Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Je zřejmé, že zkušenost s porodem je u každého člověka odlišná, avšak právě teď jsou vaše hormony a emoce pravděpodobně vyplaveny po celém těle, které se fyzicky zotavuje po porodu, stejně jako po změnách, k nimž došlo během těhotenství. Přečtěte si o tom, co se právě děje
Bolestivost po vaginálním porodu
Je běžné po vaginálním porodu pociťovat bolest v oblasti perinea. Záleží to však na vašem porodu a zážitku při něm. „Pokud jste nepřetrhala nebo nepotřebovala stehy, můžete se cítit naprosto v pohodě,“ uvádí Dr. Beckettová, která je zároveň mluvčí Královské vysoké školy pro porodníky a gynekology. „Pokud jste však měla stehy a nějaké modřiny nebo potřebovala klešťový porod či vakuumextrakci, cítila byste se poněkud méně pohodlně.“ Aby nedošlo k infekci, udržujte vaginální oblast v čistotě pomocí sprchového nástavce a jemně ji vysušujte.
Máte-li stehy, po návratu z nemocnice si udělejte dvakrát denně čas a posaďte se do vany s teplou vodou. Teplá voda vás uklidní a zároveň podporuje i hojení. „Do vody nic nepřidávejte, protože by se tak do ní mohly dostat bakterie,“ dodává Dr. Beckettová.
Bolestivost po císařském řezu
Přestože je císařský řez běžným a obecně bezpečným postupem, přesto se jedná o vážnou operaci břicha a zpočátku budete pravděpodobně pociťovat nepohodlí. Věnujte pozornost ráně, zda nevykazuje známky infekce, např. zarudnutí, otok či výtok. K malé infekci rány dochází u jedné ze tří žen, které rodily císařským řezem.
Silné krvácení
Po narození dítěte se u vás objeví spíše určité vaginální krvácení nežli rozsáhlejší krvácení. To se nazývá „lochie“ a je tvořeno krví a tkání z dělohy. Dochází k němu bez ohledu na to, zda jste prodělala vaginální porod nebo porod císařským řezem. Během prvních 24 hodin to bude obzvláště obtížné. Přineste si proto dostatečné množství mateřských vložek, které použijete po narození.
Žaludeční křeče
Při svírání dělohy můžete pociťovat určitý pocit křečí, obzvláště pak při kojení – říká se jim „poporodní bolesti“. „Většina žen si uvědomuje mírnou bolest v zádech,“ uvádí Dr. Beckettová. „Avšak u některých žen mohou být tyto bolesti pociťovány jako silná periodická bolest nebo rané kontrakce.“ Poraďte se s porodní asistentkou nebo zdravotnickým pracovníkem, jak tyto bolesti zvládat.
První kojení
Kolostrum je forma vysoce výživného mléka, které produkují vaše prsa, a je to první novorozenecká výživa. Produkce kolostra ve vašem těle skutečně započala již ke konci těhotenství – avšak možná jste to nezaznamenala. „Po porodu si toho však všimnete, protože dětský pláč a tělesný kontakt jsou velmi silnými spouštěči kojení,“ sděluje Dr. Beckettová.
Oteklé nohy a chodidla
Po porodu zaznamenává přibližně 90 % žen oteklé nohy a chodidla. Otok (edém) obvykle začíná v pozdním těhotenství, protože se ve vašem těle udržuje více tekutin a kvůli zvětšující se děloze dochází ke zpomalování odvodu této tekutiny pánví. Během porodu se však v takové míře nepohybujete, takže vaše tělo může více natékat. Jakmile se začnete pohybovat, vaše ledviny se postarají o vyloučení této nadbytečné tekutiny. „Avšak mezitím není otok škodlivý,“ upřesňuje Dr. Beckettová. „Postavte se na nohy a pohybujte se kolem – to je nejlepší způsob, jak se otoku zbavit.“
Vaše emoce s vámi cloumají
V prvních 24 hodinách se každá žena cítí jinak – závisí to na vašem porodu a zážitku při porodu. Některé ženy se mohou například cítit poněkud omámené. „Cítí se nadšené – přežily porod, absolvovaly jej a dosáhly něčeho neuvěřitelného a pozoruhodného,“ uvádí Dr. Beckettová. Bez ohledu na to, jaký byl váš zážitek při porodu, jste prodělala něco velmi intenzivního – budete pravděpodobně procházet celým spektrem emocí, abyste takovou událost zpracovala.
Neočekávejte, že si k dítěti okamžitě vytvoříte citovou vazbu
Můžete ke svému dítěti okamžitě pocítit nával lásky. Avšak není to pravidlem. Obě reakce jsou zcela běžné a netřeba si kvůli tomu činit žádné starosti. Není divu, opravdu – vaše emoce jsou občas pozitivní, občas negativní a případně můžete pociťovat nával bolesti nebo šok z vaší zkušenosti při porodu.
„Neměla byste pociťovat vinu, pokud si k dítěti okamžitě nevytvoříte citový vztah,“ sděluje Dr. Beckettová. „Pokud nebudete mít intenzivní pocit propojení se svým dítětem již od samého začátku, nijak to váš vztah neovlivní.“
Aby se vazba posílila, doporučuje doktorka trávit s dítětem co možná nejvíce času. „Při tělesném kontaktu a kojení dochází k tvorbě hormonu oxytocin, což zvyšuje pocity vztahu a lásky.“
Nakonec navrhuje, abyste k sobě byla laskavá a poskytla tělu čas, aby se zotavilo z porodu. Brzy se znovu budete cítit ve své kůži.