Tipy a rady Losos je lahůdka mezi rybami. Jak ho připravit?

Mezi tradiční recepty patří losos v koprové omáčce, tatarák z lososa nebo lososové karbanátky, vyzkoušejte ale také třeba košíčky z listového těsta s uzeným lososem. Dnes si povíme, jak na to.

Uzený losos je elegantní lahůdkou na svačinky i na večírek

Mít v lednici uzeného lososa je malá výhra, ať už hledáte něco dobrého na rychlou večeři, chystáte svačinku do práce, nebo čekáte hosty.

Uzený losos je totiž hotová delikatesa, která relativně dlouho vydrží, a i v jednoduchých receptech s ním uděláte velkou parádu. Hodí se do pomazánek, na chlebíčky, na jednohubky, do slaných koláčů a quiche nebo kanapek a jednohubek.

Losos si také skvěle rozumí s listovým těstem. Díky téhle dokonalé kombinaci uděláte ze svých svačinek i jednohubek hvězdy. Vyzkoušejte náš recept na Košíčky z listového těsta s uzeným lososem a ricottou.


Lahodné a křehké maso lososa patří k nejvyhledávanějším rybám nejen u nás. Obsahuje vysoké množství důležitých mastných kyselin, vitamínů a minerálů, takže je vyváženou součástí zdravého jídelníčku. V kuchyni oceníte hlavně jeho všestrannost, takže se nebojte sáhnout po čerstvé rybě, mraženém lososovi nebo jeho uzené verzi. 

Losos, nebo losos? Jaké druhy u nás najdete

České označení losos zahrnuje hned několik ryb z čeledi lososovitých. Na talíři ale nejčastěji najdete jeden ze dvou nejznámějších druhů.

  • Losos obecný– patří mezi největší druhy, chová se v sádkách v Norsku, Irsku, Kanadě nebo v Rusku. Patří mezi nejrozšířenější druhy na trhu.
  • Losos gorbuša– menší, ale velmi dobře rozšířený druh lososa, který žije v chladných vodách severní polokoule. Loví se většinou v divoké přírodě.

Pokud vybíráte mraženou rybu, musí být na obale druh ryby vždy uveden. Rozdíl v chuti mezi oběma druhy není příliš patrný, záleží proto jen na vás, jak se rozhodnete.

Citrón na nádobí, sůl na ruce – jak si poradit s příliš silnou vůní ryb

Pokud vám připadá, že je rybí vůně ve vaší kuchyni příliš intenzivní, máme pro vás jednoduché rady, jak ji snadno dostat z nádobí i z rukou, a to bez použití chemie.

  • Nádobí potřete polovinou rozkrojeného citrónu, nechejte chvilku působit a opláchněte. Citron se postará o minimalizaci zápachu z ryb.
  • Na ruce použijte pastu vyrobenou z malého množství soli a vody. Pomůže vám jemně vydrhnout ruce a zbavit se intenzivní vůně ryb, která se na rukou může po přípravě ryb držet.
  • V kuchyni se rybiny zbavíte tím, že v malém množství vody v nezakrytém hrnci povaříte lžíci octa.

Uzený nebo čerstvý losos?

Díky tomu, že losos patří k tučnějším rybám, skvěle se hodí k uzení. Jeho maso je lahodné a uzením získává plnější chuť. Proto se nebojte sáhnout po variantě čerstvé, mražené nebo uzené. V Tesco najdete TS Plátky lososa obecného uzeného studeným kouřem i mražené filety TS Losos gorbuša.

Čerstvého nebo mraženého lososa najdete nejčastěji v receptech, jako je:

Uzený losos je skvělý na jednohubky, chlebíčky nebo pomazánky, jako jsou:

Na Hello Tesco najdete desítky receptů s lososem, stačí si vybrat.


Na pánvi i v troubě stačí chvilka

Losos, stejně jako ostatní ryby, nevyžaduje dlouhou přípravu. Necháte-li rybu na pánvi, v troubě nebo na grilu příliš dlouho, bude vysušená a ztratí většinu své typické chuti.

Losos je ryba, která má minimum kostí, a proto se hodí k filetování nebo na přípravu vcelku. Pokud jste koupili celou rybu, očistěte ji a opláchněte. Před samotným pečením nebo grilováním naplňte břišní dutinu bylinkami, máslem a kořením. Můžete přidat i dobře omyté citróny, které rybu krásně provoní.

Jestli dáváte přednost porcovaným rybám, vyzkoušejte TS Losos gorbuša, který je filetovaný a naporcovaný i s kůží. Stačí jej rozmrazit, okořenit, osolit, přidat bylinky a upéct na pánvi, v troubě nebo na grilu.

Losos se často připravuje také nasyrovo, a to v podobě sushi nebo tataráku z lososa. Pokud jste koupili TS Losos gorbuša, pečlivě ho rozmrazte až na pokojovou teplotu. Losos má výbornou chuť, kterou stačí mírně doladit limetkou, koprem, trochou soli nebo bylinkami. Recepty na tatarák z lososa najdete na Hello Tesco.

Losos na pánvi

Chystáte-li se lososa opékat nebo smažit, neodstraňujte kůži, ale připravte ho na pánvi i s ní. Udrží si tvar, chuť i důležité živiny.

Do kůže udělejte několik plytkých zářezů, aby se filety nebo steaky z lososa neprohýbaly. Rozpalte pánev se lžičkou oleje na maximum, položte na něj lososa kůží dolů, opékejte 3 minuty a poté otočte. Nechejte rybu propéct další tři minuty, vypněte plotýnku a nechejte lososa ještě pár minut dojít na horké pánvi.

Losos je lahůdka mezi rybami. Jak ho připravit?
Losos na grilu

Také lososa na grilu nezbavujte kůže. Sůl, bylinky, koření nebo marinádu do masa lehce vetřete, aby se dostaly do celého steaku, a zároveň se v něm udržely po celou dobu grilování.

Lososa můžete položit na středně rozpálený gril a grilovat zhruba 5 minut (dle velikosti porce). U grilování je nejčastější chybou přesušení masa, dávejte proto pozor.

Losos v troubě

Losos skvěle chutná na másle, podobně jako ostatní ryby. Chystáte-li se lososa péct, přidejte do pekáčku máslo a průběžně rybu polévejte rozpuštěným máslem se šťávou, aby zůstal šťavnatý a nasákl všechny chutě a vůně bylinek i másla.

Pokud chcete mít pečeného lososa s minimem tuku, můžete ho v troubě mírně podusit. Na pekáč dejte malé množství másla, lososa podlijte několika lžícemi zeleninového vývaru nebo vody a přikryjte pokličkou nebo alobalem. Díky tomu bude ryba šťavnatá a dobře upečená.

Lososa v troubě můžete také zabalit do alobalu spolu s kořením, bylinkami nebo zeleninou (nejlépe se hodí rajčata, brambory, cukety nebo lilek). Nezapomeňte přidat trochu másla, koření nebo bylinky. Takto můžete připravit lososa vcelku nebo filetovaného. Obě verze budou v alobale lahodné.

Vytisknout stránku
Sdílet článek