Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Období vzdoru bývá velkým strašákem. Když se na něj ale včas připravíte, zvládnete pak reagovat na danou situaci s klidem a rozhledem.
Kdy přichází období vzdoru u dětí? Každé dítě jej prožívá jinak. Ale obecně můžeme říct, že děti prožívají období vzdoru mezi 2. – 5. rokem života. Souvisí to s tím, že si dítě začíná formovat (a uvědomovat) své vlastní já. Najednou zjišťuje, že má potřeby, přání a zároveň více vnímá i příkazy a zákazy rodičů.
Během období vzdoru dítě prosazuje svou vlastní osobnost, hledá rovnováhu při sebeovládání a učí se pracovat se svými emocemi. Vzhledem k nedovyvinuté nervové soustavě toto období doprovází mnoho negativních emocí jako je třeba vztek a vzdor. Od svého dítěte začnete slýchat věty typu: “Já sám; Já chci; Já nechci.”
TIP: Poradíme, jak vybrat hračky pro děti podle věku.
Období vzdoru je psychicky náročné období i pro samotné děti a jsou pro ně důležité projevy lásky rodičů. Můžete zpozorovat i zvýšenou potřebu mazlení, tulení a v noci mohou některé děti vyžadovat i spaní v posteli rodičů. Taková chování střídají záchvaty pláče, vzteku a odmlouvání.
Do určité míry má na projevy období vzdoru vliv několik faktorů. Na straně rodičů jde o projevování hněvu doma. Pokud je v rodině běžné, že se rodiče často rozčilují a hněvají, dítě napodobuje chování rodičů. Vyjadřujte proto od malička dítěti lásku – objímejte jej, mazlete se s ním. Dávejte mu najevo nejenom lásku, ale také podporu. Tělesný kontakt může zmírnit projevy vzdoru dítěte a rodičům pomáhá zvládat dětské záchvaty s větší trpělivostí a porozuměním.
Pokud je dítě unavené, záchvaty mohou být intenzivnější a hůře se dítě uklidňuje. Situace, které jsou velmi často spouštěčem záchvatu vzteku:
Období vzdoru prožívá každé dítě. Neberte si to osobně a snažte se všechny situace vyřešit s klidem a nadhledem. Buďte si jisti, že v tom nejste sami. Každý rodič si už prošel situací, kdy se jeho dítě začne vztekat na veřejném prostranství. Buďte proto shovívaví nejenom k sobě a svému dítěti, ale také ke svému okolí.
Dítě se učí nápodobou. Pozoruje, co a jak děláte, jakým způsobem řešíte konflikty, jak se cítíte. Takže myslete na svou vlastní pohodu. Je to cesta, jak mít i dítě v pohodě.
Nečekejte, až se dostaví období vzdoru, ale pracujte na vašem vztahu a pochopení dítěte už od miminka. Berte v úvahu dětské pocity, snažte se naslouchat. Vysvětlujte mu, proč něco děláte, proč musíte něco zakázat apod.
TIP: Udělejte si každý večer čas na společné předčítání. V článku Proč jsou pohádky před spaním důležité, vám dáme několik důvodů, proč byste neměli četbu s dětmi zanedbat.
Došlo k záchvatu vzteku? Zhluboka se nadechněte a uvědomte si, že vám to dítě opravdu nedělá naschvál. Až poté začněte jednat. Dítě není v této vypjaté situaci schopné ovládat své emoce a hněv. Rozhodně potomka netrestejte. Právě naopak! Nabídněte pochopení a vaši náruč. Vysvětlete mu, že má samozřejmě právo na svůj názor a pocity, ale že teď to prostě musí být tak či onak a vysvětlete proč.
Než se dítě dostane do afektu, zkuste situaci obrátit v humor a odvést dětskou pozornost. Pomoci vám může oblíbená básnička nebo písnička, kterou má dítě rádo.
TIP: V článku Jak pomoci dítěti rozvíjet smysl pro humor vám ukážeme, proč je důležité se smát společně.
Jestliže se dítě dostalo už do afektu a nic nepomáhá, nechte dítě, aby prožilo všechny negativní emoce, které záchvat vzdoru provázejí. Zbytečně se nerozčilujte a buďte v tu chvíli jen dítěti k dispozici, než se uklidní. Tušíte, že teprve záchvat vzteku hrozí? Zkuste odejít z místnosti, ve které se zrovna oba nacházíte.
Až záchvat vzdoru pomine, zkuste s dítětem probrat, co se stalo. Nikdy fyzicky netrestejte, nekřičte na dítě a v situaci se zbytečně nepitvejte. Řekněte si, co záchvat způsobilo, proč tak potomek reagoval. Poté se už k incidentu nevracejte a dál ho nerozebírejte.
První puberta u vašeho dítěte nebude trvat věčně. Pokud se naučíte, jak s dítětem pracovat a dokážete vychytat chvíle, kdy hrozí záchvat hněvu, odezní období vzdoru klidněji. Pomozte potomkovi pochopit jeho emoce a pracovat s jeho pocity. A jednoduše tu buďte pro něj.
TIP: Další výchovné tipy najdete v článku Výchova předškoláka s otevřenou myslí.