Tipy a rady Kvalitní kuchyňský nůž: Víte, na co který nůž použít?

Úkolem nože je krájet, sekat, řezat. Můžete to dělat jedním – dvěma noži, pokud si ale vezmete na pomoc specialisty, půjde vám práce od ruky jedna radost. Kvalitní nůž vám práci v kuchyni usnadní a tak ji budete mít rychleji za sebou.

Tak, jak vaříte rozmanitá jídla z různých surovin, měli byste také používat různé nože na různé potraviny. Můžete mít v kuchyni univerzální, tzv. kuchařský nůž, kterým, pokud bude dobře ostrý, pokrájíte všechno. Ale krájení chleba zoubkovaným nožem nebo zbavování masa kůží, kostí a šlach vykosťovacím nožem je úplně jiná kvalita.


 

K čemu slouží který nůž?

Správné použití nože vám prozradí jeho ostří. Je hladké, zoubkované nebo vlnité?

Nože s hladkým ostřím si vezměte na čištění, loupání a krájení. Hladké ostří udělá hladký řez bez poškození vláken.

Zoubkované ostří si poradí se vším, co má pevnou slupku či kůrku a měkký střed. Zoubkované ostří si poradí stejně dobře s rajčaty jako i se steaky.

Nůž s vlnitým ostřím, podobně jako se zoubkovaným, nakrájí křupavý chléb, čerstvé pečivo a další potraviny s pevnou kůrkou a měkkým středem.

Cukrářský nůž
Kdo se jednou pokusil rozetřít po koláči náplň nebo rozpuštěnou čokoládu, ten ví, že to není tak jednoduché, jak se zdá. Cukrářský nůž s dlouhou úzkou čepelí to zvládne bravurně na pár tahů. A není ani tak tupý, aby nezvládl nakrájet koláč, dort, zákusek.

Míša řezy s kakaem a máslovým krémem


Santoku nůž
Nůž mistrů asijské kuchyně má na čepeli dlouhé 14–17 cm malé prohlubně nad ostřím, díky kterým se na něj krájená potravina nelepí. V kuchyni dokonale zastoupí kuchařský nůž. Navíc můžete jeho širokou čepel použít jako lopatku a nakrájené bylinky nebo zeleninu na něm přesunout rovnou do hrnce či mísy.

Nůž na lososa
Dlouhá ohebná čepel s vroubky je určena na krájení tenkých plátků ryb. Pokud jste milovníkem a pravidelným konzumentem ryb, vyplatí se vám do něj investovat. Ale pokud máte rybu pouze občas, bude pro vás zbytečný.

Sekáček na maso
Těžká, pevná, ostrá čepel si poradí s klouby i kostmi, které je třeba prosekat, naporcovat. Sekáček má někdy v horním rohu čepele dírku na zavěšení.

Nůž na chléb
Nůž na chléb poznáte velmi snadno podle vlnkovaného ostří. Zoubky si poradí s čerstvou chlebovou kůrkou, starším pečivem, ale i pečeným masem či slaninou.

Domácí tmavý chléb se semínky


Kuchařský nůž
Všestranným kuchyňským nožem nakrájíte všechno a proto je nezbytnou součástí každé dobré kuchyně. Má širokou čepel, tvarovanou tak, aby se při krájení stále dotýkala desky, takže nůž není třeba zvedat celý. Proto se s tímto nožem výborně krájí zelenina a bylinky. Kuchařské nože mají čepel dlouhou 14–36 cm.

Filetovací nůž

Tento univerzální nůž má ve výbavě každá kuchyň. Je to takový ten "obyčejný nožík", po jakém saháte prakticky denně. Filetovacím nebo porcovacím nožem nakrájíte ukázkově tenoučké plátky masa, ryb, zeleniny.

Steakový nůž

Nůž na steak je mimořádně ostrý a charakteristická je pro něj vysoká špička a malé zoubky alespoň do poloviny ostří. Proto dokonale zastoupí příborový nůž při krájení steaků, řízků, pečeného masa a to nejen na talíři.

Steaky ze svíčkové s aromatickým sýrem

Kvalitní kuchyňský nůž: Víte, na co který nůž použít?
Nůž na rajčata
Setkali jste se s nožem se zoubkovaným ostřím a "vidličkou" na špičce? Právě s ním nakrájíte až průsvitně tenké plátky rajčat, které pak jednoduše vidličkovitou špičkou naberete a naservírujete.

Nůž na zeleninu
Má krátkou rovnou čepel, se kterou se dobře pracuje při čištění a krájení zeleniny a ovoce.

Špikovací nebo loupací nůž
Nůž na špikování vypadá jako zmenšenina kuchařského nože. Dobře se jím špikuje maso i krájí zelenina.

Loupací nůž
Nůž s krátkou ohnutou čepelí se vám bude hodit při loupání ovoce a zeleniny. Se zahnutou čepelí snadno vyloupnete očka z brambor i jádřince z jablíček.

S tupým nožem se pracuje hůře a snadněji si jím ublížíte.

Při koupi nože se na cenu nedívejte
Kvalitní nůž je v kuchyni neocenitelný pomocník. Dobře se s ním pracuje, vydrží dlouho ostrý. Stačí, když zainvestujete do tří nožů:

 • kuchařského

 • filetovacího

 • nože na chléb

Jak si vybrat správný nůž?
Při kupování nože se na cenu dívejte jako na poslední. Zajímejte se o:

 • tvrdost nože

 • materiál, z jakého je vyroben

 • zda vám sedne do ruky

 • tvrdost nože určuje Rockwellova škála

Tvrdost nožů se měří na Rockwellově stupnici od 0 do 100 HRC. Čím vyšší hodnota HRC, tím je nůž tvrdší, ale může být i křehčí a náchylný k rezivění. Tomu se zabraňuje přidáváním uhlíku, díky čemuž nože vydrží déle ostré. Čím více uhlíku, tím déle vydrží. Pokud chcete opravdovou kvalitu, rozhlížejte se po nožích s HRC 55–60, resp. 44–50.

Bude lepší nerezový nebo keramický?
Nerezové nože jsou odolné vůči rezivění a cenově dostupné. Jejich nevýhodou je, že ostré vydrží jen krátce a budete je muset častěji brousit.

Nože z uhlíkové oceli jsou tvrdé a ostrost si udrží dost dlouho. Kvalita se odráží na ceně, proto jsou nože z uhlíkové oceli dražší. Také vyžadují více péče – po každém použití je třeba je dobře umýt a otřít dosucha, z času na čas i přetřít olejem, aby nekorodovaly a nechytaly patinu.

Keramické nože jsou posledním hitem mezi noži. Vyrobené jsou z lisovaného a spékaného zirkonium prášku, který je tvrdší než ocel. Keramické nože jsou šetrnější k vitaminům a zůstávají ostré mimořádně dlouho i bez broušení.

Nůž s příliš ohebnou čepelí je nekvalitní.

Rukojeť nože podrobte rovnovážnému testu

Ať už bude rukojeť vašeho nože z umělé hmoty, oceli, keramiky, nerezu nebo dřeva, musí vám v první řadě sednout do ruky. S nožem, který se špatně drží, se vám bude dělat stejně nepohodlně, jako s nožem tupým nebo nevhodně zvoleným. Důležitým faktorem je i váha, resp. vyváženost nože. Tu zjistíte jednoduše tak, že nůž si položíte na prst částí mezi čepelí a rukojetí. Dobře vyvážený nůž se nebude převažovat na strany.

Mezi čepelí a rukojetí nože je záštita, která chrání prsty. Dobře si prohlédněte všechny přechody mezi jednotlivými částmi nože, zda v nich nejsou spáry. V nich se mohou usazovat zbytky z krájených potravin, což není zrovna hygienické.

Péče o nůž prodlužuje jeho životnost

Ačkoli je nůž pouze dalším kusem nádobí, určitě chcete, aby vám vydržel ostrý co nejdéle. Zvlášť když jste do něj již investovali nemalou částku. Věnujte mu proto o trochu více pozornosti.

 • Nůž používejte jen na krájení jídla.
 • Nože ukládejte tak, aby se navzájem nedotýkaly ostřím. Nejlépe jim je v dřevěném stojanu nebo na magnetickém držáku. Na uskladnění jsou zvláště citlivé keramické nože, které rozhodně patří do stojanu. Ocelové snesou i příborník.
 • Po použití nůž hned umyjte, otřete a odložte. Nože nepatří do myčky, nenechávejte je ani ve vodě.
 • Dřevěnou rukojeť nože z času na čas naolejujte kuchyňským olejem, aby se nepřesušovala a nepraskala.

Ostření nožů svěřte odborníkům
Pouze s ostrým nožem nakrájíte úhledné plátky, rychle zpracujete maso, nasekáte zeleninu a bylinky. Domácí brusič nožů udělá dobrou službu pouze tehdy, pokud ho používáte správně. Při nesprávném broušení se vám může stát, že na čepeli uděláte zuby. Ideální je nechat si nože nabrousit u brusiče. Profesionální nabroušený nůž vám vydrží ostrý mnohem déle.

Inspirujte se recepty na Hello Tesco!

Zdroj: wikipedia, kvalitninoze.cz, znackovenoze.sk, supernoze.sk, chefshop.sk, testkvality.eu

Vytisknout stránku
Sdílet článek