Děti Těhotenství Problémy při kojení: včasnou péčí lze předejít potížím

Kojení nemusí být tak jednoduché, jak se mnohdy zdá. Během mateřství při něm množství žen zakusí bolesti bradavek a jejich kousání, nedostatek, přebytek nebo srážení mléka, záněty či ucpávání mlékovodů. Jaké nástrahy má pro nás kojení připraveno a jak se s nimi úspěšně vyrovnat? Poradíme vám!

Děťátko se nechce přisát

V začátcích kojení je celkem normální, když má miminko s přisáním problémy. Velmi účinnou technikou je tzv. „tělo na tělo“, kdy má maminka odhalené bříško i prsa a miminko má na sobě pouze plínku. Těsný fyzický kontakt, vůně a teplo maminky dítěti dávají pocit bezpečí, a to se pak snadněji přisaje. Důležité je také pohodlná poloha ženy či správná poloha hlavičky dítěte při kojení. Lepšímu průtoku může maminka napomáhat jemným pumpováním prsníku či masáží.    

Jaké potraviny byste při kojení měla vynechat? Je jich několik, pozor si dejte i na mátu či ryby.

Jaká vypadá správná technika kojení:

 • Dítě leží na boku a jeho obličej, tělo i kolena jsou otočeny směrem k matce.
 • Ucho, rameno a kyčle dítěte jsou v jedné linii.
 • Maminka přitahuje dítě k sobě za tělo a ramena, nikoliv za hlavičku.
 • Hlavičky a tváří se dotýká minimálně aby nemátla sací reflex dítěte.
 • Mezi maminkou a dítětem není žádná bariéra – ruka dítěte, uzel na zavinovačce atd.
 • Brada dítěte je hluboce zabořená v prsu, nos se ho pouze volně dotýká.
 • Dítě by mělo být přikládáno prsu a ne naopak.

Rozpraskané či bolestivé bradavky

Příčina tohoto problému spočívá nejčastěji ve špatné technice kojení nebo nesprávné poloze dítěte. V opačném případě se totiž bradavky dostávají do zadní části úst miminka, a tak jsou chráněny před mačkáním dásněmi nebo jazykem. Děťátko si zkuste přitulit blíže k sobě tak, aby ústa i nos směřovali přímo k prsníku. Při začátku kojení přikládejte dítě na méně bolestivá místa, protože sání je v této fázi nejsilnější.

Co pomáhá na rozpraskané či bolestivé bradavky?
Po kojení si na bradavky aplikujte trochu mateřského mléka. To by je mělo zjemnit a díky jeho antibakteriálním vlastnostem také desinfikovat. Pokud bolest nepřechází, promluvte s lékařem pro vyloučení vzniku zápalu.

Ucpaní mlékovodu se vyhnete odsáváním 

V prvních týdnech po porodu je zcela normální mít pocit těžkých a plných prsou. Pokud se tento pocit však opakuje a v prsníku se objeví bolestivá místa, je potřeba zpozornět. Může jít totiž o ucpaný mlékovod, ke kterému dochází nedostatečně dlouhým či méně častým vyprazdňováním mléka.

Co dělat při ucpaní mlékovodu?

 Při ucpávání je důležité přikládat při kojení bradu dítěte na bolavé místo, kojit častěji a nevynechávat jednotlivá krmení. Vyzkoušejte studené obklady po kojení, a naopak teplé před ním. Pro uvolnění ztvrdlých částí prsníků pomáhá také horká sprcha spojena s masáží. V případě pocitu naplnění nezapomínejte na pravidelné odstraňování mléka odsáváním. To dělejte i po kojení, když cítíte, že ještě máte mléko.     

Nejste v tom sama! Naše tipy pro prvních 12 týdnů v roli čerstvé maminky vás povzbudí a podpoří.

Mastitida: zánět prsníků může skončit antibiotikami

Pokud se hrčky v prsníku při ucpávání samovolně neuvolní, nerozmasírují nebo se mléko neodstraní, může dojít k mastitidě – zánětu prsníku. Takové záněty jsou bolestivé, doprovázené horečkou a ženy při něm musí vyhledat odbornou pomoc gynekologa. Se zánětem prsu byste měly odpočívat, hodně pít, svěřit domácnost i péči o další děti tatínkům a mít na starosti pouze sebe, dítě a kojení.

Co pomáhá při zánětu prsu?

Důležité je nepřestat za žádných okolností kojit a snažit se vyprazdňovat mléko co nejvíce, i z postiženého prsníku. Hodně odpočívejte, i když se to může zdát nemožné. Zánět prsníku nelze jen tak prochodit. Používejte studené obklady mezi kojením a pokud se bolest nedá vydržet, užijte proti ní i léky. O užívání antibiotik však musí rozhodovat lékař.     

Kandidóza: Plíseň bradavek je bolestivá

Infekce plísní si nevybírá a často se vyskytuje ve vlhkém a teplém prostředí bradavek maminky či v ústech dítěte. Plíseň způsobuje svědění a pálení dvorce nebo bradavky, zčervenání, bolesti v prsníku, olupující se kůži na bradavkách a další těžkosti. Pokud zažíváte podobné problémy, vyhledejte odbornou pomoc. Při prevenci před kandidózou je nutné:

 • často mýt ruce sobě i miminku,
 • denně si prsa před a po kojení sprchovat v horké vodě,
 • po každém kojení si pravidelně měnit prsní vložky,
 • každý den nosit čistou podprsenku,
 • všechno oblečení přicházející do styku s prsy prát v horké vodě,
 • vyvařovat dudlíky, flašky i odsávačky mléka.

Problémy při kojení: včasnou péčí lze předejít potížím

Kandidózu často způsobuje i nesprávné mytí dudlíků. Opravdu je vaše dítě potřebuje?

Nedostatek mléka není důvod k nekojení

Mnoho žen přestává kojit před dovršením 6. měsíce věku dítěte v domnění, že nedokáží svým mlékem dostatečně vyživovat nebo že pláč a menší přibírání na váze miminka způsobuje nedostatek mléka. Opak je však pravdou. Pocit nedostatku často způsobují pouze obavy nebo psychické vyčerpání.

Důvodů může být nespočet:

 • nesprávná technika,
 • dokrmování v nemocnici,
 • nespokojenost dítěte při růstu,
 • zdánlivá nenasytnost a mnoho dalšího.

Pokud však miminko prospívá a pravidelně se vyprazdňuje, není důvod k panice a k odstavení. Zkuste ho před a po kojení odvážit. Maminky bývají příjemně překvapeny, kolik toho jejich miminko doopravdy zkonzumuje. 

Zdroje: kojeni.cz, parents.com, zdravie.sk, breastfeedingbasics.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek