Děti Novorozenec Látkové vs. jednorázové: Jak vybírat dětské pleny?

Hlavním kritériem pro výběr plenek  je spokojený zadeček miminka. Každému miminku sedí něco jiného a proto je bohužel nutné nejdříve vyzkoušet, jaké plenky budou vyhovovat právě vašemu miminku. Nemůžete se rozhodnout, jestli začít látkovat nebo zvolit jednorázové plenky? Podívejte se, jaké klady a zápory s sebou obě volby nesou.

Začínáme látkovat

V současné době maminky začínají stále častěji používat opět látkové pleny. Jsou totiž vyrobeny z přírodních materiálů (bambus, bavlna, vlna) a pro citlivou dětskou pokožku jsou tyto materiály vhodnější. Počáteční investice do látkových plen je vyšší a pohybuje se od 4000 Kč výše. Dále pak už však budete mít náklady jen na praní a případnou výměnu svrchních kalhotek. A kolik látkových plen pořídit? Stačit by vám mohlo 24–36 plen, abyste měli vždy čistou plenku po ruce.

Látková plena se skládá ze 3 částí:

  1. Svrchní plenkové kalhotky tvoří nepropustnou vrstvu. Vyrábějí se z fleecu, vlny nebo polyuretanu. Není je nutné tak často prát, pokud nejsou zašpiněny.
  2. Látková plenka představuje savou vrstvu. Mohou to být čtvercové pleny (čč – český čtverec), vícevrstvé pleny (vv), kalhotkové pleny nebo zavazovací pleny.
  3. Separační plenka zachytává pevnější část stolice. Separační plenky můžete pořídit buď jednorázové nebo na opakované použití. Jednorázové separační plenky se vyrábějí z celulózy, viskózy, bambusu nebo PLA a tyto materiály se pak v přírodě snadno biologicky rozloží. Separační plenky pro opakované použití jsou z fleecu a stačí je jednoduše vyprat v pračce. Látkové plenky jsou tedy ekologickým řešením.

Typy látkových plen:

  • AIO (all in one – pleny vše v jednom): U klasických AIO plen je savá a nepropustná vrstva spojena pevně dohromady. Kapsové pleny mají vzadu kapsu pro vložení více vrstev savých plen.
  • SIO (snap in one – sepni v jedno): Savá a nepropustná vrstva se spojí pomocí patentek.
  • Pleny se svrchními kalhotkami: Čtvercové pleny (čč – český čtverec), vícevrstvé pleny (vv), kalhotkové pleny nebo zavazovací pleny. Jedná se pouze o savou vrstvu, na kterou je nutné miminku obléct ještě nepropustnou vrstvu vrchních kalhotek.

Zvládněte přebalování holčiček i kluků levou zadní 

Látkové vs. jednorázové: Jak vybírat dětské pleny?

Údržba látkových plen není složitá

Počůrané a pokakané plenky stačí pouze opláchnout vodou, pokud je potřeba je očistit od stolice nebo je můžete zaprat žlučovým mýdlem. Poté je vyperete v pračce na 90 °C v pracím prášku či gelu. Opět volte takový prací prostředek, který bude citlivý k pokožce vašeho miminka. Není nutné plenky vyvařovat ani žehlit. Je nutné mít pouze dostatečné množství látkových plen, abyste měli dostatek času k vyprání a vysušení jedné várky. Látkové plenky perte ideálně jednou za 2-3 dny, déle špinavé plenky nenechávejte v prádelním koši, mohly by se v nich začít množit bakterie a plísně.

Jednorázové plenky jsou bez údržby

Mnoho rodičů volí právě jednorázové pleny z toho důvody, že není nutná žádná další údržba. Když je dítě počůrá nebo pokakané, jednoduše plenku vyhodíte. Na skládce se pak ale tyto plenky rozloží až za 400–500 let. Existují také EKO jednorázové plenky a jejich cena je poměrně vysoká. Ani tak však nejsou úplně biologicky rozložitelné a stoprocentně kompostovatelné. Do jednorázových plenek není nutné na začátku investovat více peněz najednou. Zásoba plenek na měsíc vás vyjde zhruba kolem 1000 Kč.
Jednorázové plenky mohou obsahovat různé chemické látky: parfémy, lotia, polyakrylát sodný (savý materiál), reziduální chemické látky (zbytky z výroby). Citlivější dětské pokožce tak mohou způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny, alergie či ekzém.

Pleny na plavání

Speciálním druhem jednorázových plenek jsou natahovací pleny na plavání. Jejich hlavním úkolem je udržet to, co je v plence, mimo bazén. Nevýhodou však je, že mohou nasáknout trochu vody z bazénu a ztěžknout.

Dokdy je noční pomočování dětí v pořádku? 

Jak vybrat velikost jednorázových plenek?

Stojíte bezradně v obchodě před regálem plným plenek a netušíte, po jakých sáhnout? Řiďte se číselným označením, které určuje velikost plen podle hmotnosti dítěte.

  • Novorozenecké plenky se označují číslem 1: Jsou vhodné pro miminka s hmotností od 2 do 5 kil. Novorozenci mají ještě citlivý pupeční pahýl, proto jsou tyto pleny tvarovány tak, aby nedráždily toto citlivé místo.
  • Plenky mini se označují číslem 2: Jsou vhodné pro miminka od 3 do 6 kil.
  • Plenky midi se označují číslem 3: Jsou vhodné pro miminka od 4 do 9 kil.
  • Plenky maxi se označují číslem 4 a výše: Tyto velké pleny se dále dělí podle hmotnosti a musíte sledovat obaly jednotlivých značek.

Jak naučit dítě na nočník? Chce to hlavně trpělivost! 

Plenky v historii

Ještě než byly vyvinuty plenky, jak je známe dnes, naši předci si museli poradit podle toho, co bylo po ruce. Předchůdcem plenek tedy byl mech, zvířecí kůže či listy. Teprve až v 18.století se plenky začaly vylepšovat a vznikly bavlněné kusy látek, které se spojovaly spínacími špendlíky. První zmínku o jednorázové plence najdeme až v roce 1942 od Pauli Ström ze Švédska. Absorpční vrstvu tvořily papírové kapesníky. Celulózové jádro do plenek vložil až Victor Mills v roce 1959.

Denně spotřebuje miminko zhruba 8–10 plen. Během prvního roku života vaše miminko počůrá a pokaká 2500–3000 plen.

Zdroj: plenkomanie.cz, modrykonik.cz, ppravdoveplinky.cz, blog.feedo.cz, maminka.cz, babylist.com, tehotenstvi.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek