Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Tmavé pošmourné počasí, přejídání, znuděná nálada, sladkosti a nedostatek energie. To je pro mnohé představa klasického zimního období. Zapomeňte na stereotyp a místo toho se nechte inspirovat tipy na správnou stravu plnou živin.
Pěstovat v zimním období venku zeleninu je omezeno jen na pár druhů, jedná se například o růžičkovou kapustu, zimní druh pórku a cibule či dnes už téměř neznámý černý kořen. Poradkyně pro zdravou výživu Zuzana Pavelková Šafářová upozorňuje na riziko nedostatku vitamínů: “U sezónní zeleniny se v našich podmínkách musíme spokojit se skladovanou, mraženou či konzervovanou. Z tohoto důvodu nám hrozí především nedostatek vitamínu C a kyseliny listové. A proto doporučuji do jídelníčku zařadit i zeleninu pěstovanou ve sklenících a dovážené ovoce.” Pozor pokud jste v zimě pobírali dlouhodobě či opakovaně antibiotika, hrozí nejen nedostatek vitamínu C a kyseliny listové, ale i vitamínu K. Rizikově nedostatkové vitamíny doplní především:
Vitamín C dodá i kvašená zelenina, například zelí.
Vitamín K nejlépe dodá listová zelenina.
TIP: Existuje způsob, jak mít neustále čerstvou zeleninu doma po ruce a to je klíčení semínek, například řeřichy.
„Jedno jablko denně místo doktora.“ Tak zní staré známé přísloví a dokazuje, že již naši předkové znali kouzlo této vitamínové bomby. Síla jablek spočívá hlavně ve vysokém obsahu antioxidantů napomáhajících při očistných procesech organismu, obsahu vitaminu C a vlákniny, která mimo jiné pomáhá v urychlení pohybu potravy v trávícím traktu. Hodně vzácných živin ukrývá i samotná jablečná slupka, takže se pokuste „překousnout” ovoce i s ní (samozřejmě po důkladném umytí a vysušení). Jablka navíc tvoří z 85 % voda a proto dokáží efektivně naplnit žaludek a zahnat chvilkový hlad. Jejich všestrannost můžete v kuchyni vyzkoušet na desítky způsobů. Připravte rodině palačinky s jablkovým pyré nebo netradiční jablkové čatní.
Tip na bleskový a dietní jablečný dezert
V hrnci rozpustíme 100 g másla, přidáme skořicový cukr, med a půl hrnku ovesných vloček. Vše promícháme. Na plech pokrytý pečícím papírem naskládáme očištěná a rozpůlená jablka. Polijeme připravenou směsí. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi 35 minut.
Tuto zeleninu vypadající jako malý stromek považujeme za jeden z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec. V brokolici se ukrývá množství vitaminů a minerálů:
Navíc právě má svou sezonu i u nás, a tak směle do její konzumace pomocí těch správných receptů. Sbíhají se vám sliny při představě jemného brokolicového krému s lososem nebo zapékané brokolice s lahodným chedarem? Potom opravdu není na co čekat.
Kapustu v dnešních dnech rozhodně nedoceňujeme tak, jak by si zasloužila. Právě ona má na svědomí pohodové trávení díky vysokému obsahu vlákniny, efektivní vylučování toxinů z těla a také prevenci proti obezitě. Mnoho z nás ji rádo konzumuje v její kvašené formě, tedy jako kysané zelí. Obsahuje tak mnoho probiotik pro správnou funkci trávicího a imunitního systému. Nejlepší je konzumovat ji bez tepelné úpravy, aby nedocházelo ke zničení drahocenného vitaminu C.
Slavný coleslaw salát z bílého zelí a mrkve by neměl chybět ani ve vašem jídelníčku
Už v antické medicíně se fenykl používal jako účinné léčivo proti různým neduhům a jeho výhody si užíváme dodnes. Kromě toho, že obsahuje zinek a železo pro správnou tvorbu kolagenu, je fenykl velmi účinný při prevenci problémů s krevním tlakem. Jeho vláknina, draslík, kyselina listová, vitamin C a vitamin B6 přispívají k zdraví našeho srdce.
Rodině ho můžete naservírovat na několik způsobů:
Nenechte si ujít fenyklovou sezonu a začněte ještě dnes!
Už od dětství rodiče učí svá dítka poctivé konzumaci mrkve pro zdravá očička. Tak celkem se nemýlí. Mrkev totiž obsahuje mnoho vitamínu A, který sice nezabezpečí vylepšení zraku, ale jeho nedostatek může v organismu způsobovat choroby poškozující schopnost vidět zejména v noci. Tento červený zázrak má nízký glykemický index pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Zkombinujte ji s červenou čočkou do lahodné pomazánky nebo podávejte jako originální fresh s jablky a červenou řepou.
Zkuste také pomazánku z mrkve, čerstvého sýra a ředkve
Cítíte tu šťavnatou, nakyslou příchuť vždy, když se řekne slovíčko citrus? I když chutnají kysele, v našem těle působí zásaditě. Alkalizují organismus, stimulují trávení, mohou působit protizánětlivě, mají velmi malé množství kalorií a obsahují mnoho vitamínů, minerálů i antioxidantů. Pojďme se podívat na některé z nich:
Pomeranče - mají pozitivní účinek na srdce a je v nich mnoho vitaminu C.
Mandarinky - podporují zářivou pleť a imunitní systém, mají antioxidační účinky.
Limety - jsou bohaté na vitamin C a napomáhají při odbourávání nadbytečných tuků.
Grepy - pravidelnou konzumací napomáhá ke snižování cukru v krvi, působí antioxidačně.
Citrony - podporuje hojení ran, vyrovnává pH organismu a dodává energii.
Udělali jsme vám chutě? S recepty na skvělé citrusové pokrmy si už nelámejte hlavu, najdete je přímo na našich stránkách.
Zdroj: realfood.tesco.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, www.zuzanasafarova.cz