Děti Dětské zdraví Jak na ucpaný nos dítěte? Zkuste solné kapky a odsávání

Chrčení, těžkosti při dýchání, nevůle, časté noční buzení s pláčem, vysušené okolí nosánku a nechuť k mateřskému či umělému mléku nebo k příkrmům. I to jsou nepříjemnosti doprovázející ucpaný nos u batolat. Protože nám ale nemohou řict, co je trápí, musíme to za ně vyřešit sami – a to nejlépe bez léčiv a tak, ať jim to není nepříjemné. Jak si s ucpaným nosem poradit? Může to být jednodušší, než se zdá.

Jak pečovat o zdraví svého batolete? Máme pro vás 11 tipů.

Jedná se o rýmu, chřipku, nachlazení nebo alergii? 

K ucpání nosu dochází, když se krevní cévky a tkán v dutině nosní naplní přiliš velkým množstvím tekutiny. Při léčbě je však důležité zjistit, o jaký problém se jedná. K různým příčinám se totiž budeme stavět zcela odlišně:

  • Při alergii byste měli problémy a její příčiny probrat s alergologem a nechat dítě řádně otestovat na specializovaném pracovišti.
  • Při občejné rýmě, která se projevila u vašeho miminka pouze jako součást budování imunity, se nemusíte hned náhlit k doktorovi, aby dítě ještě více neonemocnělo.
  • Pokud se naopak do nosu batolete dostane cizí předmět a zasekne se tam, je nutné okamžitě navštívit pohotovostní službu a nechat ho vytáhnout odborníkem. Do tohoto úkonu se sami doma rozhodně nepouštějte!

Ačkoli se to může zdát děsivé, nechte hleny svého děťátka, ať vám vše ukážou. Dokážete podle nich totiž alespoň o trochu lépe rozeznat, zda se jedná o bakteriální nebo virovou infekci. Zatímco průzračné hleny vás nemusí znepokojovat, ty bílé hlásí, že se o miminko pokouší virová nákaza. Může se stát, že než vše přejde, ještě se hleny zahustí a mírně zežloutnou nebo zezelenají, pak se ale opět změní v čirou tekutinu. Pokud má však vaše dítě teplotu a husté, žluté hleny, bezodkladně vyhledejte pomoc vašeho pediatra.    

Jak na čištění ucpaného nosu

1. Aplikujte solný roztok

Pokud jste se rozhodli, že své miminko budete léčit v domácí péči, nejefektivnějším řešením bude pro vás aplikace solného roztoku v kapkách. Dejte pozor pouze na to, aby neobsahoval zbytečná léčiva. Kvalitní solný roztok pro rozředění hlenů a jejich snažší odstranění zcela postačí.

Předtím, než kapky aplikujete, vyzkoušejte jejich intenzitu „nanečisto“ aby vás ani miminko intenzita nepřekvapila. Do každé nosní dírky pak kápněte dvě kapky. Pokud to vaše miminko vydrží, můžete mu pod ramena vsunout váleček ručníku, abyste měli jistotu, že hlava se mírně zakloní a kapky stečou tam, kam mají.

2. Vysajte hleny pomocí vysávačky

Slané kapky zajístí rozředění hlenů, které byste teď měli dostat ven z dětského nosu. Zkuste velmi jemně vsunout odsávačku hlenů kousek do nosu a pak vytáhněte tolik hlenu, kolik můžete, resp. tolik, kolik vám samotné miminko dovolí.

Jak posílit a podpořit imunitu dětí? Zjistěte nejdříve příčiny jejího oslabování.


Jak rozhodnout, která vysávačka bude ta pravá?

Každé mamince vyhovuje jiná technologie. Vysávačky s pumpičkou před vsunutím zmáčknete, abyste vytlačili přebytešný vzduch, pak zasunete do nosu a pomocí tlaku vzduchu se hleny vymrští. Existují také vysávačky, kterými hleny vysajete i pomocí vlastního dechu nebo ty, které se přímo napojí na vysavač. Je ale potřeba znát své děťátko natolik, aby se zbytečně hlučné vysávačky neobávalo.

Tento postup opakujte několikrát denně, zejména asi 15 minut před spaním nebo před kojením pro uvolnění. Kapky i vysávačku po každém použití umyjte teplou vodou a vysušte.  

Naučte dítě foukat samotné

Pokud je vaše dítě už dostatečně velké na to, aby foukalo, vysvětlete mu, jak na to. Vyfukujte vzduch hlasitě nosem nebo si ho zakryjte kapesníkem a foukejte do něj aby vidělo, jak se kapesník hýbe. Pak mu přiložte kapesník k nosánku a dejte pokyn, ať fouká také. Opakujte, dokud se mu toto spojení v mysli neustálí – pak vysávačku už nebudete potřebovat.

I potravinová alergie může způsobovat rýmu u dětí. Zjistěte si o ní více.

Jak na ucpaný nos dítěte? Zkuste solné kapky a odsávání

Pomáhá teplá sprcha, inhalace i zvlhčovať vzduchu

Další metodou, jak uvolnit ucpaný nos, je zvlhčování vzduchu. Zvlhčovač udržujte v dostatečné vzdálenosti od dítěte tak, aby na něj nedošáhlo, ale zároveň aby měl zvlhčený vzduch ve svém okolí pro efektivnější inhalaci. Pro uvolnění sliznice pomáhá i krátky pobyt ve slané sauně pro miminka či pobyt ve vlhkém prostředí. Vezměte s sebou miminko do sprchy a chvíli tam s ním na rukách pobudněte. Nepouštějte však příliš horkou vodu, která by mohla způsobit popáleniny. Do koupele pro něj můžete použít i jemnou přírodní emulzi citlivou k pokožce.   

Nezapomínejte ošetřovat také podrážděnou kůži v okolí nosu

Kůže v okolí nosu bývá při jeho ucpání podrážděná častějším foukáním, utíráním i výtokem agresivnějších tekutin. Snažte se proto věnovat jí zvýšenou pozornost. Pro hydrataci a regeneraci můžete použít regenerační krém Fred & Flo, který obnovuje přirozené pH dětské pokožky.

Zdroje: webmd.com, help.clevelandclinic.org.

Vytisknout stránku
Sdílet článek