Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Perkelt je bez smetany a připravuje se jako guláš. V maďarštině znamená slovo perkelt „smažit“ ve vlastní šťávě bez tekutiny. Zato paprikáš se na závěr zjemňuje smetanou. Tuto kulinářskou vychytávku přebrali Maďaři od krémových Francouzů.
My jsme tentokrát zvolili paprikáš a ke kuřecímu masu a dýni hokkaido jsme přidali smetanu ke šlehání. Pokud máte intoleranci na laktózu, je vhodné do receptu použít místo klasické smetany její rostlinnou alternativu. Chuť výborného paprikáše to určitě nezmění. Pokud se nebojíte experimentovat a máte rádi indickou kuchyni, vyzkoušejte kokosové mléko. Paprikáš tak získá ještě lahodnější a exotičtější chuť.
TIP: Jestli vám zbyla dýně hokkaido, můžete ji použít na výrobu domácích dýňových gnocchi, které se skvěle hodí nejen k paprikáši.
A co třeba rozmazlit se snídaní a připravit si chutné lívance z dýně hokkaido?
Dýni hokkaido očistíme, nakrájíme na kostky, dáme na plech, polijeme olivovým olejem a dáme péct na 200 ℃ asi na 15 minut.
Papriku omyjeme, očistíme a nakrájíme na proužky. Maso očistíme a nakrájíme na kostky.
Cibuli očistíme a nakrájíme nadrobno. Očistíme a nakrájíme česnek.
Rozehřejeme olivový olej, osmahneme na něm najemno nakrájenou cibuli a česnek, přidáme kuřecí maso a orestujeme ho. K masu přidáme papriku, lehce ji opražíme, podlijeme vodou (nebo vývarem) a pokračujeme v dušení.
Dýni po upečení přidáme do hrnce k ostatním surovinám, zalijeme pasírovanými rajčaty, smetanou, dochutíme solí a kurkumou, zakryjeme a dusíme ještě 20 minut. Po odstavení přidáme do paprikáše čerstvou citronovou šťávu a promícháme.
Paprikáš doplníme přílohou, ideálně těstovinami nebo knedlíkem.