Děti Dětské zdraví Spála, pátá nemoc a další nepříjemnosti, které u dětí poznáte podle vyrážky

Ve školce a škole si děti najdou spoustu kamarádů. Čím více dětí je v kolektivu, tím je větší riziko, že se nakazí viry a bakteriemi. Z nevinného kýchnutí kamaráda máte doma pacienta s horečkou a vyrážkou. A právě vyrážky vám napoví, co to asi váš mrňous domů přinesl.

Syndrom ruka – noha – ústa


Onemocnění, pojmenované podle částí těla, na kterých se vyskytují vyrážky, se nazývá také nemocí špinavých rukou. Oprávněně, protože se k organismu nejčastěji u dětí dostane nedostatečně umytýma rukama. Nemoc ruka – noha – ústa se přenáší rychle, zejména v létě a na podzim a v dětských kolektivech může vyvolat malou epidemii. Postihuje i dospělé. Onemocnění si snadno spletete s jinými chorobami s vyrážkou, na začátku s chřipkou.

Příznaky nemoci ruka – noha – ústa

Po propuknutí onemocnění má dítě horečku, je slabé, malátné, mrzuté. Může to vypadat jako chřipka. Pár dní poté se mu na a v ústech objeví vyrážky, pro které dítěti nechutná jíst. Později vyrážky projdou i na ruce a nohy. Hojný výsyp na rukou a nohou může způsobit až slezení nehtů. V těžších případech se může přidružit i zánět mozkových blan.

Léčba nemoci ruka – noha – ústa

Nemoc ruka – noha – ústa zvládnete s dítětem za týden až deset dní. Na svědění zabírají antihistaminika, horečku nad 38 °C zmírníte léky proti teplotě. Dbejte, aby nemocné dítě pilo dost tekutin, protože hrozí dehydratace. Zvyšte mu příjem vitaminů, vařte mu lehkou, kašovitou stravu a nevystavujte ho sluníčku.

Kdy může jít dítě po nemoci ruka – noha – ústa do kolektivu?

S nemocným dítětem nevycházejte z domu, nemoc je snadno přenosná. Připravte se na týdenní až 10denní ošetřování člena rodiny.

Prevence nemoci ruka – noha – ústa

Prevencí této nemoci je důkladná hygiena rukou po použití toalety, příchodu zvenčí, před jídlem a před přípravou jídla, po přebalování miminka. Děti s příznaky choroby držte mimo kolektiv.

Spalničky

Spalničky jsou závažným dětským onemocněním, které může přejít do zápalu plic, průdušek, centrálního nervového systému a v závažných případech může skončit smrtí. Mimořádně nakažlivý virus se přenáší kašlem a kýcháním, ale i při mluvení.

Příznaky spalniček

Spalničky probíhají ve dvou fázích. Osm až jedenáct dní po nakažení se u dítěte objeví příznaky jako při chřipce či jiném běžném virovém onemocnění – je malátné, neklidné, bolí ho bříško, má horečku. Přidruží se rýma a štěkavý kašel a v ústech vyskočí bílo-červené skvrny, tvořící až povlak. Oči slzí.

O tři–čtyři dny teplota klesne. Po klesnutí teploty se v druhém stadiu spalniček objeví vyrážka za ušima, na obličeji, na krku a postupně i na těle a teplota opět stoupne. Klesat začne, když vyrážky dosáhnou chodidla. Symptomy spalniček se pomalu ztrácejí a kůže se loupe.

Léčba spalniček

Na léčbu spalniček není žádný speciální způsob léčby. Doporučuje se odpočívat, posilovat imunitu, mít dostatečný příjem tekutin a vitamínů (hlavně vitamínu A). Vzhledem k tomu, že se spalničkami přicházejí i horečky, je dobré mít na ni doma léky a pomocí nich vysokou teplotu srážet. Ulevit můžou i studené obklady nebo zábaly.

Spalničky vyvolávají v lidech také světloplachost, což znamená, že se stanou citlivými na světlo. Snažte se tedy v pokoji snížit osvětlení, zatáhnout okna, ztmavit okolí. Ve chvíli, kdy člověk spalničky překoná, je vůči nim už imunní.

Kdy může jít dítě po spalničkách do kolektivu?

Teprve když odezní všechny příznaky spalniček, můžete dítě poslat zpět do školy nebo školky.

