Tipy a rady Zdravé recepty – chceme, aby se lidé přejídali?

Je vůbec možné během svátků zhubnout a zajímá někoho zdravé pečení? Pojďme si spolu projít návod na to, jak se z hubnutí či přejídání během svátků nezbláznit.

1.   Neseďte celý den doma před televizorem

Popelku vysílají v televizi třikrát denně a vy se bojíte, že ji tento rok neuvidíte? Jen pozor na to, abyste v novém roce přes přejedené břicho viděli na ručičku na váze. Ne, nemusíte proležet celé Vánoce na gauči. Vydejte se každý den na zdravotní procházku, inspirujte a zapojte celou rodinu. Procházka po obědě nebo po večeři vám určitě přijde vhod a bude se vám lépe trávit.

2.   Pozor na množství vypitého alkoholu

Nezdá se to, ale celodenní vysedávání doma během svátků se častokrát pojí s pár skleničkami denně. K snídani vaječný likér, k obědu svařené víno a k večeři koňak nebo kvalitní víno. Vždyť jsou přece Vánoce. A kilogramy z požitého alkoholu letí směle nahoru. Snažte se mít přehled, kolik toho vypijete. Pokud přece jen podlehnete kouzlu alkoholických nápojů, nezapomeňte je prokládat těmi nealkoholickými, nejlépe čistou vodou nebo čajem.

3.   Nepřejídejte se!

Výzkumy, váhy a opasky dokazují, že během štědrovečerní večeře přijmeme okolo 3 000 kalorií. A to je víc, než je běžný celodenní příjem dospělého člověka. Vánoční svátky přispívají k nárůstu hmotnosti, způsobují špatné trávení a pálení žáhy a také únavu po celý den, kterou se snažíme překonat ležením na gauči. A právě tato poloha snižuje pravděpodobnost, že se jídlo „spálí“. Při štědrovečerní večeři si dejte normální porci, oddychněte si (aspoň 20 minut) a teprve potom se rozhodněte, jestli budete v jídle pokračovat.

4.   Pěstujte si silnou imunitu

Během Vánoc se vystavujete většímu riziku nachladnutí. Chodíte po návštěvách, vaši přátelé, známí a rodina přicestují zdaleka k vám a mix bacilů je na světě. Minimalizujte riziko nákazy udržováním stabilní imunity – jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pijte hodně tekutin, pořádně se vyspěte a hlavně si dopřejte zdravou a vydatnou snídani, která vás zasytí na celý den.

Zdravé recepty – chceme, aby se lidé přejídali?

5. Nestresujte se!

Vánoce jsou svátky radosti, ale vypadá to tak, že radost je to poslední, co během nich pociťujete. Stresujete se vařením, vysáváním, praním a nakupováním. Zkuste tyto stresující povinnosti hodit za hlavu, brát věci s nadhledem a udržet si smysl pro humor. Mrkev se rozvařila, pokoje nejsou vyluxované a vaše matka se vás neustále ptá, kdy se konečně s partnerem vezmete – opravdu je toto konec světa? Kašlete na to. Štědrý den je jen jeden den v roce a ten má dalších 364 dní. Nepokazte si ho zbytečně.

6. Jezte hodně vitamínů  

Vánoce jsou obdobím nejen stresu, ale také celoročního vyčerpání, ponocování a vánočních večírků. Proto je důležitý denní příjem čerstvého ovoce a zeleniny. Obložte sváteční stůl kromě oříšků a cukroví také mísou s čerstvým salátem a nakrájeným ovocem nebo třeba zdravými a chutnými sladkostmi. Chipsy a podobné pochutiny raději nechte ve spíži. 

7. Pomáhejte, sdílejte

V období nadspotřeby a konzumu je důležité si uvědomit, že rozdávání je někdy víc než přijímání. A netýká se to jenom dárků, ale také jídla. Zkuste být proto milejší a pozornější, podělte se o napečené cukroví či připravené jídlo se sousedy, kterým nebylo tolik dopřáno. Práce a pomoc šlechtí, a dokonce podporuje hubnutí – pokud zvolíte zdravé recepty.

8. Máte pořád hlad?

Sváteční stůl se prohýbá pod cukrovím a jinými dobrotami a vaše oči by stále jedly. Namísto toho, abyste každou půlhodinu dávali bezmyšlenkovitě něco do úst, se zamyslete, jestli skutečně jíte proto, že máte hlad, nebo proto, že to vidíte.

9. Pozor na čerstvé potraviny

Vánoce jsou obdobím přeplněných ledniček a stolů s jídlem. Podle průzkumů je to též doba, kdy nejvíc navštěvujeme lékaře z důvodu otravy jídlem. Ne proto, že bychom vynechali zdravé recepty, ale proto, že jsme zapomněli dát do ledničky jídlo, které stálo dva dny na svátečním stole. Krém na cukroví by potřeboval chladnější prostředí a rozmrazené maso je v ledničce též déle, než se patří. Pravidelně tedy kontrolujte připravené jídlo a snažte se ho udržet v chladu. Pokud nemáte místo v lednici, poslouží vám balkon nebo spíž.

10. Odlehčete jídelníček

Chápeme, že Vánoce jsou Vánoce a vy si chcete aspoň jednou za rok dopřát a nemáte právě v tomto období chuť na zdravé recepty či sestavování jídelníčku na hubnutí. Myslete však také na svoje vnitřní orgány, nejen šťastný mozek a srdce.

Co takhle některé suroviny nahradit?

Zdravé pečení

Slovní spojení zdravé pečení nebo zdravé recepty mnoho lidí odrazuje, ale právě tyto předsudky nám brání, abychom poznali nové chutě a vůně.

Zdravé pečení není o tom, že koláč je nejedlý, právě naopak. Zkuste nové chutě starých receptů, které vás potěší.

Zdroj: realbuzz.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek