Tipy a rady V zimě nám nejvíc chutná těstovinový a řepný salát. Proč?

Kořenová, listová nebo košťálová zelenina jsou nejlepšími adepty na zimní teplé saláty. Ale co k nim přidat? Uvařené obiloviny, semínka, vařená vajíčka, restované tofu nebo maso, to všechno jsou vhodné ingredience do zimních salátů. Připravte si je doma a vezměte s sebou na svačinu nebo na oběd do práce.

Těstovinový salát

Těstoviny se považují za italské jídlo, ale ve skutečnosti mají původ už ve starověkém Řecku. Připravené těsto se nechalo sušit na slunci a potom se vařilo ve vodě. Těstoviny jsou vděčné jídlo, které umí připravit každý – naslano i nasladko, studené i teplé. Těstovinový salát patří mezi nejoblíbenější i z toho důvodu, že výběr druhů těstovin má nekonečně možností a kombinací. Co víte o těstovinách? Otestujte se.

Poznáte těstoviny podle tvaru? Všechny druhy obsahují velké množství sacharidů, a proto nás dobře zasytí. Nemusíte se bát konzumovat je ve studené formě, jsou chutné také v celozrnné podobě. Vyzkoušejte úžasné recepty na těstoviny, které musíte ochutnat.

Vděčnou listovou zeleninou vhodnou do těstovinových salátů je baby špenát, hodí se téměř do každého teplého salátu, jeho přidáním do těstovin nic nezkazíte, ba naopak. K těstovinám rovněž neodmyslitelně patří omáčky. Máme pro vás 7 receptů na omáčky, které vás nezklamou.

Řepný salát

Pečená řepa, řepný koláč nebo cheesecake, řepné palačinky a co takhle řepa do salátu? Její výhodou je, že ji v kuchyni můžete využít syrovou i vařenou.

Řepa je levná a dostupná po celý rok. V minulosti byla jednou ze základních potravin. Jako předchůdce brambor se stala pokrmem běžného lidu. Podávala se jako hlavní chod, ale také jako příloha k masu. Postupem času se na ni zapomnělo a našla svoje uplatnění jen ve formě zavařované přílohy.

Řepný salát si však nemusíte připravovat jen ze zavařené řepy, klidně do něj nastrouhejte řepu syrovou nebo pečenou. Řepa má vysoký obsah draslíku, dostatek vlákniny a zabezpečuje detoxikaci organismu. Obsahuje velké množství železa a posiluje imunitní systém. Řepný salát chutná výborně spolu s pečeným česnekem, chřestem, jablky nebo pomeranči, ale také s ořechy, zakysanou smetanou nebo různými sýry.

V zimě nám nejvíc chutná těstovinový a řepný salát. Proč?
Vajíčkový salát

Vejce obsahují všechny důležité výživné složky, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj organismu. Dnes už není pochyb o tom, že patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek.

Dominantní složkou vajec jsou bílkoviny a tuky. Bílkoviny z vajec jsou biologicky hodnotnější než bílkoviny z masa, mléka nebo rostlinných produktů. Cenné jsou právě pro vysoký obsah esenciálních aminokyselin, které jsou pro člověka velmi důležité, neboť si je nedokáže vyrobit sám.

Bílkoviny, které se nacházejí ve vejcích, mají vysokou nutriční hodnotu. Pokud si dáte vajíčka k snídani, zasytí vás na dlouhou dobu.

Zelný salát

Zelí můžete použít do salátů v syrové podobě. Mrkev, ořechy, paprika, bílé zelí a k tomu zálivka, například z javorového sirupu. Zelný salát okouzlí každého.

Zdroj: slovenskypacient.sk, wikipedia.org, nazdravie.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek