Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Důvodů, proč nezapomínat na třídění odpadu, je hned několik. Svým aktivním a uvědomělým přístupem k odpadu se postaráte o čistší životní prostředí, šetříte přírodní zdroje surovin a energie, redukujete množství odpadu na skládkách.
Oddělený sběr
Na produkci odpadu, který se z našich domácností dostává na skládky, se podílíme všichni.
Hlavním důvodem třídění je snížení množství odpadu vyváženého na skládku, získání druhotných surovin a šetření primárních zdrojů. Třídění zároveň ovlivňuje životnost skládek, proto k němu přistupujte uváženě.
Řiďte se barvami
Barevně odlišené nádoby na odpad ve velké míře usnadňují způsob, jak ho třídit. V zásadě platí, že každá nádoba je určena na jiný druh odpadu, i zde však platí jistá pravidla. Ne vše, co považujete za papír či plast, ním ve skutečnosti i je.
PLASTY
ANO
Do žlutých nádob patří:
NE
Do kontejneru na plasty určitě nevhazujte:
SKLO
ANO
Do zelených kontejnerů patří:
NE
Do kontejneru na sklo určitě nevhazujte:
PAPÍR
ANO
V modrých kontejnerech na odpad by měly skončit:
NE
Do kontejnerů na papír rozhodně nevhazujte:
Krabice od pizzy nelze recyklovat stejně jako kartonové držáky na sklenice či obaly z vajíček. Jde o víckrát recyklovaný obal, který patří do kompostu.
KOV
ANO
Pokud jste se s červenou barvou kontejneru ještě nesetkali, měli byste vědět, že do něj patří:
NE
Mezi kovy nepatří:
Kam vyhodit oblečení?
Pokud přemýšlíte nad tím, kde by podle správnosti mělo skončit oblečení, které nemáte komu darovat, zadržte. Textil je recyklovatelný jen v omezené míře. Vyrábějí se z něj například vlákna pro nábytkářský či automobilový průmysl, část končí i v izolacích budov. Textilie nepatří do kontejneru, odvezte je na nejbližší sběrný dvůr nebo je darujte charitě.
Úklid je hračka, když máte systém
Věděli jste, že ...?
Geologové vyčíslili váhu odpadu, který je roztroušený po celém světě, na více než 100 tisíc násobek váhy všech lidí na zemi.
Roční spotřeba plastových tašek na obyvatele se pohybuje od čtyř tašek v Dánsku či Finsku až po 300 tašek v Čechách a 466 kusů na osobu v Polsku a Portugalsku.
Z jednorázových plen je tolik odpadu, že by dosáhl 7-krát na Měsíc a zpět.
Švédové vybudovali 32 továren, ve kterých se odpad přeměňuje na energii. Spálí v nich asi dva miliony tun odpadu, což je více, než polovina veškerého odpadu, který země vyprodukuje.
Chcete vědět, kdo plýtvá potravinami nejvíce?
Zdroj: triedime.sk, startitup.sk, najmama.aktuality.sk