Prevence spalniček

Prevencí spalniček je očkování a přeočkování dětí. Neočkované děti by se měly vyhýbat nemocným, kteří spalničky mají. V Česku je očkování proti spalničkám povinné a hradí se zdravotního pojištění.

TIP: Přečtěte si taky, jak u dětí rozpoznat chřipku.

Plané neštovice

Vysoce nakažlivé onemocnění planých neštovic způsobuje lidský herpetický virus. Nejvíce postihuje předškoláky a mladší školáky. Čím později člověk plané neštovice dostane, tím větší komplikace hrozí.

Hlavně u těhotných žen jsou plané neštovice nebezpečné dvojnásobně – pro matku i pro vývoj dítěte. Po překonání planých neštovic zůstává v těle neaktivní virus, který se ale může probrat a projevit jako pásový opar.

Příznaky planých neštovic

Plané neštovice poznáte tak, že se zhruba po dvou týdnech od nakažení při zvýšené teplotě objeví na těle, obličeji a ve vlasech malé červené flíčky, které se mění na vodnaté svědící puchýře. Ty praskají a tvoří se stroupky. Celý proces jedné vyrážky trvá do čtyř dnů a krusty odpadnou za jeden až tři týdny. Pupínků, které plané neštovice způsobují, může být až pět set.

Léčba planých neštovic

Plané neštovice speciální léčbu nepotřebují. Zatímco má dítě teplotu, udržíte ho na lůžku, ale pak se mu už ležet nebude chtít. Mělo by však mít klidový režim. Důležité je, aby dost pilo a také mělo dostatek vitaminů. Stravu upravte na bezmasou a nedráždivou, tedy málo soli, pepře.

První dva dny od chvíle, co se plané neštovice objevily, dítě nekoupejte, pak vyzkoušejte pouze krátkou koupel v trošce hypermanganu, řepíku, heřmánku, bazalce a následnou sprchu bez mýdla. Při utírání dávejte pozor, abyste krusty neodloupli, zůstaly by po nich totiž jizvy.

Proti svědění si v lékárně vyžádejte účinný prostředek, i když podle nejnovějších metod, které u planých neštovic využívají, se vyrážky nedoporučuje natírat ničím. Pokud s planými neštovicemi přijde i horečka, sáhněte po lécích na její srážení.

Kdy může jít dítě po planých neštovicích do kolektivu?

Protože jsou plané neštovice vysoce nakažlivé, dítě musí být po celou dobu trvání nemoci izolované doma. Podle průběhu neštovic se bude léčit dva až tři týdny. Zpět do školky či školy může jít až po doporučení lékařem.

Prevence planých neštovic

Před planými neštovicemi se můžete bránit očkováním. To může podstoupit každé miminko po 9 měsících od svého narození. Očkování proti planým neštovicím se podává ve dvou dávkách, přičemž druhá dávka se doporučuje až po 6 týdnech od první dávky. Dobrá zpráva je, že kdo už plané neštovice překonal, je vůči nim imunní.

Šestá nemoc

Šestou nemoc neboli roseolu dostanou nejčastěji děti mezi 6. měsícem a 2. rokem života. Vyvolává ji herpetický virus, který se přenáší kapénkovou cestou, takže stačí i kýchnutí nebo slabé zakašlání. Zpravidla se šestá nemoc vyskytuje na jaře.

I když šestá nemoc nepatří mezi závažná onemocnění, je zrádná hlavně proto, že je její inkubační doba dlouhá (5–12 dní).

Příznaky šesté nemoci

Asi deset dní od nakažení dostane dítě náhle horečku, která může trvat tři dny až týden. Když klesne, na trupu se objeví vyrážka a odtud se rozšiřuje na celé tělo. Tato vyrážka, která šestou nemoc doprovází, však nesvědí  a po nějaké době zbledne.

Šestá nemoc se projevuje taky neklidem, podrážděností nebo celkovou únavou. Dítě může mít zvětšené lymfatické uzliny i kašel.

Léčba šesté nemoci

Léky na roseolu, tedy šestou nemoc, neexistují. V léčbě šesté nemoci se zaměřte na snižování vysoké horečky léky, zábaly, vlažnou sprchou a na pravidelné pití tekutin, abyste předešli dehydrataci. Vyrážka se ničím nemaže, v začátcích šesté nemoci, kdy se objevují horečky, se u dětí navíc nedoporučuje koupání.

Kdy může jít dítě po šesté nemoci do kolektivu?

