Děti Těhotenství Vyšetření v těhotenství: Vyvíjí se miminko správně?

Během těhotenství bude budoucí maminka zvána na vyšetření a kontroly zhruba jednou měsíčně a když už budou do porodu zbývat jen 3 týdny, zvýší se frekvence prohlídek na jednou týdně. Žádné vyšetření není povinné a je možné je odmítnout. Kvůli miminku a včasnému odhalení komplikací je však lepší tato vyšetření absolvovat. Zdraví miminka je přeci to nejdůležitější.

Těhotenství týden po týdnu: Co se děje ve vašem těle? 

Co se zjišťuje při každém vyšetření?

Při pravidelných návštěvách bude lékař vždy kontrolovat a zjišťovat následující ukazatele, díky kterým je možné odhalit případné problémy maminky i miminka.

Váha

Kontrola toho, jak mamince roste bříško a kolik přibývá na váze je součástí každého vyšetření. Varovným signálem může být náhlý váhový přírůstek. Zadržování vody může napovědět preeklampsii.

Krevní tlak
Měření krevního tlaku je důležité pro zjišťování rizika preeklampsie, kterou může signalizovat vyšší krevní tlak. Krevní tlak lékař měří těhotným při každé prohlídce a kontroluje, jak srdce pumpuje do těla krev

Moč

Pomocí testovacího proužku se kontroluje složení moči - především hladina glukózy a bílkovin. Glukóza v moči může znamenat cukrovku a bílkoviny zase signalizují možný zánět močového měchýře, ledvin nebo preeklampsii. Ranní moč si bude budoucí maminka nosit na každé vyšetření.

Ranní nevolnosti mohou trvat celý den 

Vyšetření v prvním trimestru

První trimestr, tedy 1. - 13. týden je považován za nejrizikovější. Miminku se vyvíjejí všechny důležité orgány a je velmi citlivé ke všem vlivům. Také tělo maminky si musí zvyknout na novou situaci a úlohu. Proto je nutné udělat tato vyšetření:

Ultrazvuk a kombinovaný screening

Ultrazvukové vyšetření bude každá těhotná maminka podstupovat jednou za 3 - 4 týdny, ale není se čeho bát, je naprosto bezbolestné. Existují dva způsoby, jak ultrazvuk provést - vaginálně nebo přes břišní stěnu.

Kolem 7. týdne těhotenství se ultrazvuk provádí zasunutím sondy do vaginy a lékař zjišťuje, jak embryo prospívá. Kontroluje, jestli je se uhnízdilo tam, kde má (ne tedy mimo dělohu) a jestli mu bije srdce.
Ve 12. týdnu těhotenství je ultrazvuku součástí prvotrimestrálního (kombinovaného) screeningu, který má za úkol vyloučit genetické vady miminka. U nás není ale tento test tolik rozšířený a ne každá nemocnice ho provádí. Stále se jako alternativa provádí Tripple test. Mamince se odebere krev, ve které se kontroluje hladina těhotenských hormonů. Když jsou výsledky krve známy, přistupuje se k měření šíjového projasnění u miminka. Lékař se při ultrazvuku zaměří na zátylek miminka, kde se hromadí tekutina. Podle velikosti se pak určuje, jestli miminku hrozí riziko Downova syndromu nebo jiné chromozomální odchylky. Výsledky testu vždy udávají jen možné riziko a určují pouze pravděpodobnost postižení dítěte.

Krevní testy

Krevní testy se provádí kolem 10. týdne těhotenství. Kontroluje se krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor. Dále lékař zjišťuje, jestli se u budoucí maminky nevyskytuje infekce hepatitidou B, syfilis, HIV a případně toxoplazmóza. Krevní testy jsou i součástí prvotrimestrálního screeningu.

Vedlejší účinky gravidity, které trápí těhulky 

Vyšetření v druhém trimestru

Druhým trimestrem se označuje 14. - 26. týden těhotenství. Pro mnoho maminek to bývá to nejkrásnější období i z toho důvodu, že ranní nevolnosti v těchto týdnech polevují. Na jaké testy se mají maminky připravit?

Triple test
Mezi 16. a 18. týdnem těhotenství se provádí nechvalně známý triple test, který má velmi často nepřesné a falešné výsledky. Pokud těhotná žena neabsolvovala kombinovaný screening, podstupuje právě tento triple test. Má určit riziko genetických vad u miminka, ale jeho přesnost je pouze 60 - 70 %.

Velký ultrazvuk
Kolem 20. týdne těhotenství přichází čas na velký ultrazvuk, při kterém se kontroluje růst miminka. Lékař sleduje případné chromozomální odchylky, například rozštěp. Měří se končetiny plodu a kontroluje se jeho obličej, páteř, plíce apod. Lékař také zkontroluje množství plodové vody a to, jestli je správně uložena placenta.  

