Tipy a rady Recepty s paprikou: Pečená či v oleji na chuti neztrácí

Plněná paprika a paprika v oleji jsou obecně nejoblíbenějším způsobem zpracování této typické letní zeleniny. Výhodou papriky je, že ji můžete uskladnit na zimu jako polotovar, a to jednak podle oblíbené chuti a jednak podle toho, kolik máte času. A ještě jednu výhodu paprika nabízí: Na jejím zpracování jsou vhodné i již trochu zvadlé či nepříliš estetické plody, které koupíte levněji, stejně jako hezké, lesklé a pevné papriky dokonalých tvarů.

Jak uchovat papriky?

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte.

Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků. Musíte je však plnit zmrazené, protože po rozmrazení paprika ztratí tvar. Mrazit však můžete i plněnou papriku jako polotovar. Očištěné čerstvé papriky naplňte nádivkou a takto dejte zamrazit. Pak už jen vaříte.

Praktický tip: Udělejte si raději menší porce, které už jen vyndáte z chladničky a šup s nimi pod masíčko, do leča, do polévky, guláše ...

Sterilovaná paprika

Sterilizování nebo zavařování papriky je oblíbeným způsobem, jak v paprice zachovat chuť i vitamíny a minerály. Chuť sterilované papriky vytvoříte kombinací koření a případně i zeleniny, kterou budete zavařovat spolu s paprikou. Je na vás, co do zavařování papriky přidáte, důležitý je ocet a sůl, které papriku konzervují.

Sterilovanou papriku využijete například místo salátů nebo kyselých okurek. Nálev si připravíte povařením 3,75 litru vody, 1,25 l octa, 400 g cukru, 1 lžičky soli. Do sklenic vložíte kopr, cibuli, nové koření a pepř, bobkový list, případně mrkev, révový list a samozřejmě očištěné papriky. Sterilizujete při teplotě 85 °C 10 minut.

Paprika v oleji

Paprika v oleji je jako doma ve studené kuchyni. Podává se na chlebíčcích, v pomazánkách, na chlebu, jako salát, nebo místo okurek. Pokud vám chutná, tak víte, že paprika v oleji se dá jíst i jen tak, rovnou ze sklenice. A nezáleží na tom, zda byla dříve pečená, plněná, sterilovaná nebo ne.

Nakládaná kapie v oleji nebo zavařování kapie

Na kapii v oleji budete potřebovat kilo kapie, půl litru vody, 110 ml octa, půl lžíce soli, lžičku cukru, 3 zrnka pepře, bobkový list a 50 ml oleje. Vše spolu převařte a než nálev vychladne, červenou papriku omyjte, očistěte a nacpěte do sklenic. Zalijte nálevem a při 80 °C sterilizujte 10 minut.

Kompotované papriky v oleji můžete připravit i jiným způsobem. Na dno 7dl sklenice dejte 3 - 4 kolečka cibule, 1 bobkový list, 4 pepře a nové koření, čtvrt lžičky hořčičných semínek a lžíci oleje. Připravte si nálev z litru vody, čtvrt litru octa, 3 lžíce cukru a 1,5 lžičky soli. Převařte, dochuťte a horkým nálevem zalijte papriky asi 3 cm od horního okraje poháru. Dejte do teplé vody v hrnci a sterilizujte při teplotě 80 - 90 °C asi 10 - 15 minut.

Paprika v oleji bez sterilizace

Paprika v oleji se dá připravit i bez zavařování. Na kilo papriky potřebujete litr vody, po dvou deci oleje a octa, dvě lžíce cukru a dvě lžičky soli. Papriku očistěte, nakrájejte a dejte do vroucího nálevu. Zde nechte vřít 5 minut. Potom převařené papriky opatrně vyndejte  z nálevu, dejte do sklenic a zalijte nálevem. Zavřete, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Pečená paprika v oleji

Do oleje naložíte i pečenou papriku. Celé papriky dejte péct na 220 °C, dokud slupka nezačne černat a netvoří se na ní puchýře. Upečenou papriku zabalte do mikrotenového sáčku a 15 minut nechte spařit. Takto papriku snadno oloupete. Oloupanou papriku zbavte jadérek, nakrájejte, smíchejte s olivovým olejem a octem. Na 5 velkých paprik budete potřebovat 450 ml oleje a 2,5 lžíce octa. Ochuťte solí, pepřem. Papriky dejte do sklenic, můžete přidat stroužek česneku a zalijte olejem. Uchovávejte v chladu. Takto připravená pečená paprika v oleji je určena na krátké skladování, snězte ji do měsíce.

Nakládané papriky plněné sýrem

Na plnění a nakládání jsou ideální větší chilli papričky nebo malé papriky. Balkánský sýr, kozí sýr nebo fetu rozmíchejte s trochou olivového oleje a ochuťte podle chuti česnekem, oreganem, tymiánem nebo jinými vašimi oblíbenými bylinkami. Papriky očistěte od jádřinců a žilek, povařte minutu v osolené vodě, dejte odkapat a naplňte sýrem. Napěchujte do sklenic, zalijte olivovým olejem a v lednici nechte alespoň přes noc.

