Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Každý správný kuchař vám řekne, že marinády na steak prostě nepatří. Kvalitní maso jako je vyzrálé hovězí nebo třeba vepřová panenka marinádu nepotřebují. Bude jim stačit jen sůl, pepř a kapka oleje.
Asi nejčastěji marinujeme krkovici nebo žebra (případně i kuřecí nebo hovězí pupek). Držte se rad zkušených kuchařů a marinujte spíše maso, které má samo o sobě méně výraznou chuť a potřebuje trochu vylepšit. Samozřejmě vám ale nikdo nebrání využit marinády i na steak.
Kromě marinád jsme pro vás připravili i recepty na domácí omáčky na maso, které posunou váš gurmánský zážitek zase o stupeň výš.
Každá dobrá marináda na maso v sobě spojuje tři základní složky:
Jako tuk používáme zpravidla kvalitní olivový nebo řepkový olej. Olej v marinádě drží přísady na povrchu masa a rozpouští aromatické látky rozpustné v tucích, například z bylinek a pepře.
Kyselou složku v marinádě zastupuje nejčastěji citrónová šťáva (případně vinný ocet, balsamico, worcester). Maso díky kyselosti zkřehne. Ale dávejte si pozor – při dlouhém působení může maso příliš vysušit. Maso proto do marinády nakládejte na stejnou dobu jako je uvedené v receptu.
Aromatické složky jsou všechny ty, které po smíchání dávají masu charakteristickou chuť. Ať už je to česnek, med, sójová omáčka nebo hořčice.
Poměrně často převládá názor, že čím déle maso marinujete, tím lépe. U každého druhu masa platí něco jiného. Kuřecí maso marinujte klidně jen pár hodin, u vepřového si na marinování vyhraďte zhruba 12 hodin (ideální přes noc). A hovězí se marinuje nejdéle – klidně i 24 hodin.
Vše spolu smíchejte a marinujte maso.
Všechny ingredience smíchejte. Steak marinujte alespoň dvě hodiny.
TIP: Salát s pečenými hrozny a jablkem si skvěle rozumí s hovězím steakem.
Rychlou marinádu připravíte ze sójové a worcesterové omáčky, cibule, česneku, medu, olivového oleje a čerstvých bylinek.
Vše spolu smíchejte a po půl hodině v marinádě marinujte steak.
Poměrně známá teriyaki marináda dodá dokonalou chuť steakům, vepřovému i kuřecímu masu.
Všechny ingredience dejte do hlubší misky a dobře smíchejte, dokud se dokonale nespojí do jedné tekutiny. Potom v teryiaki marinádě marinujte maso.
Tip: Namísto ananasového džusu můžete použít pomerančový.
Vše spolu smíchejte a po 15 minutách natřete na maso a marinujte.
TIP: Zdá se vám to málo? Prosím – zde je dalších 12 fantastických marinád!
Dobrá omáčka vytvoří s masem chuťově vyvážený celek. Maso na talíři omáčkou přelijte nebo ji podávejte v mističce, do které si pak namáčejte kousky masa.
Pokud nemáte mnoho času, zachrání vás rychlá česneková omáčka. Do rozpuštěného másla propasírujte stroužek česneku a nasekejte čerstvou petrželku. Omáčku podávejte v mističce a kousky masa v ní namáčejte.
Při přípravě této omáčky si trochu postojíte u sporáku, ale výsledek stojí za to. V mrazáku vám vydrží i 2–3 týdny.
V pánvi na mírném ohni za stálého míchání pět minut prohřívejte česnek, mrkev, celer, petrželku, chilli, papriku, oregano a bazalku. Přidejte rajčatový protlak a za stálého míchání povařte další 3 minuty.
Přidejte všechny ostatní přísady, přiveďte k varu a na mírném ohni vařte ještě 20 minut. Často míchejte, aby se omáčka nepřipálila. Pokud rychle zhoustne, přidejte ještě trochu vody a za stálého míchání vařte ještě 20 minut. Omáčka by měla mít hustší konzistenci. Vyndejte z ní bobkový list a směs rozmixujte. Přeceďte ji přes sítko do skleněné nádoby a podávejte.
Chimichurri omáčka je jihoamerická verze pesta. Využijete ji k masu, ale i do salátů nebo na těstoviny. Příprava vám nezabere půl dne. A když se vám chimichurri podaří, vydrží vám v mrazáku 2 týdny.
Petrželku, oregano, česnek, vinný ocet, papriku, sůl a pepř rozmixujte. Směs smíchejte s olivovým olejem a nechte hodinu odstát při pokojové teplotě, aby se chutě a vůně spojily.
Sýrová omáčka je jemná a přitom s plnou chutí. Výborně si rozumí s hovězím steakem. Omáčku z modrého sýra podávejte ještě teplou.
Smetanu v hrnci přiveďte do varu, teplotu snižte a za častého míchání vařte, dokud se nezredukuje na polovinu. Odložte stranou a do horké smetany nasypte nastrouhaný parmezán a sýr s modrou plísní. Míchejte, dokud se sýry neroztají a směs nebude spojena. Teplou omáčkou z modrého sýra přelijte steak.
Jednoduchou křenovou omáčku můžete použít v kombinaci se steakem, ale skvěle chutná jako podklad do housky při přípravě domácího hamburgeru.
250 ml zakysané smetany smíchejte s 2 polévkovými lžícemi nastrouhaného křenu. Zjemněte lžičkou citronové šťávy a podle chuti dosolte a dokořeňte. Nechte odstát a za 2 hodiny podávejte.
TIP: K masu jako přílohu podávejte oblíbený zeleninový salát. Nemáte moc času? Zkuste náš recept na lehký letní salát s rychlou zálivkou.