Amniocentéza

Pod tímto pojmem se rozumí odběr plodové vody a provádí se tehdy, pokud má lékař podezření na chromozomální odchylky, např. Downův syndrom, Edwardsův syndrom nebo Turnerův syndrom. Tento test se provádí tak, že se budoucí mamince píchne do břicha dlouhá tenká jehla a z placenty odere zhruba 20 ml plodové vody. I když průběh vyšetření zní bolestivě, maminky ho často přirovnávají k bolesti při odběru krve, není se tedy čeho bát. 
Riziko potratu u tohoto vyšetření je 1:200. Po vyšetření je nutné, aby byla těhotná žena 2-3 dny v klidovém režimu a nenamáhala se.

Měření děložního čípku
Kolem 22. týdne těhotenství je čas na změření děložního čípku. Měření délky děložního čípku je důležité pro určování rizika předčasného porodu. Toto vyšetření provádí lékaři v některých nemocnicích pohmatem a měří takzvané cervikální skóre. Tento způsob se ale považuje už v dnešní době za zastaralý, nepřesný a rizikový. I když lékaři používají sterilní rukavice, existuje zde riziko zavlačení infekce.
Alternativou je cervikometrie, která se provádí vaginální sondou a výsledky jsou objektivnější a přesnější. Vše trvá do půl hodiny a lékař změří děložní hrdlo, zda je v normálu (3-5 cm) a v jakém stavu je děložní branka.

Těhotenská cukrovka

OGTT neboli orální glukózový test se provádí kolem 26. týdne těhotenství. Těhotná žena podstupuje test na těhotenkou cukrovku a jeho součástí jsou celkem 3 odběry krve. Po prvním odběru krve je nutné vypít roztok s glukózou, tedy s hroznovým cukrem. Některým maminkám tento velmi sladký nápoj nedělá dobře a přispívá k tomu i fakt, že musí být žena nalačno. Další dva odběry krve se provádějí po hodině a po dvou hodinách od vypití roztoku. Pokud se těhotenská cukrovka prokáže, lékař mamince pravděpodobně doporučí změnu jídelníčku a jako u klasické cukrovky si bude muset píchat inzulín. Po porodu těhotenská cukrovka většinou zmizí.

Už kope aneb první pohyby miminka 

Vyšetření v třetím trimestru

Ve 27. - 40. týdnu těhotenství se maminka začíná psychicky i fyzicky připravovat na porod. Čím více se blíží porod, tím častější jsou vyšetření a lékaři bedlivě monitorují miminko i maminku.

Velký ultrazvuk
Ve 30. týdnu těhotenství přichází na řadu další ultrazvukové vyšetření, které je stejné jako to ve druhém trimestru. Opět se tedy kontroluje, jak miminko v břiše roste, měří se množství plodové vody, uložení placenty a je možné zachytit některé vývojové vady miminka. Kromě toho si maminka může nechat udělat 3D nebo 4D ultrazvuk na památku.

CTG vyšetření

Slangově se toto vyšetření nazývá monitor, nebo “natočení monitoru” a provádí se kolem 32. týdne těhotenství. Sleduje se tepová frekvence plodu a stahy dělohy maminky. Probíhá tak, že se mamince na břicho přiloží dvě sondy, které měří srdeční činnost miminka a monitoruje dělohu. Žena musí vydržet v jedné poloze zhruba půl hodiny a nehýbat se, aby výsledky testu nebyly zkreslené. Pokud vyjdou abnormální výsledky, je nutné zkontrolovat přístroj a sondy a provést toto vyšetření znovu. Pokud vyjde znovu abnormálně, přistupuje se ke kontrole průtoku krve placentou a pupečníkem.

Přítomnost streptokoků
Před porodem kolem 35. týdne je vhodné také provést test stěrem z pochvy, zda nejsou přítomny bakterie - streptokoky, kterými by se miminko mohlo nakazit při porodu průchodem porodními cestami. Jestliže lékař odhalí tyto bakterie v těle maminky, nasadí lokální antibiotika.

Sledujte miminko i doma

Ke klidu a psychické pohodě maminky může přispět i pořízení Angel Sounds. Je to přístroj, který umožňuje budoucím rodičům sledovat, jak se miminku v bříšku daří. Oba rodiče mohou současně poslouchat tlukot srdíčka jejich miminka a dokonce si ho i nahrát. Od 12. týdne těhotenství je možné tento přístroj používat. Nezapomínejte ale na to, že Angel Sounds nikdy nenahrazují vyšetření u lékaře.

Zdroj: promaminky.cz, nutriklub.cz , maminkam.cz , maminka.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek