určitě máte ve svém šatníku a tak je můžete nosit, dokud nebudou bříško pevně obepínat. Tehdy je raději odložte, ať se natrvalo neroztáhnou.
Nezáleží na tom, jestli je zima nebo léto, bez mateřských kalhot se během těhotenství prostě neobejdete. Nespoléhejte na obyčejné kalhoty s gumou nebo legíny. Mateřské kalhoty jsou speciálně tvarované s širokým, měkkým, elastickým pasem v oblasti bříška, který ho chrání a přitom nikde netlačí. Na mateřských kalhotách nešetřete, budete v nich oblečená téměř každý den. Pořiďte si minimálně dvoje džíny, jedny klasické kalhoty a dvoje legíny.
Pokud raději nosíte sukně a šaty, teplé punčochy jsou pro vás v chladných měsících nezbytností. Hodí se vám i pod kalhoty, když teploty klesnou pod bod mrazu. S univerzálními černými neprůhlednými punčochami nic nezkazíte ani v kanceláři, barevné zase oživí váš těhotenský outfit. Dávejte si jen pozor na vzory a jasné barvy, které mohou být nelichotivé k vašim oteklým nohám.
Pás z pružné bavlny přidá délku vašim kouskem z běžného šatníku. Díky němu také s větším bříškem můžete nosit oblíbené pulovry a topy, ze kterých vám už začíná vyčnívat bříško a záda. Těhotenský pás je udrží v teple a vám nehrozí trapná situace na veřejnosti. Černý, bílý a tělový pás jsou univerzální, odvážnější budoucí maminky sáhnou po barevných těhotenských pásech.
Kožešinou vystlané nízké kozačky bez zipu či šňůrek, do kterých se nazujete raz – dva, budete velebit. Oceníte je, když se už nebudete moci dobře sehnout, nebo budete mít nohy oteklé tak, že byste kvůli tomu zip na botách nezapnula.
Podle střihu vaší zimní bundy a velikosti bříška se do ní přes zimu buď vejdete, nebo budete uvažovat nad koupí nové. Jenže – co s ní potom? Dobrá rada od maminek zní: Noste bundu vašeho muže, nebo si kupte nějakou v secondhandu.
Výběr oblečení zdaleka není jediný problém, který trápí těhotné ženy. Přečtěte si, jak zmírnit symptomy osmi nejběžnějších těhotenských problémů.
Zdroj: whattoexpect.com, najmama.sk, modrykonik.sk, thebump.com