Po návratu teploty do normálu, zmizení všech vyrážek a případného kašle. Jakmile tyto příznaky vymizí, znamená to, že je šestá nemoc pryč.

Prevence šesté nemoci

Šesté nemoci se dítě může vyhnout tak, že se nebude kontaktovat s nemocnými dětmi. Pro prevenci šesté nemoci je zároveň důležité posilovat imunitu – například vitamíny, ovocem a dalšími zdravými potravinami.

Spála

Spálu způsobují bakterie, které jsou schopny měsíce přežívat na předmětech. Častěji se však spála přenáší kapénkovou infekcí. Jde o onemocnění způsobené streptokoky skupiny A a běžně se objevuje hlavně u dětí v předškoláků a školáků. Typickým pacientem se spálou bývá dítě ve věku 3–10 let.

Spála, pátá nemoc a další nepříjemnosti, které u dětí poznáte podle vyrážky

Příznaky spály

Asi tři dny po nakažení může mít dítě příznaky jako při angíně. Bolí ho hrdlo, má oteklý hltan a mandle. Tyto příznaky ale mohou chybět, pokud se spála dostala do organismu přes kůži, a ne dýchacími cestami.

Lymfatické uzliny jsou při spále bolestivé a zvětšené, v ústech naběhnou afty a na jazyku se vytvoří bílý povlak. Po pár dnech povlak zmizí, na jazyku se objeví malé pupínky a změní barvu na malinovou. Nesvědivé vyrážky se začnou objevovat na krku a hrudníku, podbřišku, vnitřní straně stehen, v podpaží. Kůže se může oloupat.

Léčba spály

Bakteriální infekci, která může u spály nastat, vyléčí antibiotika. Spolu s nimi podávejte dětem taky probiotika. Horečku snižujte léky proti teplotě. Dítě potřebuje během spály hodně ležet a pít. Po skončení léčby je vhodné provést vyšetření moči, zda bakterie nenapadly i močové cesty.

Kdy může jít dítě po spále do kolektivu?

Po vyléčení se ze spály, resp. po dobrání antibiotik, by mělo dítě ještě týden zůstat doma kvůli důkladné rekonvalescenci.

Prevence spály

Prevencí spály je nebýt v kontaktu s nemocnými a dodržovat hygienické zásady. Očkování proti spále zatím neexistuje.

TIP: Přečtěte si taky, jaké nemoci hrozí dětem z pískoviště.

Pátá nemoc

Vyrážkou na kůži se projevuje i pátá nemoc. Způsobuje ji virus, nebezpečný zejména pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Zatímco předešlé onemocnění napadají zejména mladší děti, pátá nemoc se nevyhýbá ani 15letým teenagerům.

Podobně jako je tomu i u jiných onemocnění, která se přenášejí kapénkově, je i výskyt páté nemoci největší během jara a podzimu. Pátá nemoc však není příliš vážná, někdy proběhne i bez příznaků.

Příznaky páté nemoci

Příznaky páté nemoci se mohou objevit až tři týdny po nakažení. Nemocný je však nakažlivý ještě dříve, než se příznaky objeví.

Příznaky páté nemoci se u dětí i u dospělých vyskytují podobně – zahrnují slabost, bolesti kloubů, teplotu. Hlavním a spolehlivě rozpoznatelným příznakem páté nemoci je vyrážka.

Projevuje se zejména u dětí do 10 let, a to nejprve červenou skvrnou na tváři, odkud se šíří po celém těle. Přibližně po 5–10 dnech začne vyrážka mizet. Jakmile se vyrážka objeví, dítě již není infekční a pátá nemoc odezněla.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc se léčí stejně jako jiné virové onemocnění. Nemocný potřebuje ležet, pít dostatek tekutin, jíst lehkou stravu. Horečku snižujte léky. Vyrážka, kterou pátá nemoc způsobuje, se nemusí nijak zvlášť ošetřovat.

Kdy může jít dítě po páté nemoci do kolektivu?

Dítě přestává roznášet virus, když se objeví první vyrážky. Mezi děti však může jít až poté, co vyrážka zmizí.

Prevence páté nemoci

Riziko nakažení se pátou nemocí se snižuje dodržováním hygienických zásad. Jakmile člověk pátou nemoc prodělá, je vůči ní až do konce života imunní.

TIP: Přečtěte si taky, jak přirozeně posílit dětskou imunitu.

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.org, detskechoroby.rodinka.sk, solen.sk, kidshealth.org, primar.sme.sk, choredieta.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek