Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Okolo 3 let začnou děti napodobovat dospělé a budou chtít dělat všechno, co dělají jejich rodiče. Zapojte je tedy i do domácích povinností a vymyslete pro ně dětské povinnosti. Samozřejmě berte ohled na věk a dovednosti dítěte. Úkoly přizpůsobte jejich schopnostem.
Trpělivost a řád jsou základ
I když vám dítě bude ze začátku spíš přidělávat starosti při plnění domácích povinností, obrňte se trpělivostí a dítě za jeho snahu chvalte. Ačkoliv vy byste to měla hotové již třikrát, dítěti úkol potrvá déle a ještě ho pravděpodobně nesplní tak dokonale, jako vy. Dejte mu ale šanci, aby se věci naučilo pořádně. Pokud udělá chybu, nenadávejte mu a naopak mu pomozte chybu napravit. Ukažte mu, jak by to mělo být správně. Jak jinak se vaše dítě naučí plnit tyto úkoly v budoucnosti?
Vychovejte ze svého dítě předškoláka s otevřenou myslí
Zaveďte pevný řád a uložte dětem pravidelné úkoly. Takový systém a pravidelnost jsou pro děti důležité. Naučí se tak, že i když se jim nechce, musí povinnost splnit, protože mají zodpovědnost za svěřený úkol. Povinnosti by však neměly zabrat dětem všechen jejich volný čas. Až bude dítě starší a bude umět číst, můžete vytvořit například rozvrh domácích prací a pověsit na ledničku.
Domácí práce pro děti dle věku
Mladší děti do 5 let při plnění povinností veďte a pomáhejte jim. Pokud dostane za úkol úklid hraček, nejdříve mu ukažte, jak na to. Naučte ho systém, jak při úklidu postupovat a kam hračky dávat. Pětileté děti už většinu úkolů zvládnou samy. Učí se tak i samostatnosti. Splněné úkoly však pro jistotu zkontrolujte.
Ve 2–3 letech pověřte vaše dítě následujícími pracemi doma:
6 způsobů, jak vám může batole pomoci při pečení
Ve 4–7 letech toho dítě zvládne už mnohem více:
Za pomoc v domácnosti dětem neplaťte
Dávat dětem peníze za splnění domácích povinností se nabízí. Není to však vhodná forma odměny. Ač to tak dělá každý osmý rodič v České republice, zvolte občasné odměny za práci, kterou děti udělají navíc. Můžete jim pak udělat oblíbené jídlo, vzít je na výlet nebo do kina. Pokud byste jim za domácí práce platili, budou pak bez úplaty odmítat dělat jakoukoliv činnost, která by pro ně měla být samozřejmostí.
Děti by měly pochopit, že každý má doma své úkoly, které je nutné splnit, aby domácnost fungovala. Veďte je k tomu, že odměnou je hlavně dobrý pocit, že je o domácnost postaráno a že na tom mají svůj díl. Tento postoj se jim pak bude hodit v pozdějším věku, až budou mít svou vlastní domácnost.
Jak používat systém odměn u vašeho dítěte?
Zdroj: supermamy.maminka.cz, prozeny.cz, novinky.cz