Děti Dětské zdraví Děťátko nechce spát? Co za tím může být a co bychom s tím měli dělat?

Je děťátko dostatečně nakrmené? Pokud ne, musíte se ujistit o tom, kdy bylo nakrmené naposledy. Mateřské mléko a nebo náhradní výživa nejsou dostačující k tomu, aby naplnily žaludek děťátka. Dítě možná získá dostatek živin, ale nebude se cítit dostatečně syté a pak bude celou noc plakat.

Zpočátku se tomu dá předcházet večerním krmením, ale později, až bude děťátko přijímat i pevnou stravu, bude jeho žaludek plnější a tyto problémy se budou objevovat méně častěji.

Biorytmus
Cirkadiánní rytmus (biorytmus) působí na každého člověka, ať je to dítě nebo dospělý člověk. Pokud děťátko celý den prospalo, pak je jen malá šance, že bude spát i v noci. Je důležité udržovat děťátko ve dne vzhůru a večer pak zhasnout světlo a v pokoji nechat jen pološero, aby si miminko zvyklo rozlišovat, kdy je čas být vzhůru a kdy je čas na spaní. Večer pak bude snadněji usínat.

Je důležité dítě naučit, aby usínalo samo a neukládat ho do postýlky až když už spí. Když bude do postýlky ukládáno ospalé, naučí se usínat samo.

Bolesti
Častou příčinou nespavosti je bolení bříška, které se nejčastěji objevuje v prvních měsících života dítěte. Důvodů může být mnoho, například překrmení, alergie na potravu, kolika nebo polykání vzduchu při krmení. Je zapotřebí časem zjistit důvod a konzultovat tento problém s lékařem. Dalším nepříjemným jevem jsou bolesti v ústní dutině, které potrápí každé dítě. Jakmile se začnou prořezávat mléčné zoubky, přichází i s tímto spojené bolesti a podráždění. Tyto potíže lze řešit prostředkem určeným k tišení bolesti, který se roztírá na dásně. Jak řešit problémy se spánkem u dětí do jednoho roku? 

Vytisknout stránku
Sdílet článek