Tipy a rady Velký přehled pečících forem: která je pro vás ta pravá?

Poznat jednotlivé druhy pečících forem někdy znamená rozdíl mezi lahodnými dezerty a pečenou katastrofou! Ať už se jedná o vaše dokonale propracované domácí recepty nebo o novou specialitu, kterou chcete vyzkoušet, může být použití správného nářadí na pečení stejně důležité, jako samotné dodržení receptů. Naučte se rozeznávat ty správné pečící formy a trefte opět do černého!     

Dortíky jako z časopisu

Dortová forma s průměrem 23 cm poslouží ideálně pro přípravu pečených ale i nepečených dortů. Je ideálním řešením při dortech, které mají zachovávat svůj tvar i když mají více vrstev. Po dopečení jednoduše odstraňte boční kulatou násadku a dort je připraven k servírování.

Vyzkoušejte ve své dortové formě připravit báječný Mrkvový dort s citronovým krémem bez lepku.

Klasické pečení pro radost

Standardní plytký plech na pečení s rozměry 40 x 29cm by neměl chybět v žádné kuchyni. Zvládne všechno od bublaniny přes pečené ovoce až po řízky. Pořiďte si takový, který se hned tak lehce nepoškrábe a lze ho umývat i v myčce. Pro pečení menších porcí v zvolte ideálně plech s rozměry 33 x 24 cm, pro který lze v receptech použít menší množství ingrediencí.    

Kolébka čerstvého domácího chleba

Forma na pečení chleba bude díky zvýšeným stranám a rozměrům cca 31 x 16 x 10 cm skvělým pomocníkem při pečení voňavých a křupavých domácích bochánků. Připravit v něm lze i speciality jako banánový či cuketový chléb. Bát se s ním už nemusíte ani sekané či kuřecí rolky.

Tip pro přípravu formy: Plech upravte pro pečení způsobem, který najdete ve svých receptech. Mezi ty nejznámější patří plech vymašťovat, vymastit a následně vysypat moukou,  použít papír na pečení či nechat plech jednoduše bez další úpravy. Plech si přepravujte jako první, předejdete tak zbytečným prostojům.

Masové koláče a bublaniny levou-zadní

Hluboká forma na koláč je výborná na pečení francouzského quiche nebo třeba pro přípravu ovocných, zeleninových či masových koláčů. Počítejte s tím, že jednovrstvový koláč ve formě s průměrem 23 cm zasytí pohodlně 8 lidí, dvouvrstvý pak vystačí až na 12 porcí.

Hluboká forma na koláč je jako stvořená pro pečení tradičního quiche s cuketou a kuřecím masem.

Pro dokonalé sušenky

Nízký plech na pečení dovolí horkému vzduchu, aby volně cirkuloval kolem koláčků a udělal z nich křehký křupavý sen! Skvěle se hodí pro přípravu čajového nebo sněhového pečiva a také cookies. Díky zvýšené straně se nemusíte bát ani manipulace a pečení si prostě jen užívejte!  

Podívejte se na GoCook pečící formy a nechte se inspirovat!

Pomocník pro šťavnatou kuchyň

V pekáči do trouby s prohloubenými stranami připravíte ty nejlepší pokrmy z masa, zeleniny a ryb. Bez problémů udrží šťávu z pokrmů a díky širším hranám, které se pohodlně drží, se nemusíte bát nehod při manipulaci. Zapékejte v něm také těstoviny, brambory nebo si připravte dokonalé lasagne. 

Tip pro mytí pečících plechů: Při mytí plechů buďte velmi opatrní a myslete na to, že eloxovaný hliník, litiny a nelepivé pánve nepatří do myčky nádobí. Umyjte je jemně pouze za použití houbičky a prostředku na mytí nádobí. Nezapomínejte, že čím dříve pánve umyjete, tím lépe smyjete i případné skvrny od spáleniny či připečené zbytky potravin. 

Dopřejte si muffiny a mnohem víc

Popusťte uzdu své fantazii a představte si, co všechno lze v pečící formě na muffiny připravit! Kromě báječných muffinů a cupcaků upečte také mini verze svých oblíbených koláčků, připravte v nich drobné vaječné omelety nebo malé křehké brownies.   

Velký přehled pečících forem: která je pro vás ta pravá?

Ve formě na muffiny můžete připravit třeba Minidortíčky s kaki s nízkým obsahem laktózy.

Bábovky jako od babičky

Bez správné formy s dutým „komínem“ uprostřed by se naše bábovky spálili po okrajích a nedopékali uprostřed. Proto pokud se chystáte předvést rodině recept na perfektní bábovku od babičky v moderním stylu, pořiďte si tu správnou formu na pečení bábovky. Dostupné jsou v mnoha provedeních, stačí si pouze vybrat dle svého gusta.  

Zdroj: Buzzfeed.com, Recipelion.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek