Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Vaření s vínem ovšem není tak lehké, jak se může na první pohled zdát. Patří mezi náročnější kulinářské techniky, a proto jsme připravili návod, který vám s tím pomůže.
Degustace vína jsou u nás běžnou aktivitou, ale používání kvalitního vína při vaření zas tolik ne. Většina z nás používá to nejlevnější, často krabicové, aniž bychom mysleli na to, že kvalita vína ovlivňuje celkové chutě jídla, které připravujeme.
Při vaření s vínem se alkohol začne z jídla vypařovat, ale intenzivní chuť vína zůstane. Je proto důležité myslet na to, jaké víno použít do kterého jídla. Bílá vína jsou ideální u delikates, jako jsou ryby, mořské plody a zelenina. Červené víno je zase skvělé k červeným masům nebo vepřovému.
Chuť vína silně ovlivní výslednou chuť celého jídla. Sladká vína plná cukru při vaření zintenzivní a jejich chuť v jídle rozhodně ucítíme. Stejně tak poznáme, když na vaření použijeme kyselejší červené víno. Proto je třeba dbát na to, jaké víno si k vaření vybereme a co od chuti čekáme.
Jak správně vybrat víno na vaření? Pravidlo číslo 1: nevaříme s vínem, které bychom normálně nepili. Kvalita vína je stejně důležitá jako kvalita ostatních ingrediencí. Samozřejmě to neznamená, že musíme použít archivní víno, které si doma schováváme pro výjimečnou příležitost. Podstatné je vybrat kvalitní víno od lepších vinařů. Myslíme nejen na barvu vína, ale také na jeho specifické chutě. Vína obsahují cukry, taniny, kyseliny, ale každé v jiném poměru, který zásadně ovlivňuje výsledek. Pokud použijeme víno, vynecháme citronovou šťávu nebo ocet, aby nedošlo k překyselení. Pokud vaříme s cibulí, pórkem nebo mrkví, které mají vysoký obsah cukru, použijeme sušší víno.
Vybrat vhodnou barvu vína není těžké. Bílé používáme na lehčí jídla, jako jsou ryby a drůbež, a červené zase na tmavá masa – divočinu, hovězí, vepřové. Vždy najdeme nějakou výjimku, třeba vepřové v bylinkové omáčce se připravuje s pomocí bílého, nikoliv červeného vína.
Bílé víno se dále hodí k melounu, citronu, pomeranči, olivám, houbám, chřestu, červené pak k broskvím, hruškám, švestkám, třešním, čokoládě a bobulím.
Víno je v kuchyni univerzální ingrediencí. Můžeme s ním experimentovat a přidávat ho téměř všude.
Kyseliny z vína dají marinádě skvělou chuť. Víno použijeme jako náhradu za ocet nebo citronovou šťávu.
Dáme víno do mísy a během pečení nebo grilování jím budeme pomocí štětky potírat jídlo. Dodáme mu tak další chuťovou vrstvu.
Deglazování znamená, že zahřejeme víno nebo jinou tekutinu na pánvi, v které máme usazeniny z aktuálního vaření. Uděláme tak vynikající omáčku.
Jak na to? Na pánev, ve které jsme připravovali maso, dáme najemno nakrájenou šalotku, česnek a kostku másla. Začneme vařit a přidáme víno. Poté přisypeme trošku tymiánu a rozmarýnu a povaříme víno do chvíle, kdy se jeho obsah sníží o polovinu a omáčka zhoustne. V závěru přidáme dijonskou hořčici, sůl, pepř a ještě kousek másla. Nakrájíme maso a polijeme ho vinnou omáčkou.
Jídla jako bourguignon jsou skvělým příkladem, kdy víno lijeme přímo. Při dlouhém dušení totiž víno dodává pokrmu znamenitou chuť.
Pošírované hrušky jsou skvělým případem, jak nechat vyznít víno v ovoci. A jaký typ červeného vína je vhodný na pošírování? Když používáme koření a med, nejlepší je zintenzivnit sladkou chuť. Cabernet Sauvignon nebo Merlot jsou pro to ideální.
Jednoduše vyměníme tekutinu z receptu za víno. Vychutnáme si tak originální chuť vína a většina alkoholu bude pryč. Skvělou volbou je Big Banyan nebo dezertní Merlot.
Vaření s vínem je zábavné a chutné. Je důležité si uvědomit, že víno se do jídla nepřidává v konečné fázi, protože by se dostatečně neodpařil alkohol. Pokud vám chybí víno přímo v jídle, můžete ho k němu podávat jako nápoj, s kterým si ho ještě více vychutnáte. A když ne víno, tak alespoň magické bobule.
Zdroj: myfoodstory.com