Tip proti pálení : Při čištění papriky používejte rukavice.

Alma paprika plněná zelím

Alma papriky mají na plnění a zavařování ideální tvar. Jsou malé, pěkně kulaté. Tradičně se plní syrovým nebo kyselým zelím či čalamádou. Naplněné alma papriky naskládejte do sklenic, zalijte nálevem jako na klasickou sterilovanou papriku a sterilizujte.

Pečená a grilovaná paprika

Až budete příště chystat grilovačku, zkuste kromě masa ugrilovat i papriku. Grilovaná paprika je chutná příloha k masu, nebo jen tak podávaná s chlebem. Papriky očistěte, podélně nakrájejte, potřete trochou olivového oleje a grilujte na tácku, dokud se nezačnou dělat puchýře. To může trvat zhruba 5 minut, pak papriku otočte a grilujte z druhé strany kratší dobu. Osolte, opepřete a podávejte.

Papriku v troubě pečte na 180 °C asi 40 minut. Potom ji dejte do mikrotenového sáčku spařit, oloupejte, osolte, opepřete, pokapejte trochou olivového oleje.

Grilovat či péct můžete i papriku plněnou sýrem 

Pečená nakládaná paprika

Pečenou papriku můžete naložit sýrem. Fetu nebo kozí sýr střídavě překládejte v zavařovací sklenici pečenými paprikami, ochuťte tymiánem, oreganem, zalijte olivovým olejem a nechte odstát alespoň jeden den.

Plněná paprika

Plněná paprika je nejznámější paprikový recept. Papriku můžete plnit směsí rýže a masa, nebo zkuste rýži nahradit quinoou či pohankou. Vegetariáni si zas pochutnají na plněné paprice bez masa.

Pečená plněná paprika

Plněnou papriku můžete v rajčatové omáčce vařit nebo péct. Milovníci pečené plněné papriky si pochvalují jemnější konzistenci takto připravené papriky. Pečenou plněnou papriku připravíte stejně jako vařenou, jen s tím rozdílem, že naplněné papriky ukládáte na plech, zalijete připravenou rajčatovou omáčkou a v troubě na 200 °C pečete asi hodinu.

Recepty s paprikou: Pečená či v oleji na chuti neztrácí

Plněná paprika na studeno

Nenechte se zmýlit názvem, není to z chladničky vytažená plněná paprika. Plněná paprika na studeno je ozdobou každé obložené mísy. V míse smíchejte krémový sýr, tvaroh, trochu soli, pepře. Užší papriky očistěte od jádřinců a žilek. Do sýrovo - tvarohové směsi zapracujte nadrobno nakrájenou čerstvou zeleninu podle chuti - papriku, ředkvičku, cibulku, mrkev, sterilovanou kukuřici ... Tímto naplňte papriky a dejte do lednice na noc ztuhnout. Na druhý den nakrájejte papriku na kolečka. Barevná zelenina v ní bude tvořit pěknou mozaiku.

Paprika v soli nebo paprikový krém

Paprika nakládaná v soli dodá polévkám a masovým jídlům jemně pikantní chuť. Při jejím použití však myslete na to, že je velmi slaná a tedy jídlo dosolte až po jejím přidání. Paprikový krém můžete dělat z jakékoliv papriky nebo chilli papriček či jejich kombinací.

V soli konzervovanou papriku připravíte semletím očištěných paprik na masovém mlýnku. Na půl kila papriky dejte 10 deka soli. Nechte odstát 3 hodiny, pořádně smíchejte, natlačte do pohárků a skladujte v chladu.

Uzené chilli papričky

Kdo má doma udírna, může zkusit vyudit chilli papričky. Na uzení papriky použijte dřevo z ořechu nebo ovocných stromů. Během 48hodinového uzení udržujte malý oheň, aby se chilli papričky nevařily, ale sušily. Musí být zcela vysušené, nenechte se splést tím, že zčernají. Vysušené, vyuzené papričky jsou křehké a kožovité. Aby časem neztratily uzenou chuť, skladujte je v mrazničce.

Sušené chilli papriky

Dozrálé chilli papričky uchováte pro další použití i sušením. Sušené chilli papričky jsou zároveň pěkná dekorace v kuchyni. Navlečte je na nit a zavěste na slunce. Takové "korálky" pak jen zavěste do kuchyně a podle potřeby z nich odebírejte do polévek, gulášů, pod maso.

Co uvařit z paprik? Další recepty najdete na Hello Tesco 

Zdroje: jamieoliver.com, konzervovanie.sk, izahradkar.sk, recepty.sk, chillichilli, cz, fresh.iprima.cz, receptekaz.com, J. Balaštík - Konzervování a mrazení v domácnosti

Vytisknout stránku
Sdílet článek