Zdravý životní styl Zdraví Detoxikace organismu: 5 základních principů detoxu

V první řadě je důležité si uvědomit, že detox není hladovka. Naše játra, trávící trakt, plíce, kůže, lymfatický systém i ledviny se zbavují nepotřebných a toxických látek dennodenně. Při detoxikaci pouze pomáháme této komplexní očistě menším příjmem toxinů a podporou jejich vylučování. Detox si rozhodně nezaměňujte ani s dietou na hubnutí. I když většinou dochází k rychlému úbytku hmotnosti, jde pouze o dočasný stav a není cílem detoxu. Tím je odlehčení organismu od nežádoucích látek, které jsou v něm nakládané. „Detoxikace není jen prostředkem na zhubnutí. Je to nástroj na celkovou regeneraci našeho těla,“ vysvětluje specialistka na oblast zdravé výživy Zuzana Pavelková Šafářová.

Připravte se na detox také psychicky

„Během detoxu se v našem organizmu děje celý řad složitých procesů. Organismus například přestane zadržovat přebytečnou vodu, vyčistí se střeva a začne se živit tím, co nepotřebuje – nemocnými buňkami, solí ze zanesených kloubů, ale i tukem.“

Kromě fyzického má detox i psychologický efekt. Prokážete silnou vůli, protože vykročíte ze své komfortní zóny a ve vlastním zájmu si odepřete maso a nezdravé dobroty. Později se budete muset vypořádat také s pocitem hladu. A to nedokáže úplně každý.

Pokud se pro detox rozhodnete, měli byste být připraveni na jeho možné krátkodobé negativní projevy. Jde o přechodné stavy jako:

 • Zhoršení stavu pleti

Škodlivé látky se totiž vylučují póry a žlázami pokožky, z čeho se mohou vytvořit vyrážky

 • Plynatost, průjem či naopak zácpa

Krátkodobý průjem není rizikový. Naopak zácpu je nutné řešit laxativní minerálkou. S laxativy však buďte opatrní. Sice pročišťují střeva, ale mohou způsobit dehydrataci, úbytek elektrolytů a narušení normální funkce střev. Zkusit můžete i přírodní vlákninu, lenové semínka či sušené švestky, které pomáhají peristaltice střev.

 • Pocit hladu

Člověk z vyspělé civilizace je zvyklý mít neustále plný žaludek.

 • Nervozita, únava a bolesti hlavy

Zmírněte je užitím lžičky medu.

Principy zdravého detoxu

Předtím, než se pustíte do detoxikace organismu, měli byste se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu, abyste neudělali zbytečné chyby. Nutriční expert vám navíc připraví jídelníček na míru, s přihlédnutím na vaše případné omezení.

Všeobecně při detoxu platí staré známe „pomalu dále zajdeš“. Změnou jídelníčku a trpělivostí se vám podaří přijít až do cíle.

1. Zaměřte se na ovoce a zeleninu

Do jídelníčku nejdříve přidejte velké množství ovoce a zeleniny v syrovém stavu. Zeleninu můžete upravovat na páře nebo krátce vařit ve vodě. Vylučte z potravy přidaný cukr a také chemicky zpracované potraviny, polotovary.

Během detoxu se vyhýbejte mléku a mléčným výrobkům, masu a výrobkům z masa, pečivu, kouření a alkoholu.

2. Pijte jako duha

Pití čisté vody je neoddělitelnou součástí detoxu. Doplnit ji lze kvalitním zeleným čajem, který lehce povzbudí organismus v očistě nebo speciální detoxikační čajovou směsí.

Začněte hned ráno sklenicí vody pokojové teploty se šťávou z polovice citronu. Během dne vypijte aspoň 2,5 litru neslazených tekutin.

3. Potit se, potit se, potit se

Velkou část toxinů odvede tělo právě potem. Proto je dobré detoxikaci doplnit pravidelným cvičením. Vypotit se můžete také v sauně.

4. Pročistěte vzduch

Pokud vám to čas dovolí, vydejte se během očisty do hor nebo alespoň na delší procházku. Zhluboka dýchejte a hodně větrejte.

5. Nezapomínejte na pokožku

Aby se mohla kůže efektivně pročistit, je potřeba zbavovat ji pravidelně starých odumřelých buněk. S tím vám pomůže peeling. Dopřejte si masáže a trochu se rozmazlujte. Zbavíte se stresu a vaše pokožka bude zářit štěstím. Taková medová masáž je pro detox jako stvořená.

Když čistíte své tělo, věnujte se také své mysli. Neodmyslitelně totiž patří k vašemu zdraví. Postupně odstraňujte ze svého života vše, co vás trápí a způsobuje vám nepokoj či smutek. Poznejte 5 způsobů, jak se uvolnit, odpočívejte, radujte se. Nic organismus nepročistí tak, jako vydatný smích!

Detoxikaci jater pomůže grapefruit i ostropestřec

Kdy začít s detoxem?

Postní dny si pořádně naplánujte. Připravte se na únavu, hlad, bolest hlavy, nervozitu. „Nejnáročnější dny, kdy se konzumuje pouze polévka, si naplánujte pokud možno na den pracovního volna. V půstu se nedoporučuje náročné fyzické ani psychické cvičení, vhodnou aktivitou jsou však dlouhé procházky, ideálně v přírodě a saunování,“ doporučuje nutriční expertka a důrazně dodává: „Pokud kouříte, omezte to.“

Kdy detox není vhodný?

Detox je pro tělo určitou zátěží, a proto ho nepodstupujte:

 • při aktuální viróze
 • v těhotenství
 • při poruchách přijmu potravy – anorexie, bulimie
 • máte-li diagnostikovanou rakovinu
 • při cukrovce
 • trpíte-li onemocněním ledvin
 • máte-li vředy v zažívacím ústrojenství či jiné závažné onemocnění

nebo to konzultujte so svým lékařem.

Detoxikace organismu: 5 základních principů detoxuDetoxikační zeleninovou polévku si dopřejte, i když nemáte detox. Je plná zdraví

Zdroje: www.bewell.com, www.pinkfortitude.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek