Tipy a rady Paleo dieta – pravěké stravování v moderní době

Co jedli lidé v době kamenné?

Říká se, že pokud chcete jíst zdravě, neměli byste jíst nic, co nejedli naši předkové. Během téměř celé doby kamenné se lidé živili výhradně sběrem a lovem. To znamená, že nepěstovali obilí ani žádné plodiny, ale jednoduše si nasbírali to, co jim příroda dala. Naučili se, které rostliny jsou jedlé, zjistili, že mohou jíst vejce ptáků, a když měli chuť na sladké, sbírali med.

Jedli sezónní rostliny, bobule, ovoce, lovili zvířata. Lidé žijící v blízkosti řek a moří jedli více ryb a mořských živočichů. Ti, kteří žili v horách, lovili lesní zvěř.

Naše genetika se od genetiky našich předků moc neodlišuje, a přece dnes máme nadváhu, jsme vystresovaní, nešťastní, nemocní a špatně spíme.

Kde se stala chyba a kdo za to může?

Polní hospodářství! Tisíce let zpět lidé objevili zemědělství. Postupem času přišla hospodářská revoluce, následně automatizace a lidé zlenivěli. Usadili se, vytvořili společnost a dospěli do dnešního stavu. V dnešní době máme sice elektřinu, automobily a online hry a je pravda, že nás nesežerou divoká zvířata, problémem však je, že se naše strava výrazně změnila, ale naše genetika nikoli. Naše tělo se nedokáže přizpůsobit konzumaci velkého množství průmyslově zpracovaných potravin a namísto toho, abychom konzumovali zeleninu, sezónní ovoce a maso, se stáváme závislými na zpracovaných surovinách, chlebu, sladkostech a ostatních polotovarech.

Paleo pravidla

Při paleo dietě nemusíte počítat kalorie, přesně si časovat jídla nebo počítat makronutrienty. Stačí jen jíst to, co se jedlo kdysi. Proto je vhodná pro restart vašeho metabolismu.

1. Polotvary jsou tabu
Paleo dieta spočívá v konzumaci přírodních potravin. Je nezbytné nakupovat potraviny bez konzervantů a jiných přidaných látek. Jednoduše potraviny, které lze běžně najít v přírodě.

2. Maso, vejce, ryby
Prioritou je maso ze zvířat chovaných volně na pastvinách, vejce od slepic z volného chovu a maso volně žijících ryb.

3. Obilniny jsou zakázané
Obsahují hodně sacharidů, takže pšenice, oves nebo ječmen, ale také těstoviny nebo pečivo se jíst nesmí.

4. Zdravé tuky
Živočišné tuky by měly být v rovnováze s rostlinnou stravou. Ideální je zelená listová zelenina, menší množství zeleniny s vyšším obsahem sacharidů a povoleno je jíst bezpečné škroby z rýže a brambor. Dopřát si můžete ořechy, výborný je také olivový a kokosový olej nebo přepuštěné máslo.

5. Luštěniny ne
Vyřaďte je úplně nebo výrazně omezte.

6. Zapomeňte na rafinované cukry a ovocné šťávy!

7. Přidejte na fyzické aktivitě
Ta podporuje funkce mozku, metabolismus a celkové zdraví.

Paleo dieta je postavena na omezování sacharidů, musíte je doplnit tukem.

V paleo dietě tvoří tuk značnou část jídelního lístku. Avšak není tuk jako tuk. Zde uvádíme několik zdrojů zdravých tuků:

Paleo dieta – pravěké stravování v moderní době
Jak by měl vypadat váš paleo den?

Do vašeho jídelního lístku bude nutné zařadit více paleo receptů. Nezapomeňte na jednoduché pravidlo, aby každé jídlo mělo dostatek bílkovin a nechyběla vám zelenina a ovoce.

Vzorový denní jídelníček

Snídaně: omeleta se špenátem, čerstvé ovoce
Oběd: grilované kuřecí maso a avokádový salát s olivovým olejem
Svačina: jablka a mandlové máslo
Večeře: mleté maso se zeleninou
Dezert: banánový paleo cake s čokoládou
Máte při paleo dietě hlad? Zkuste pár týdnů vydržet, na změnu stravy je třeba si zvyknout.
Pokud máte pocit, že nedokážete žít bez pečiva, připravte si paleo chléb.

Paleo dieta – dá se s ní zhubnout?

Paleo dieta omezuje sacharidy, díky čemuž může nastat v těle ketóza. Ta je pro hubnutí vhodná. Jde o stav, kdy tělo nemá dostatek energie z přijatých sacharidů, a tak začíná spalovat vlastní tukové zásoby.

Pokud máte nadváhu, díky paleo dietě můžete zhubnout za měsíc více než 5 kg. Primárně je paleo strava životním stylem a hubnutí je spíš příjemný vedlejší účinek.

Paleo dieta funguje, protože konzumujete méně kalorií a jíte zdravěji. To vše vede k redukci váhy a ztrátě tukových zásob.

Je paleo strava drahá?

Ano. Pravdou je, že paleo strava nabádá k tomu, abyste jedli všechny potraviny v organické a bio kvalitě. Tyto potraviny jsou dražší, nicméně ušetříte na výdajích, které byste dali za různé mlsání, slazené nápoje, alkohol, kávu a podobně.

Zdroj: everydayhealth.com, nerdfitness.com, dkfindout.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek