Zdravý životní styl Moderní a fit strava Zdravotní benefity bobulí: Proč jíst maliny nebo aronii?

Co dělá bobulové ovoce tak výjimečným? Je to především vysoký obsah antioxidantů a vitaminů, které chrání buňky před poškozením. Borůvky, maliny, jahody, rybíz a další bobulky byste proto měli jíst pravidelně.

Bobulové ovoce obecně pomáhá při kardiovaskulárních či onkologických onemocněních a zpomaluje proces stárnutí. Každý druh má své osobité účinky.

Pozor! Pokud máte citlivý žlučník, s bobulemi opatrně. Jejich zrníčka by vám ho mohla podráždit.

Maliny

Zlepšují trávení, pomáhají při horečkách a zánětech, zmírňují krvácení dásní, prospívají očím, pokožce, vlasům, nehtům i ledvinám.


Horké maliny s vanilkovou zmrzlinou

Borůvky

Prospívají očím, zmírňují problémy s křečovými žilami, s hemoroidy, udržují správnou hladinu cholesterolu v krvi, zmírňují krvácení, podporují krvetvorbu a zmírňují anémii.

 Makovoborůvkový koláč

Jahody

Neutralizují těžké kovy v těle, urychlují metabolismus, čistí močové cesty a pleť (zvenku i zevnitř), bělí zuby a posilují kosti. Jsou mimořádně bohaté na antioxidanty působící proti volným radikálům v těle.

Rebarborový džem s jahodami

Ostružiny

Snižují hladinu cholesterolu, jsou bohaté na kyselinu listovou, a proto se doporučují těhotným ženám. Mají protizánětlivý účinek, regulují hladinu cukru v krvi a upravují krevní tlak.

Fresh z borůvek, rybízu a ostružin

Goji

Plody kustovnice čínské posilují imunitní systém, vlasy, nehty, chrání pokožku před UV zářením, podporují trávení, zlepšují potenci a stav prostaty, stimulují tvorbu krvinek.

Acai

Exotické ovoce nastartuje metabolismus, posiluje imunitu, dodává energii, zlepšuje stav cév a cirkulaci krve, snižuje hladinu cholesterolu.

Angrešt

Má příznivý vliv na pleť, vlasy, nehty, urychluje trávení a metabolismus, zlepšuje imunitu, pročišťuje střeva, preventivně působí proti osteoporóze a depresím.

Rybíz

Červený a černý rybíz jsou plné vlákniny, čímž blahodárně působí na trávicí systém a déle udržují pocit nasycení. Regulují hladinu cukru v těle, podporují kosti, klouby, krvetvorbu, imunitu a hojení ran. Opatrně s nimi, pokud máte citlivý žaludek a reflux!

Brusinky

Nejznámější je jejich pozitivní účinek při léčení močových cest. Pomáhají při bolestech, průjmech, mají protizánětlivé účinky, zabraňují množení bakterií a zlepšují trávení. Když vám syrové brusinky nechutnají, jezte sušené, pijte brusinkovou šťávu nebo čaj.

Zdravotní benefity bobulí: Proč jíst maliny nebo aronii?

Bio ovesné muffiny s brusinkami

Moruše

Působí proti zácpě, snižují krevní tlak, cholesterol, udržují duševní rovnováhu. Jsou velmi vhodné při onemocněních hrdla a horních cest dýchacích a rovněž při nádorových onemocněních.

Rakytník

Dokonale regeneruje pokožku a sliznice, uklidňuje podrážděný žaludek, má antisklerotický a analgetický účinek, zmírňuje následky intoxikací.

Aronie – černá jeřabina

Reguluje krevní tlak, odstraňuje z těla těžké kovy, zmírňuje anémii, zlepšuje zrak, paměť, migrénu, funkci štítné žlázy. Působí proti žaludečním problémům a příznivě ovlivňuje cévy.

Zdroj: Izahradkar.sk, Wikipedia, zdravieastyl.sk, everydayhealth.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek