Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Káva je známý životabudič. Jaké jsou však její skutečné účinky? V první řadě je třeba si uvědomit účinky kofeinu. Ten vás totiž neprobere, ale na nějaký čas zabrání tomu, abyste se cítili unavení. Přirozený obsah kofeinu v jednom šálku kávy může přispět k tomu, že jste pozornější a dokážete se lépe koncentrovat.
Pití kávy patří mezi požitky staré tisíce let. Snášenlivost kávy je u každého jedince jiná. Evropský úřad pro bezpečnost potravin ale stanovil denní hranici kofeinu na 400 mg, což představuje čtyři až pět šálků kávy. V některých zemích ale kofein přijímají v mnohem vyšší míře. Káva se považuje za životabudič i proto, že při jejím pražení vzniká vitamín B3, známý jako niacin. Nachází se též v rybách, mase, obilninách nebo zelenině. Podporuje látkovou výměnu a také zmírňuje příznaky únavy.
Zelený čaj
Pokud máte pocit, že pijete příliš mnoho kávy, nebo si chcete od kávy odpočinout a hledáte náhradu, máme pro vás řešení. Zelený čaj obsahuje tein, který vás nabudí podobně jako kofein v kávě. Látky v zeleném čaji dokážou stimulovat mozek a podporují soustředění a paměť.
Mezi nejznámější zelené čaje patří japonský čaj matcha. Je bohatý na vlákninu a aminokyseliny. Je zdrojem energie a má pozitivní účinky na fyzickou a psychickou pohodu. Matcha je dokonce desetkrát účinnější než sypané zelené čaje, protože se připravuje z jemně namletých čajových lístků, které během pití konzumujete. Na rozdíl od kávy se energie z matcha čaje uvolňuje postupně během 4 až 6 hodin. Povzbuzující čaje odplaví únavu lépe než káva. Vynikající čaj je možné si uvařit také ze zdravých melounových semínek.
Název ženšen (ginseng) je foneticky odvozený od čínského žen = člověk a šen = život, a proto se mu přezdívá „lidský kořen“ nebo „síla země v podobě člověka“. V medicíně patří mezi důležité rostliny. Ženšen se obyčejně sklízí na podzim, po 5 až 6 letech jeho růstu. V tuto dobu totiž dosahují jeho léčivé látky nejvyšších hodnot. Kořen ženšenu se suší na slunci a vy ho můžete konzumovat v podobě prášku nebo tablet. Užívá se, když se cítíte slabí, máte poruchy krvetvorby, chcete zmírnit příznaky stárnutí nebo na podporu léčby rakoviny. Pomáhá stimulovat tělesnou a duševní činnost a dodává tělu energii na celý den, čímž konkuruje čaji a kávě.
Jedná se o brazilskou rostlinu pocházející z amazonské oblasti. Její zralé ovoce je velké přibližně jako plody kávovníku. Svým vzhledem připomíná lidské oko. Extrakt z guarany se, podobně jako u ženšenu, zpracovává na prášek, který je známý svými terapeutickými účinky. Guarana obsahuje celou škálu stimulantů, jako je kofein, teofylin či teobromin, a též velké množství antioxidantů. Kromě práškové formy je guarana dostupná v podobě energetických nápojů.
Asi to bude znít komicky, ale ráno vás výborně nastartuje obyčejná voda s citronem. Rozhodující úlohu hraje kyselina citronová, která posiluje imunitní systém, vyrovnává hladinu pH a vyplavuje z těla toxiny. Pokud chcete ráno „nakopnout“ a nemáte po ruce kávu nebo čaj, dejte si pohár teplé citronové vody. Únavu během dne pak dokáže porazit ovoce – meruňky, broskve nebo nektarinky.
Zdroj: tchibo.sk, cafepoint.sk, mediteka.sk, healthline.com